REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Fundusze Europejskie dla Regionów na badania i rozwój (B+R)

Fundusze Europejskie dla Regionów na badania i rozwój (B+R). Ponad 155 mld zł
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Fundusze Europejskie dla Regionów to niezwykle cenne uzupełnienie instrumentów dotacyjnych z których mogą skorzystać przedsiębiorcy realizując inwestycje w badania i rozwój, m.in. w technologie cyfrowe, żywność wysokiej jakości, technologie medyczne czy zieloną gospodarkę. Wszystkie 16 województw otrzyma w sumie rekordową kwotę ponad 155 mld zł, co stanowi 44% wszystkich funduszy europejskich przyznanych Polsce.

Fundusze Europejskie dla Regionów w perspektywie unijnej na lata 2021-2027

Innowacje oraz badania i rozwój (B+R) to obszary o zróżnicowanym zakresie i potencjale. Zależy to m.in. od stopnia innowacyjności, z którym mamy do czynienia, tj. innowacją radykalną czy stopniową. Pierwsza kategoria określa innowacje, które na nowo definiują rynki, powodują całkowite zastępowanie wcześniej stosowanych rozwiązań czy technologii. Te drugie powodują ulepszenia w istniejących już produktach czy procesach.

Autopromocja

Innowacyjność można też rozpatrywać z punktu widzenia zasięgu oddziaływania. Wyróżniamy tutaj innowacje w skali przedsiębiorstwa, kraju lub o zasięgu globalnym. Dlatego oferta Funduszy Europejskich jest skonstruowana w taki sposób, by skutecznie zaspokajać zróżnicowane potrzeby przedsiębiorców.

W perspektywie unijnej na lata 2021-2027, struktura programów obejmuje zarówno inicjatywy krajowe, jak i regionalne. Programy krajowe, takie jak FENG, charakteryzują się wysoką konkurencyjnością i wymogami w odniesieniu do innowacyjności, co może być zniechęcające dla wielu przedsiębiorstw. Programy regionalne, chociaż często oferują nieco mniej korzystne warunki, są bardzo dobrą alternatywą dla trudnych do zdobycia środków z FENG. Stanowią szansę dla tych, którzy nie spełniają kryteriów programów krajowych ze względu na mniej innowacyjne projekty.

Środki finansowe na wsparcie innowacji w regionach

Fundusze Europejskie dla Regionów to instrument finansowy Unii Europejskiej, którego celem jest wspieranie rozwoju regionalnego, gospodarczego i społecznego w poszczególnych regionach członkowskich. Fundusze są częścią szerszej polityki spójności, mającej na celu zniwelowanie różnic ekonomicznych między regionami UE.

Środki finansowe przeznaczone na programy regionalne na lata 2021-2027 zostały rozdzielone zgodnie z algorytmem opartym na kryteriach takich jak liczba ludności i Produkt Krajowy Brutto na mieszkańca. O wsparcie z tego typu programów mogą ubiegać się podmioty, które prowadzą działalność na terenie danego województwa. Każdy z nich ma nieco inną specyfikę - przede wszystkim każde województwo ma swoją Regionalną Strategię Innowacji i wynikające z niej Regionalne Inteligentne Specjalizacje (RIS). RIS określa branże, w których dane województwo chce się specjalizować i na których rozwój stawia, dlatego też i aplikowanie o dofinansowanie w regionach na projekty B+R może dotyczyć tylko branż z RIS. Oto na jakie wsparcie i w jakim zakresie mogą liczyć firmy w trwających obecnie konkursach regionalnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Od 26 stycznia do 6 marca trwa nabór w ramach programu Fundusze Europejskie dla Mazowsza dla projektów modułowych. To program skierowany do przedsiębiorstw, które chcą inwestować w zaawansowane technologie i ich rozwój. W ramach programu na wsparcie innowacyjnych projektów przewidziano budżet w wysokości 66,3 mln zł. Projekty będą wybierane w sposób konkurencyjny. Muszą obejmować pełen cykl procesu innowacyjnego lub wybrane jego elementy, zakończone skutecznym wdrożeniem (badania B+R są obligatoryjne). Składniki projektu modułowego obejmują: doradztwo, prace B+R w przedsiębiorstwach (w tym we współpracy z sektorem nauki), infrastrukturę B+R, prace przedwdrożeniowe, etap wdrożenia, rozwijanie kompetencji i kwalifikacji pracowników. Duże przedsiębiorstwa są uprawnione do uzyskania dofinansowania pod warunkiem współpracy z firmami z sektora MŚP. Według RIS dla Mazowsza, wspierane będą projekty z branż: bezpieczna żywność, inteligentne systemy zarządzania, nowoczesne usługi dla biznesu oraz wysoka jakość życia.

