REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Spółka cicha a podatki
Spółka cicha a podatki

REKLAMA

REKLAMA

Czym jest spółka cicha i jak ją założyć? Czy warto prowadzić działalność gospodarczą w formie spółki cichej? Czy spółka cicha jest opłacalna podatkowo? Wyjaśnia Joanna Pietrzyk, Główna Księgowa WCDF I Sp. z o.o.

Spółka cicha – podatkowy minimalizm

Jak zarobić i się nie narobić? To pytanie zadaje sobie każdy z nas tym bardziej teraz gdy, każda forma aktywności zawodowej przyprawia o podatkowy zawrót głowy. Czy istnieje sposób zarabiania pieniędzy bez własnej firmy, która boleśnie odziera właścicieli z wolnego czasu, energii i coraz częściej wymaga wiedzy podatkowej na poziomie eksperckim? Istnieje! Co więcej, ilość korzyści znacząco przekracza ilość wad, jest tylko jedno „ALE”  – trzeba być posiadaczem pieniędzy albo „strategicznego” majątku rzeczowego.
Posiadający powyższe aktywa powinni  przemyśleć możliwość zawarcia umowy spółki cichej.

Autopromocja

Uwaga!
Formuła ta jest też dobrym rozwiązaniem dla osób przedsiębiorczych szukających dofinansowania przy jednoczesnym zachowaniu pełnej swobody w prowadzeniu własnej firmy.

Czym jest spółka cicha?

Nie sugerujmy się nazwą, nie jest to spółka. Spółka cicha należy do kategorii umów nienazwanych. Nie znajdziemy jej więc w żadnym kodeksie czy innej ustawie. Dopuszczalność jej zawiązania wynika z art. 353 1 KC, czyli z ogólnej zasady swobody umów. Umowa ta zawierana jest pomiędzy przedsiębiorcą (może to być osoba fizyczna lub spółka), którego możemy nazwać wspólnikiem jawnym, a wspólnikiem cichym, który jest de facto swego rodzaju inwestorem. Aktywność wspólnika cichego ogranicza się do wniesienia wkładu do przedsiębiorstwa wspólnika jawnego w zamian za uczestniczenie w zyskach przedsiębiorstwa. Warto tu nadmienić, że wspólnikiem cichym może też być inny przedsiębiorca, nawet ten prowadzący działalność konkurencyjną w stosunku do wspólnika jawnego(!).

Spółka cicha - formalności

Spółka cicha nie wymaga szczególnej formy, jednak rozsądek nakazuje zastosowanie minimum formy pisemnej.  Spółka cicha nie wymaga wpisu do KRS czy CEIDG. Jej zawarcie nie powoduje powstania tytułów do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych czy zdrowotnego. Nie powstaje tu nowa struktura/wspólnota majątkowa. Wspólnik jawny nadal posiada pełnię władzy w swoim przedsiębiorstwie. To on też ponosi ryzyko prowadzenia działalności włącznie z odpowiedzialnością finansową. Wspólnik cichy ryzykuje utratą zainwestowanego majątku dlatego warto by zadbał on o stosowane zabezpieczenie swojej inwestycji (np.  weksel, ustanowienie zastawu). Pozostawmy jednak te kwestie prawnikom i skierujmy uwagę na podatki.

Spółka cicha - podatki

 I tu RAJ!:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- zawarcie umowy spółki cichej nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Art. 1 ustawy o PCC zawiera zamknięty katalog czynności rodzących obowiązek zapłaty podatku. Umowa spółki cichej nie została tam wymieniona.

- wniesienie wkładu przez wspólnika cichego jest neutralne podatkowo. Przychód powstaje w sytuacji definitywnego przysporzenia majątkowego, a tym wniesienie wkładu nie jest. Wkład podlega zwrotowi. Oczywiście wspólnicy mogą zastrzec brak zwrotu – wówczas powstanie obowiązek podatkowy po stronie wspólnika jawnego.

- opodatkowanie wspólnika cichego, który jest przedsiębiorcą – uzyskane dochody opodatkowuje się wraz z innymi dochodami z prowadzonej działalności. Warto tu wskazać, że wspólnik cichy otrzymuje czysty zysk. Nie musi już dbać o kwestię kosztów uzyskania przychodów, co również jest niewątpliwą zaletą tej formy zarobkowania.

- opodatkowanie wspólnika cichego, który nie jest przedsiębiorcą – uzyskane dochody mają status przychodów z kapitałów pieniężnych (analogicznie jak w przypadku opodatkowania odsetek od pożyczki). 19% podatek potrąca wspólnik jawny dokonując wypłaty zysku. Wspólnik jawny występuje tu w roli płatnika. Dochodów tych wspólnik cichy nie wykazuje w deklaracji rocznej.

Jak widać spółka cicha stanowi bardzo ciekawe rozwiązanie biznesowe, a tak nieliczne obowiązki podatkowe bezsprzecznie są jej sporym atutem.

Joanna Pietrzyk, Główna Księgowa WCDF I Sp. z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

REKLAMA