REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przełom na polskim rynku ubezpieczeń w 2015 roku

Przełom na polskim rynku ubezpieczeń w 2015 roku
Przełom na polskim rynku ubezpieczeń w 2015 roku
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Rok 2015 r. będzie przełomowy na polskim rynku ubezpieczeń. Wszelkie produkty inwestycyjne będą musiały diametralnie się zmienić, tak pod względem informacji dla klienta, jak i sposobu sprzedaży - mówi PAP analityk Polskiej Izby Ubezpieczeń (PIU) Marcin Tarczyński.

Aktualnie rząd pracuje nad projektem nowej ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej. W założeniu, jej efektem ma być stworzenie nowego systemu wypłacalności dla firm z tej branży przez powiązanie wymogów kapitałowych z ryzykiem. W przyjętych już założeniach projektu określono też zasady tworzenia "rezerw techniczno-ubezpieczeniowych dla celów wypłacalności", a także podstawowe obowiązki zakładów ubezpieczeń przy tworzeniu tych rezerw dla celów rachunkowości (sprawozdawczości finansowej).

Autopromocja

"Są to regulacje związane z Solvency II – nowymi europejskimi wymogami wypłacalności dla ubezpieczycieli. Wymogi te dostosowują bezpieczeństwo finansowe ubezpieczycieli do dzisiejszej rzeczywistości gospodarczej – globalnych grup finansowych, nowych produktów, nowych rodzajów ryzyka" – tłumaczył Tarczyński.

"Solvency II zmienia też podejście do ryzyka, wymagając od firm w dużym stopniu prognozowania możliwych zagrożeń, zamiast oceny tylko na podstawie danych historycznych" - dodał.

Nowa ustawa ma zawierać rozwiązania o charakterze prokonsumenckim, które w trakcie konsultacji zgłosił Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Wskaźniki i stawki

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kalkulatory

Analityk PIU wskazał, że w efekcie wprowadzenia nowych przepisów firmy, będą musiały wypełniać bardziej restrykcyjne wymogi bezpieczeństwa i sprawozdawczości, a klienci dostaną w zamian większe bezpieczeństwo powierzonych środków.

Według niego rynek ubezpieczeniowy uważa bowiem, że klient powinien mieć pełną wiedzę o parametrach zawieranej umowy ubezpieczenia, w tym o poziomie kosztów związanych z umową ubezpieczenia. Temu celowi służy min. Karta Produktu Polskiej Izby Ubezpieczeń prezentująca w sposób transparentny kategorie i wysokość kosztów związanych z produktem ubezpieczeniowym oraz wystandaryzowaną symulację przebiegu ubezpieczenia, dzięki której można porównać oferty różnych zakładów ubezpieczeń.

"Założenia do ustawy są zdecydowanie prokonsumenckie, a ich powodem jest przede wszystkim tzw. misselling, czyli sprzedaż usługi ubezpieczeniowej niedostosowanej do potrzeb i możliwości klienta" - ocenił Tarczyński.

"Nie wiemy jeszcze, w jaki sposób założenia zostaną przełożone na język ustawy, ale już dziś można powiedzieć, że 2015 r. będzie przełomowy na polskim rynku ubezpieczeń na życie. Wszelkiego rodzaju produkty inwestycyjne będą musiały diametralnie się zmienić, zarówno pod względem informacji dla klienta, jak i sposobu sprzedaży. Warto bowiem pamiętać, że przed nami nie tylko nowa ustawa o działalności ubezpieczeniowej, ale też inne regulacje, np. różnego rodzaju wytyczne i rekomendacje KNF. Rolą ustawodawcy będzie takie ostateczne ukształtowanie prawa, aby równoczesne funkcjonowanie kilku regulacji nie powodowało stanu niepewności prawnej, który może rodzić niebezpieczeństwo wadliwego stosowania prawa przez ubezpieczycieli i w efekcie być niekonsumenckie" - konkludował.

Kary za brak OC w 2015 roku

Propozycje zmian w tym zakresie dotyczą m.in.: wzmocnienia praw osób ubezpieczonych w ubezpieczeniach na cudzy rachunek, w szczególności w ubezpieczeniach grupowych, np. poprzez udostępnienie ubezpieczonemu informacji o warunkach umowy oraz wprowadzenie zakazu pobierania przez ubezpieczającego wynagrodzenia, wprowadzenia obowiązków informacyjnych przed zawarciem umowy ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym, zwiększenia zakresu postanowień, które powinna zawierać umowa ubezpieczenia na życie o charakterze inwestycyjnym, a także wprowadzenie regulacji, zgodnie z którą przy ustalaniu wynagrodzenia pośrednika ubezpieczeniowego zakład ubezpieczeń powinien kierować się zasadą równomiernego rozłożenia w czasie wydatków z tytułu prowizji pośrednika ubezpieczeniowego.

Nowa ustawa ma też dać możliwość pozasądowego rozstrzygania przez Rzecznika Ubezpieczonych sporów między konsumentami a zakładami ubezpieczeń w kwestii umów ubezpieczenia o charakterze inwestycyjnym.

"Regulacja powinna dawać takie same prawo Sądowi Polubownemu przy KNF. Nie można przedsiębiorcy narzucać konkretnego organu, rozstrzygającego spór polubownie" - mówił Tarczyński.

"Po drugie, jeśli Rzecznik Ubezpieczonych miałby rozstrzygać spory, nie powinien mieć uprawnienia do wszczynania ich z urzędu. Występowałby wówczas bowiem w roli sędziego i prokuratora jednocześnie" - uznał.

Analityk PIU ocenił też, że istotne jest takie ukształtowanie modelu sądownictwa polubownego, by nie utracić podstawowej zasady, jaką jest dobrowolność uczestnictwa stron postępowania oraz tak, aby regulacje prawne powstające na potrzeby rozwiązywania doraźnych kwestii nie stały w kolizji z koniecznością ustawowego implementowania do krajowego porządku prawnego Dyrektywy UE o polubownym rozwiązywaniu sporów. (PAP)

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek od kryptowalut 2024. Jak rozliczyć?

Kiedy należy zapłacić podatek, a kiedy kryptowaluty pozostają neutralne podatkowo? Co podlega opodatkowaniu? Jaki PIT trzeba złożyć?

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

KSeF z dużym poślizgiem. Przedsiębiorcy i cała branża księgowa to odczują. Jak?

Decyzja ministerstwa o przesunięciu KSeF o prawie 2 lata jest niekorzystna z punktu widzenia polskich firm. Znacznie opóźni rewolucję cyfrową i wzrost konkurencyjności krajowych przedsiębiorców. Wymagać będzie także poniesienia dodatkowych kosztów przez firmy, które już zainwestowały w odpowiednie technologie i przeszkolenie personelu. Wielu dostawców oprogramowania do fakturowania i prowadzenia księgowości może zostać zmuszonych do ponownej integracji systemów. Taką opinię wyraził Rafał Strzelecki, CEO CashDirector S.A.

Kto nie poniesie kary za brak złożenia PIT-a do 30 kwietnia?

Ministerstwo Finansów informuje, że do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 r., to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane przez system. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. Ale dotyczy to tylko tych dwóch zeznań. Pozostałe PIT-y trzeba złożyć samodzielnie najpóźniej we wtorek 30 kwietnia 2024 r. Tego dnia urzędy skarbowe będą czynne do godz. 18:00.

Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia zostały wyznaczone

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

REKLAMA