Od 25 stycznia do 18 kwietnia trwa także nabór wniosków z zakresu infrastruktury B+R w przedsiębiorstwach oraz prac B+R w przedsiębiorstwach w ramach Funduszy Europejskich dla Śląska. Program oferuje przedsiębiorcom wsparcie finansowe na opracowywanie i rozwijanie innowacji w takich obszarach jak: technologie informacyjne i komunikacyjne (ICT), medycyna, energetyka, przemysły wschodzące i zielona gospodarka. W puli znajduje się aż 376 mln zł, przy czym minimalna wartość dofinansowania, o którą będą musieli ubiegać się Wnioskodawcy, wynosi 2 mln zł, a maksymalna wartość kosztów kwalifikowanych projektu wynosi aż 33 mln euro. Taki budżet konkursu świadczy o tym, że woj. śląskie poważnie myśli o rozwoju regionu poprzez inwestycje w badania i rozwój. To istotny bodziec dla przedsiębiorstw, zachęcający do zwiększenia swoich przewag konkurencyjnych poprzez opracowywanie i wdrażanie innowacji, które przyczynią się również do podniesienia innowacyjności i konkurencyjności całego regionu - podkreśla Szymon Łokaj, ekspert z Innology.

Kolejne regiony za chwilę również uruchomią konkursy dla przedsiębiorstw na realizację projektów B+R. 15 lutego rozpocznie się nabór wniosków w ramach Funduszy Europejskich dla Dolnego Śląska w ramach działania “Innowacyjne przedsiębiorstwa”. Konkurs potrwa do 19 marca, a w puli znajduje się blisko 156 mln zł. Od 12 lutego do 6 marca przeprowadzenie konkursu planuje również region łódzki, budżet konkursu wyniesie 49,5 mln zł. W połowie roku wnioski o dofinansowanie będą mogły składać firmy z kolejnych regionów tj. lubelskiego i małopolskiego.

Programy dotacyjne w regionach

Perspektywa unijna na lata 2021-2027 wkracza w fazę, w której oferta programów dotacyjnych dla przedsiębiorstw jest coraz atrakcyjniejsza, m.in za sprawą wdrażania Funduszy Europejskich dla Regionów przez kolejne województwa. Część naborów na projekty B+R w regionach już zostało przeprowadzonych, część właśnie ruszyło, niektóre dopiero zostaną otwarte. Warto śledzić programy dotacyjne w naszych regionach i sięgnąć po środki, które pozwolą jeszcze efektywniej się rozwijać.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

Rozliczenie PIT emeryta lub rencisty w 2024 roku. Kiedy nie trzeba składać PIT-a? Kiedy można się rozliczyć wspólnie z małżonkiem (także zmarłym) i dlaczego jest to korzystne?

Zbliża się powoli koniec kwietnia a więc kończy się czas na rozliczenie z fiskusem (złożenie PIT-a za 2024 rok). Ministerstwo Finansów wyjaśnia co musi zrobić emeryt albo rencista, który otrzymał z ZUSu lub organu rentowego PIT-40A lub PIT-11A. Kiedy trzeba złożyć PIT-a a kiedy nie jest to konieczne? Kiedy emeryt nie musi zapłacić podatku wynikającego z zeznania podatkowego? Kiedy można się rozliczyć wspólnie ze zmarłym małżonkiem i dlaczego jest to korzystne?

