reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Spółki > Czy stratę można pokryć z dopłat wnoszonych przez wspólników

Czy stratę można pokryć z dopłat wnoszonych przez wspólników

Stratę bilansową w spółce z o.o. można pokryć z kapitału rezerwowego tworzonego z dopłat wnoszonych przez wspólników.


Zgodnie z prawem bilansowym skuteczną decyzję o pokryciu straty można podjąć dopiero po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego. Należy jednak pamiętać, że w przypadku spółek zobowiązanych do przeprowadzenia badania przez biegłego rewidenta konieczne jest spełnienie dodatkowego warunku. Przepisy wymagają, aby prawidłowość sporządzonego przez nią sprawozdania była potwierdzona przez biegłego rewidenta pozytywną opinią z zastrzeżeniami lub bez zastrzeżeń. Decyzja o pokryciu straty danej jednostki jest nieważna z mocy prawa, jeżeli mimo ustawowego obowiązku spółka nie poddała sprawozdania badaniu, biegły rewident odmówi wydania opinii bądź też będzie ona negatywna.

Jeżeli wszystkie powyższe warunki zostaną spełnione pod datą zatwierdzenia sprawozdania, stratę należy zaewidencjonować w następujący sposób: strona Wn konta 820 - Rozliczenie wyniku finansowego, strona Ma konta 860 - Wynik finansowy.

KARNE ODSETKI

Jeżeli wspólnik nie uiści dopłaty w określonym terminie, zgodnie z art. 178 par. 2 kodeksu spółek handlowych, zobowiązany jest do zapłaty odsetek ustawowych. Umowa spółki może dowolnie kształtować zasady dotyczące nakładania lub zwalniania wspólnika z zapłaty odsetek. Odsetki w księgach rachunkowych będą stanowiły przychody finansowe.

Stratę np. w spółce z ograniczona odpowiedzialnością można pokryć poprzez dopłaty wniesione przez wspólników. Zgodnie z kodeksem spółek handlowych umowa spółki z o.o. może zobowiązywać wspólników do dopłat w granicach liczbowo oznaczonej wysokości w stosunku do udziału. Muszą być jednak nakładane i uiszczane równomiernie w stosunku do ich udziałów. Oznacza to, że nie można zobowiązać do dopłaty części wspólników, a innych zwolnić z tego obowiązku.

Ewidencja księgowa poszczególnych operacji może przebiegać w następujący sposób:

1. Dopłaty ujęte w księgach rachunkowych pod datą ich uchwalenia: strona Wn konta 254 - Rozrachunki ze wspólnikami z tytułu dopłat, strona Ma konta 805 - Kapitał rezerwowy z dopłat wspólników.

2. Wpłata przez wspólników środków na rachunek bankowy: strona Wn konta 130 - Rachunek bankowy, strona Ma konta 254 - Rozrachunki ze wspólnikami z tytułu dopłat.

3. Wykorzystanie wniesionych dopłat: strona Wn konta 805 - Kapitał rezerwowy z dopłat wspólników, strona Ma konta 820 - Rozliczenie wyniku finansowego.

Kodeks spółek handlowych przewiduje możliwość zwrotu dopłat, jeżeli nie są wymagane na pokrycie straty wykazanej w sprawozdaniu finansowym. Zwrot dopłat może nastąpić na podstawie uchwały po upływie trzech miesięcy od dnia ogłoszenia o zamierzonym zwrocie w piśmie przeznaczonym do ogłoszeń spółki. Zwrot otrzymują wspólnicy posiadający udziały.

AGNIESZKA POKOJSKA

agnieszka.pokojska@infor.pl

Podstawa prawna

Art. 36 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.).

Art. 154, art. 177 oraz art. 178 ustawy z 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz.U. nr 94, poz. 1037 z późn. zm.).

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Klimkiewicz-Deplano

Partner Zarządzający Advicero Nexia, Doradca Podatkowy nr wpisu 09935

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama