REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

WIBOR. Kluczowa wartość, która wpływa na raty kredytów i zyski z depozytów. Co oznacza wyższy WIBOR dla konsumentów?

prawnik, redaktor portalu Infor.pl
WIBOR a kredyt
WIBOR a kredyt
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

WIBOR (Warsaw Interbank Offered Rate) to kluczowy wskaźnik wpływający na raty kredytów. Dotyczy rozliczeń międzybankowych, jednak jego zmienna wartość przekłada się na koszty kredytów konsumenckich. Dla kredytobiorcy częścią odsetkową kredytu jest WIBOR powiększony o marżę banku.

Jaki wpływ ma WIBOR na kredyty hipoteczne?

Wskaźnik WIBOR jest bazą, marża banku jest „dodatkiem”. Wartość odsetkowa kredytu to w praktyce wskaźnik WIBOR powiększony o marżę. Należy zwrócić uwagę, że osoba zaciągająca kredyt hipoteczny w banku może mieć jakieś pole do negocjacji w kwestii marży banku. Wartość WIBOR jest już całkowicie niezależna od kredytobiorcy korzystającego z usługi bankowej. Wzrastająca wartość WIBOR siłą rzeczy wpływa na ratę kredytu.

Autopromocja

WIBOR a stopy procentowe NBP

Wartość WIBOR jest dynamiczna. Banki są zobowiązane do bieżącej aktualizacji szeregu danych, które wpływają na zmieniające się wartości WIBOR. Nie wszystko zależy jednak od banków. Zasadniczy wpływ na wysokość WIBOR wywiera wysokość dwóch innych wskaźników. Stopa depozytowa i stopa lombardowa są ustalane przez Radę Polityki Pieniężnej. Wartość WIBOR musi się mieścić w przedziale pomiędzy stopą depozytową i stopą lombardową.

Epidemia covid oraz wojna w Ukrainie wpływają na zwiększanie inflacji do poziomów, które jeszcze kilka lat temu były niemal niewyobrażalne. Wysoka inflacja zmusza z kolei Radę Polityki Pieniężnej do zwiększania stóp procentowych w celu obrony rodzimej waluty. Podsumowując - światowe zawirowania ostatnich lat zwiększają inflację, a wysoka inflacja powoduje wysokie stopy procentowe. Wyższe stopy procentowe to wyższy WIBOR, co przekłada się niekorzystnie na część odsetkową raty kredytu.

Który WIBOR jest korzystniejszy przy kredycie? 1M, 3M czy 6M?

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta i jednoznaczna, gdyż wymagałaby umiejętności przewidywania przyszłości. Przede wszystkim nie wiadomo czy stopy procentowe ustalane przez Radę Polityki Pieniężnej będą rosnąć czy spadać.

Należy jednak wziąć pod uwagę wskaźnik jakim jest stabilność. WIBOR 6M jest aktualizowany raz na pół roku, co wpływa korzystnie na stabilność raty. Co najważniejsze – decyzja w tej kwestii powinna być podjęta po konsultacji z profesjonalnym doradcą bankowym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak WIBOR wpływa na oprocentowanie depozytów?

Jak już wspomniano, wyższa inflacja to wyższy WIBOR i wyższe raty kredytów. Ten medal ma jednak dwie strony – wyższy WIBOR przyczynia się do zwiększania zysków z depozytów bankowych. Dla ścisłości należy dodać, że oprocentowanie depozytów bankowych opiera się najczęściej na innym wskaźniku, jakim jest WIBID (Warsaw Interbank Bid Rate).

Niezależnie, czy wartość odsetek od depozytu jest zdefiniowana w oparciu o WIBOR, czy o WIBID, efekt jest ten sam – wyższy WIBOR to większy zysk od depozytu w banku.

Gdzie sprawdzić aktualny WIBOR?

