REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

WIBOR. Kluczowa wartość, która wpływa na raty kredytów i zyski z depozytów. Co oznacza wyższy WIBOR dla konsumentów?

prawnik, redaktor portalu Infor.pl
WIBOR a kredyt
WIBOR a kredyt
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

WIBOR (Warsaw Interbank Offered Rate) to kluczowy wskaźnik wpływający na raty kredytów. Dotyczy rozliczeń międzybankowych, jednak jego zmienna wartość przekłada się na koszty kredytów konsumenckich. Dla kredytobiorcy częścią odsetkową kredytu jest WIBOR powiększony o marżę banku.

Jaki wpływ ma WIBOR na kredyty hipoteczne?

Wskaźnik WIBOR jest bazą, marża banku jest „dodatkiem”. Wartość odsetkowa kredytu to w praktyce wskaźnik WIBOR powiększony o marżę. Należy zwrócić uwagę, że osoba zaciągająca kredyt hipoteczny w banku może mieć jakieś pole do negocjacji w kwestii marży banku. Wartość WIBOR jest już całkowicie niezależna od kredytobiorcy korzystającego z usługi bankowej. Wzrastająca wartość WIBOR siłą rzeczy wpływa na ratę kredytu.

REKLAMA

Autopromocja

WIBOR a stopy procentowe NBP

Wartość WIBOR jest dynamiczna. Banki są zobowiązane do bieżącej aktualizacji szeregu danych, które wpływają na zmieniające się wartości WIBOR. Nie wszystko zależy jednak od banków. Zasadniczy wpływ na wysokość WIBOR wywiera wysokość dwóch innych wskaźników. Stopa depozytowa i stopa lombardowa są ustalane przez Radę Polityki Pieniężnej. Wartość WIBOR musi się mieścić w przedziale pomiędzy stopą depozytową i stopą lombardową.

Epidemia covid oraz wojna w Ukrainie wpływają na zwiększanie inflacji do poziomów, które jeszcze kilka lat temu były niemal niewyobrażalne. Wysoka inflacja zmusza z kolei Radę Polityki Pieniężnej do zwiększania stóp procentowych w celu obrony rodzimej waluty. Podsumowując - światowe zawirowania ostatnich lat zwiększają inflację, a wysoka inflacja powoduje wysokie stopy procentowe. Wyższe stopy procentowe to wyższy WIBOR, co przekłada się niekorzystnie na część odsetkową raty kredytu.

Który WIBOR jest korzystniejszy przy kredycie? 1M, 3M czy 6M?

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta i jednoznaczna, gdyż wymagałaby umiejętności przewidywania przyszłości. Przede wszystkim nie wiadomo czy stopy procentowe ustalane przez Radę Polityki Pieniężnej będą rosnąć czy spadać.

Należy jednak wziąć pod uwagę wskaźnik jakim jest stabilność. WIBOR 6M jest aktualizowany raz na pół roku, co wpływa korzystnie na stabilność raty. Co najważniejsze – decyzja w tej kwestii powinna być podjęta po konsultacji z profesjonalnym doradcą bankowym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak WIBOR wpływa na oprocentowanie depozytów?

Jak już wspomniano, wyższa inflacja to wyższy WIBOR i wyższe raty kredytów. Ten medal ma jednak dwie strony – wyższy WIBOR przyczynia się do zwiększania zysków z depozytów bankowych. Dla ścisłości należy dodać, że oprocentowanie depozytów bankowych opiera się najczęściej na innym wskaźniku, jakim jest WIBID (Warsaw Interbank Bid Rate).

Niezależnie, czy wartość odsetek od depozytu jest zdefiniowana w oparciu o WIBOR, czy o WIBID, efekt jest ten sam – wyższy WIBOR to większy zysk od depozytu w banku.

Gdzie sprawdzić aktualny WIBOR?

Aktualny kurs WIBOR (również WIBID) można sprawdzić pod adresem internetowym GPW benchmark. Aktualizacja danych następuje o godzinie 17:00. Dostępne są tam również dane historyczne (zarówno dla WIBOR jak i WIBID) począwszy od 2006 r.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

Zwrot podatku z Irlandii. Kto może dostać? Jak uzyskać?

Irlandia nadal jest popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej dla Polaków. Tym bardziej zachęcamy gorąco do zapoznania się z przygotowanymi poniżej informacjami na temat rozliczenia podatku w tym kraju.

Spory skok inflacji w lipcu 2024 r. Na jesieni już 4%. Powodem wzrost cen gazu i energii elektrycznej

W lipcu wzrost rachunków za gaz i energię elektryczną podbije inflację o 1,3-1,5 pkt. proc. – czytamy w komentarzu ekonomisty banku ING BSK Adama Antoniaka do poniedziałkowych danych GUS. Zdaniem ekonomistów PKO BP może to być nawet +2 pkt proc. W opinii ekonomistów PKO BP trend spadkowy inflacji bazowej wyczerpuje się i jesienią możemy zobaczyć jej nieznaczny wzrost, ponownie do ok. 4 proc. rdr.

REKLAMA

Dlaczego księgowość wciąż jest pewnym wyborem? Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje

Księgowość jest nadal pewnym wyborem. Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Niezależnie od tego, jak rozwija się technologia, firmy zawsze będą potrzebować wykwalifikowanych osób do zarządzania swoimi finansami. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje, mimo nowych technologii i sztucznej inteligencji.

Skarbówka gorliwie kontroluje podatek u źródła (WHT). WSA w Warszawie: zabezpieczenie „na zapas” wykluczone

Rozliczenia w podatku u źródła (WHT) w ostatnich latach są obiektem wzmożonego zainteresowania organów podatkowych. Oprócz wszczynania kontroli podatkowych czy celno-skarbowych wobec płatników, organy dokonują bardziej dotkliwych i niekorzystnych działań, takich jak chociażby wszczynanie postępowań karnoskarbowych czy wydawanie decyzji zabezpieczających. Często te dodatkowe działania podejmowane są jedynie w celu zawieszenia biegu terminu przedawnienia i wydłużenia czasu na wydanie decyzji. Takie działania organów podlegają jednak kontroli sądowej, czego wyraz dał WSA w Warszawie w wyroku z 22 lutego 2024 r., sygn. III SA/Wa 2564/23.

Nowa era fundacji rodzinnych w Polsce: wyzwania i korzyści po roku funkcjonowania

W ciągu roku od wprowadzenia przepisów o fundacjach rodzinnych, powstało ich ponad tysiąc, a setki innych czekają na rejestrację. Niemniej jednak, w tym okresie pojawiły się pewne aspekty wymagające poprawy.

Rzecznik MŚP: Liczne małe firmy nie udźwigną kosztów podwyżki płacy minimalnej od 2025 roku. Upadną lub zawieszą działalność

Podwyżka minimalnego wynagrodzenia za pracę, które od 1 stycznia 2025 r. ma wynosić ponad 4,6 tys. złotych brutto, sprawi, że wielu małych firm nie będzie stać na zatrudnianie pracowników - poinformowała PAP rzeczniczka małych i średnich przedsiębiorców Agnieszka Majewska.

REKLAMA

Składka zdrowotna to zwykły podatek. Przedsiębiorcy czekają na ryczałtową składkę (realizację obietnicy wyborczej). Doczekają się?

Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców zwłaszcza z sektora MŚP. Tzw. „Polski Ład” przedsiębiorcom kojarzy się głównie z tego, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna, i wynosi 9% podstawy wymiaru składki – uważa dr n. pr. Marek Woch – b. Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA