REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Spółka cicha a podatki

Warszawskie Centrum Doradztwa Finansowego I sp. z o.o.
Biuro rachunkowe. Outsourcing księgowości
Spółka cicha a podatki
Spółka cicha a podatki

REKLAMA

Czym jest spółka cicha i jak ją założyć? Czy warto prowadzić działalność gospodarczą w formie spółki cichej? Czy spółka cicha jest opłacalna podatkowo? Wyjaśnia Joanna Pietrzyk, Główna Księgowa WCDF I Sp. z o.o.

Spółka cicha – podatkowy minimalizm

Jak zarobić i się nie narobić? To pytanie zadaje sobie każdy z nas tym bardziej teraz gdy, każda forma aktywności zawodowej przyprawia o podatkowy zawrót głowy. Czy istnieje sposób zarabiania pieniędzy bez własnej firmy, która boleśnie odziera właścicieli z wolnego czasu, energii i coraz częściej wymaga wiedzy podatkowej na poziomie eksperckim? Istnieje! Co więcej, ilość korzyści znacząco przekracza ilość wad, jest tylko jedno „ALE”  – trzeba być posiadaczem pieniędzy albo „strategicznego” majątku rzeczowego.
Posiadający powyższe aktywa powinni  przemyśleć możliwość zawarcia umowy spółki cichej.

Uwaga!
Formuła ta jest też dobrym rozwiązaniem dla osób przedsiębiorczych szukających dofinansowania przy jednoczesnym zachowaniu pełnej swobody w prowadzeniu własnej firmy.

Czym jest spółka cicha?

Nie sugerujmy się nazwą, nie jest to spółka. Spółka cicha należy do kategorii umów nienazwanych. Nie znajdziemy jej więc w żadnym kodeksie czy innej ustawie. Dopuszczalność jej zawiązania wynika z art. 353 1 KC, czyli z ogólnej zasady swobody umów. Umowa ta zawierana jest pomiędzy przedsiębiorcą (może to być osoba fizyczna lub spółka), którego możemy nazwać wspólnikiem jawnym, a wspólnikiem cichym, który jest de facto swego rodzaju inwestorem. Aktywność wspólnika cichego ogranicza się do wniesienia wkładu do przedsiębiorstwa wspólnika jawnego w zamian za uczestniczenie w zyskach przedsiębiorstwa. Warto tu nadmienić, że wspólnikiem cichym może też być inny przedsiębiorca, nawet ten prowadzący działalność konkurencyjną w stosunku do wspólnika jawnego(!).

Spółka cicha - formalności

Spółka cicha nie wymaga szczególnej formy, jednak rozsądek nakazuje zastosowanie minimum formy pisemnej.  Spółka cicha nie wymaga wpisu do KRS czy CEIDG. Jej zawarcie nie powoduje powstania tytułów do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych czy zdrowotnego. Nie powstaje tu nowa struktura/wspólnota majątkowa. Wspólnik jawny nadal posiada pełnię władzy w swoim przedsiębiorstwie. To on też ponosi ryzyko prowadzenia działalności włącznie z odpowiedzialnością finansową. Wspólnik cichy ryzykuje utratą zainwestowanego majątku dlatego warto by zadbał on o stosowane zabezpieczenie swojej inwestycji (np.  weksel, ustanowienie zastawu). Pozostawmy jednak te kwestie prawnikom i skierujmy uwagę na podatki.

Autopromocja

Kodeks spółek handlowych z komentarzem do zmian

Kup książkę:

Kodeks spółek handlowych z komentarzem do zmian

Spółka cicha - podatki

 I tu RAJ!:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- zawarcie umowy spółki cichej nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Art. 1 ustawy o PCC zawiera zamknięty katalog czynności rodzących obowiązek zapłaty podatku. Umowa spółki cichej nie została tam wymieniona.

- wniesienie wkładu przez wspólnika cichego jest neutralne podatkowo. Przychód powstaje w sytuacji definitywnego przysporzenia majątkowego, a tym wniesienie wkładu nie jest. Wkład podlega zwrotowi. Oczywiście wspólnicy mogą zastrzec brak zwrotu – wówczas powstanie obowiązek podatkowy po stronie wspólnika jawnego.

Autopromocja

PIT, CIT, Ryczałt 2023

Kup książkę:

PIT, CIT, Ryczałt 2023

- opodatkowanie wspólnika cichego, który jest przedsiębiorcą – uzyskane dochody opodatkowuje się wraz z innymi dochodami z prowadzonej działalności. Warto tu wskazać, że wspólnik cichy otrzymuje czysty zysk. Nie musi już dbać o kwestię kosztów uzyskania przychodów, co również jest niewątpliwą zaletą tej formy zarobkowania.

- opodatkowanie wspólnika cichego, który nie jest przedsiębiorcą – uzyskane dochody mają status przychodów z kapitałów pieniężnych (analogicznie jak w przypadku opodatkowania odsetek od pożyczki). 19% podatek potrąca wspólnik jawny dokonując wypłaty zysku. Wspólnik jawny występuje tu w roli płatnika. Dochodów tych wspólnik cichy nie wykazuje w deklaracji rocznej.