MKiŚ: z tytułu plastic tax trzeba będzie zapłacić nawet 2,3 mld zł

Plastic tax. W 2024 roku Polska zapłaci 2,3 mld zł tzw. podatku od plastiku - wynika z szacunków resortu klimatu i środowiska, o których poinformowała w środę wiceminister Anita Sowińska. Dodała, że z tego tytułu za ub.r. zapłacono 2 mld zł.

Zwrot podatku PIT (nadpłaty) w 2024 roku. Kiedy (terminy)? Jak (zasady)? Dla kogo? PIT-37, PIT-36, PIT-28 i inne

Kiedy i jak urząd skarbowy zwróci nadpłatę podatku PIT z rocznego zeznania podatkowego? Informacja na ten temat ciekawi zwłaszcza tych podatników, którzy korzystają z ulg i odliczeń. Czym jest nadpłata podatku? Kiedy powstaje nadpłata? W jakiej formie jest zwracana? Kiedy urząd skarbowy powinien zwrócić nadpłatę PIT? Jak wskazać i jak zaktualizować rachunek do zwrotu PIT? Jak uzyskać informację o stanie zwrotu nadpłaty podatku?

Dopłata do PIT-a w 2024 roku. Kogo to dotyczy? Jak sobie poradzić z wysoką dopłatą podatku?

W 2023 roku podatnicy musieli dopłacić 11,2 mld zł zaległości podatkowych za 2022 rok. W 2022 roku (w rozliczeniu za 2021 r.) ta smutna konieczność dotyczyła aż 4,9 mln podatników, a kwota dopłat wyniosła 14,9 mld. zł. W 2024 roku skala dopłat będzie mniejsza, ale dla wielu osób znalezienie kilku lub kilkunastu tysięcy złotych na rozliczenie się ze skarbówką to spory kłopot. Możliwe jest jednak wnioskowanie do Urzędu Skarbowego o rozłożenie dopłaty na raty, skorzystanie z kredytu lub (w przypadku firm) sfinansowanie zaległości przez przyspieszenie przelewów od kontrahentów.  W rozliczeniu za 2022 rok podatnicy przesłali za pomocą Twój e-PIT prawie 12 mln deklaracji, a kolejne 8 mln przez e-Deklaracje. Tylko 1,3 mln – czyli około 6% złożyli w wersji papierowej.

Ulga na ESG (ulga na zrównoważony rozwój firm) - rekomendacja Konfederacji Lewiatan i Ayming Polska dla rządu

W reakcji na nowe obowiązki firm dotyczące raportowania niefinansowego ESG, które weszły w życie na początku 2024 roku, Konfederacja Lewiatan oraz Ayming Polska zwróciły się do nowego rządu z rekomendacją wprowadzenia tzw. “Ulgi na zrównoważony rozwój”. Nowy instrument podatkowy ma na celu wsparcie firm w realizacji wytycznych Komisji Europejskiej dotyczących zrównoważonego rozwoju. Proponowane rozwiązanie miałoby pomóc przedsiębiorstwom w efektywnym dostosowaniu się do nowych standardów, jednocześnie promując ekologiczne i społecznie odpowiedzialne praktyki biznesowe.

Obniżenie z 8 proc. do 0 proc. stawki VAT dla określonych kategorii usług transportu pasażerskiego - MF analizuje potencjalne skutki zmian

Ministerstwo Finansów analizuje skutki potencjalnego obniżenia z 8 proc. do 0 proc. stawki VAT na niektóre kategorie usług transportu pasażerskiego - poinformował wiceminister finansów Jarosław Neneman.

REKLAMA