Aktualny kurs WIBOR (również WIBID) można sprawdzić pod adresem internetowym GPW benchmark. Aktualizacja danych następuje o godzinie 17:00. Dostępne są tam również dane historyczne (zarówno dla WIBOR jak i WIBID) począwszy od 2006 r.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Koszty uzyskania przychodów 2024 - umowa o pracę, zlecenie, umowa o dzieło

  Jakie koszty uzyskania przychodu (tzw. koszty podatkowe) w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) można uwzględniać (potrącać) na umowie o pracę, umowie zlecenia i umowie o dzieło?

  Pożyczałeś pieniądze? Urząd skarbowy zainteresuje się przychodem. Sprawdź, czy wiesz, jak to rozliczyć w zeznaniu podatkowym

  Fakt, że pożyczka jest udzielana między osobami prywatnymi, które nie są przedsiębiorcami, nie sprawia, że nie wiąże się ona z obowiązkami podatkowymi. Pożyczkodawca musi być uważny i pamiętać o rozliczeniu w zeznaniu rocznym przychodu.

  Oprocentowanie lokat bankowych i kont oszczędnościowych 2024 (koniec lutego) – ranking najlepszych ofert banków [Tabela]

  Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec lutego 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? W lutym 2024 r. kontynuowany jest trend spadku oprocentowania lokat bankowych i kont oszczędnościowych, rozpoczęty pod koniec 2022 roku. Widać wyraźnie, że banki przygotowują się do obniżek stóp procentowych NBP. Ale coraz większa grupa ekspertów nie przewiduje cięcia stóp w 2024 roku. Jak będzie w rzeczywistości?

  Kasowy PIT tylko dla małych firm - opublikowano założenia nowelizacji. Kiedy wejdzie w życie? Kto będzie mógł płacić taki podatek?

  W dniu 26 lutego 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów zostały opublikowane założenia projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Projekt ten ma na celu wprowadzenie możliwości wyboru kasowej metody rozliczania przychodów i kosztów, tzw. kasowego PIT (jako fakultatywnego sposobu rozliczania podatku), przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w niewielkich rozmiarach.

  MF wprowadzi globalny podatek minimalny. Których przedsiębiorców obejmie nowy podatek?

  MF planuje wprowadzić globalny podatek minimalny dla jednostek wchodzących w skład grup międzynarodowych i krajowych - wynika z projektu zamieszczonego w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. System globalnego podatku minimalnego ma zostać oparty o trzy rodzaje podatku wyrównawczego.

  Obligacje skarbowe [marzec 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

  Ministerstwo Finansów w komunikacie z 23 lutego 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa, które będą sprzedawane w marcu 2024 roku. Oprocentowanie tych obligacji nie zmieniło się w porównaniu do oferowanych w lutym br. Od 26 lutego br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

  Podatek od emisji CO2 w produkcji rolnej. Naukowcy obliczyli ile powinien wynosić

  W raporcie zamówionym przez rząd Danii eksperci zaproponowali wprowadzenie podatku od emisji CO2 w produkcji rolnej. Opłacie sprzeciwiają się rolnicy, a konsumenci obawiają się wzrostu cen mleka i mięsa.

  Składka na ubezpieczenie wypadkowe w 2024 roku - zmiany od 1 kwietnia. Obniżenie stopy procentowej składki dla 32 grup działalności

  Opublikowany 23 lutego 2024 r. projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków przewiduje zmianę  kategorii ryzyka dla 32 grup działalności, dzięki czemu nastąpi obniżenie stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. Tylko w przypadku jednej grupy działalności nastąpi wzrost kategorii ryzyka i tym samym wzrost stopy procentowej składki wypadkowej. Zmiany będą obowiązywać od składek należnych za kwiecień 2024 r.

  Projekt ustawy o kryptoaktywach. Będzie nadzór nad rynkiem i ochrona inwestorów

  Projekt ustawy o kryptoaktywach przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację prawa unijnego, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru nad tym rynkiem i ochrony inwestorów. Ustawa, z pewnymi wyjątkami, ma wejść w życie z dniem 30 czerwca 2024 roku.

  Rada Ministrów zajmie się projektem nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Nowe przepisy mają wprowadzić do polskiego porządku prawnego unijne przepisy, które nakładają na duże firmy obowiązek publikacji danych o zapłaconych podatkach.

  REKLAMA