Autopromocja

Infor IFK - bieżące aktualności o zmianach przepisów:

Nowe obowiązki biur rachunkowych związane z KSeF
Jakie zmiany czekają w prawie pracy i podatkach na 2024 rok?

Subskrybuj serwis IFK

Jak widać spółka cicha stanowi bardzo ciekawe rozwiązanie biznesowe, a tak nieliczne obowiązki podatkowe bezsprzecznie są jej sporym atutem.

Joanna Pietrzyk, Główna Księgowa WCDF I Sp. z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Podwyższenie kapitału zakładowego spółki. Kiedy zwolnienie z PCC?

  Umowy spółki i ich zmiany powodujące podwyższenie kapitału zakładowego spółki, podlegają opodatkowaniu PCC. Jednak część czynności jest zwolniona z tego opodatkowania pod warunkiem spełnienia określonych przesłanek.

  WIBOR konsekwentnie w dół a za nim spadają raty kredytów. Rynek już wie co zrobi RPP w październiku 2023 r.?

  Kredytobiorcy mający kredyty w złotówkach oparte o WIBOR 3M mogą dziś spodziewać się spadku raty o około 8-10%. A to dlatego, że WIBOR zdążył już spaść nie tylko po wrześniowym cięciu stóp, ale też w oczekiwaniu na kolejny ruch w dół w październiku 2023 roku. Aktualne notowania sugerują, że rynek jest pewien cięcia stóp procentowych w październiku  o 25 punktów bazowych, a nie wykluczony jest ruch w dół o 50 punktów. 

  Tabela kursów średnich NBP nr 191/A/NBP/2023 - z 3 października 2023

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 3 października 2023 roku. NBP nr 191/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,6147 zł.

  Od jakiej kwoty pełna księgowość w 2024 roku?

  Obowiązek prowadzenia pełnych ksiąg rachunkowych w 2024 roku zależy od limitu przychodów za rok obecny. Konieczność prowadzenia ksiąg powstanie po przekroczeniu kwoty 9 218 200 zł. Zdecydował o tym kurs euro z 2 października br.

  Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych 2024 - limity, stawki, najem prywatny

  Jakie limity dla ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych będą obowiązywały w 2024 roku? Kto może płacić ryczałt w 2024 roku? Kto może płacić ryczałt od przychodów ewidencjonowanych kwartalnie w 2024 roku? Jakie stawki ryczałtu obowiązują w 2024 roku?

  PKPiR 2024 (podatkowa księga przychodów i rozchodów) - limit przychodów. Które przychody trzeba uwzględnić licząc limit?

  PKPiR 2024 - limit przychodów. Podatkową księgę przychodów i rozchodów (stosuje się skróty: pkpir lub kpir) może prowadzić w 2024 roku ten rozliczający się wg skali podatkowej PIT lub 19% podatkiem liniowym podatnik PIT (tj. osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki cywilne osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku, spółki jawne osób fizycznych, spółki partnerskie i przedsiębiorstwa w spadku – wykonujące działalność gospodarczą), który w 2023 r. uzyskał mniej niż 9.218.200,- zł (2.000.000,- euro x 4,6091 zł) przychodów netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych. Średni kurs euro w NBP wyniósł 2 października 2023 r. (pierwszy dzień roboczy tego miesiąca) - 4,6091 zł.

  MF: 1,5 mld zł z tytułu 1,5 proc. podatku na OPP

  Polacy przekazali w tym roku organizacjom pożytku publicznego (OPP) 1,5 mld zł z tytułu 1,5 proc. podatku dochodowego za ubiegły rok; OPP otrzymały 416 mln zł więcej niż rok temu - poinformowało Ministerstwo Finansów. Dodano, że 1,5 proc. podatku przekazało 12,7 mln podatników, o 3,2 mln mniej niż w roku ubiegłym. Najmniejsza przekazana kwota dla OPP wyniosła 1,20 zł, a przeciętna 121 zł.

  MF: Objaśnienia podatkowe dla cen transferowych, w zakresie stosowania metody ceny koszt plus

  Ministerstwo Finansów opublikowało objaśnienia podatkowe w zakresie cen transferowych nr 6 dotyczących metody koszt plus.

  Limity podatkowe 2024. Rachunkowość, mały podatnik, ryczałt

  W 2024 roku nastąpią istotne zmiany w zakresie limitów podatkowych, które dotyczą małych podatników VAT, PIT i CIT. Średni kurs euro, ogłoszony przez Narodowy Bank Polski na pierwszy roboczy dzień października 2023 roku, stanowi podstawę do obliczenia ważnych limitów podatkowych. Niższy kurs euro wpływa na niższe limity określające małego podatnika, a także na kwotę amortyzacji jednorazowej i limit stosowania ryczałtu ewidencjonowanego w 2024 roku. Ponadto, kurs euro wpływa na wskaźniki przyjęte dla celów rachunkowości.

  Tabela kursów średnich NBP nr 190/A/NBP/2023 z 2 października 2023 r. Kurs euro 4,6091 zł

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 2 października 2023 roku. NBP nr 190/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,6091 zł.

  REKLAMA