REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jednolity europejski dokument zamówienia – nowe zasady kompletowania dokumentacji w zamówieniach publicznych

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
 Siwek Gaczyński & Partners
Kancelaria prawnicza
Jednolity europejski dokument zamówienia – nowe zasady kompletowania dokumentacji w zamówieniach publicznych
Jednolity europejski dokument zamówienia – nowe zasady kompletowania dokumentacji w zamówieniach publicznych

REKLAMA

REKLAMA

13 lipca 2016 r. opublikowano w Dzienniku Ustaw ustawę z dnia 22 czerwca 2016 r. o zmianie ustawy – Prawo zamówień publicznych oraz niektórych innych ustaw. W związku z koniecznością implementacji dyrektyw 2014/24/UE oraz 2014/25/UE wprowadza ona liczne, w części rewolucyjne zmiany zarówno dla zamawiających, jak i wykonawców. Jedną z nich jest wprowadzenie jednolitego europejskiego dokumentu zamówienia (JEDZ). Dokument ten ma zastąpić szereg dokumentów, do przedłożenia których w procedurze przetargowej zobowiązane są podmioty ubiegające się o udzielenie zamówienia.

Cel wprowadzenia jednolitego europejskiego dokumentu zamówienia

Do czasu wejścia w życie nowelizacji Prawa zamówień publicznych PZP, w celu udowodnienia spełnienia warunków udziału w postępowaniu, kryteriów selekcji oraz wykazania się brakiem podstaw do wykluczenia konieczne było złożenie zamawiającemu wielu dokumentów i oświadczeń. W praktyce zebranie ich stwarza wiele problemów dla wykonawców, zwłaszcza dla podmiotów zagranicznych, co z kolei często przedkłada się na przedłużenie całego postępowania o udzielenie zamówienia.

REKLAMA

Autopromocja

Celem wprowadzenia JEDZ jest przede wszystkim eliminacja ograniczeń dla uczestników postępowania oraz przyspieszenie procedury przetargowej. Co więcej, zasadnym wydaje się być również przypuszczenie, iż ułatwi on wykonawcom dostęp do zamówień publicznych w innych krajach UE.

Ustawa z 22 czerwca 2016 r. o zmianie ustawy – Prawo zamówień publicznych oraz niektórych innych ustaw – Dz. U. z 13 lipca 2016 r., poz. 1020.

Zgodnie ze znowelizowaną ustawą Prawo zamówień publicznych, JEDZ ma być stosowany wyłącznie w postępowaniach, których wartość zamówienia jest równa lub wyższa od tzw. progów unijnych wskazanych w Rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z 28 grudnia 2015 r. wydawanym na podstawie art. 11 ust. 8 ustawy. Przepisy ustawy nie przewidują konieczności stosowania JEDZ w przetargach poniżej progów unijnych.

Podmioty zobowiązane do składania JEDZ

Zgodnie z art. 25a znowelizowanej ustawy, a także instrukcją stanowiącą Załącznik 1 do Rozporządzenia Komisji (UE) 2016/7 z dnia 5 stycznia 2016 r., które w życie weszło 18 kwietnia 2016 r., do złożenia JEDZ zobowiązany będzie wykonawca samodzielnie ubiegający się o udzielenie zamówienia i nie polegający na zdolności podmiotów trzecich. Natomiast w przypadku, w którym wykonawca będzie polegać na zasobach innych podmiotów, bądź też weźmie udział wspólnie z innym wykonawcą, do złożenia JEDZ zobowiązany będzie każdy z ww. podmiotów z osobna. Ustawodawca przyznał zamawiającemu prawo do żądania dokumentu od podwykonawców, jeżeli wykonawca zamierza powierzyć wykonanie części zamówienia podwykonawcom.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Absolutnym novum jest to, że jeden dokument będzie mógł mieć zastosowanie w kilku niezależnych od siebie postępowaniach, o ile nie straci on swojej aktualności. Tę zmianę należy ocenić pozytywnie.

Polecamy: Klauzula przeciw unikaniu opodatkowania – praktyczny poradnik

Polecamy: Jednolity Plik Kontrolny – praktyczny poradnik (książka)

Forma JEDZ

Dokument zamówienia jest oświadczeniem własnym wykonawcy składanym według wzoru, który został określony we wskazanym wyżej rozporządzeniu wykonawczym Komisji Europejskiej (UE). Dokument ten składany jest w formie pisemnej lub elektronicznej opatrzonej bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym przy pomocy ważnego kwalifikowanego certyfikatu lub równoważnego środka, spełniającego wymagania dla tego rodzaju podpisu. Co istotne, forma elektroniczna będzie obligatoryjną formą składania JEDZ od dnia 18 kwietnia 2018 r.

Nie da się ukryć, że JEDZ jest aktem skomplikowanym, co nie było do uniknięcia, jeżeli jeden wzór ma obowiązywać na terenie całej Unii Europejskiej i ideą prawodawcy zapewne była maksymalna jego uniwersalność. Moim zdaniem może to stwarzać problemy interpretacyjne w rozumieniu zastosowanych w nim pojęć.

Moment składania dokumentu. Weryfikacja treści.

Według znowelizowanych przepisów JEDZ składany jest na samym początku postępowania niezależnie od wybranego przez zamawiającego trybu. Oznacza to tym samym, że w postępowaniach jednoetapowych (np. przetarg nieograniczony) należy go złożyć wraz z ofertą. W przetargach dwuetapowych (np. przetarg ograniczony) JEDZ składa się wraz z wnioskiem o dopuszczenie do udziału w postępowaniu.

Zamawiającemu przysługuje prawo weryfikacji informacji zawartych w JEDZ. Jest ono realizowane poprzez możliwość wezwania wykonawców do złożenia wszystkich lub niektórych oświadczeń lub dokumentów potwierdzających, że nie podlegają wykluczeniu, spełniają warunki udziału w postępowaniu lub kryteria selekcji (art. 26 ust. 2f PZP). W tym miejscu warto jednak wspomnieć, iż wykonawca nie będzie zobowiązany do złożenia oświadczeń lub dokumentów, jeżeli zamawiający znajduje się już w posiadaniu odpowiednich oświadczeń lub dokumentów lub może je uzyskać za pomocą bezpłatnych i ogólnodostępnych baz danych.

W praktyce zasada ta dotyczyć będzie np. uzyskiwania przez zamawiającego odpisów z KRS wykonawców. Ustawodawca jednocześnie zobowiązał zamawiających do korzystania z bazy danych e-Certis. Do chwili obecnej wielu zamawiających oraz wykonawców nie było świadomych istnienia tej bazy. Jest to zmiana jak najbardziej potrzebna, zwłaszcza biorąc pod uwagę postępowania, w których o udzielenie zamówienia starać się będą podmioty zagraniczne.


Samo złożenie JEDZ przez wykonawcę nie oznacza jednak, że wykonawcy nigdy nie będą zobowiązani do złożenia dokumentów potwierdzających okoliczności, o których mowa w art. 25 ust. 1 PZP. Dotyczy to wykonawcy, którego oferta została oceniona najwyżej. Będzie on – wykonawca - zobowiązany do złożenia tych dokumentów na wezwanie zamawiającego w wyznaczonym terminie, nie krótszym niż 10 dni, aktualnych na dzień złożenia oświadczeń lub dokumentów potwierdzających spełnianie warunków udziału  postępowaniu lub kryteria selekcji - spełnianie przez oferowane dostawy, usługi lub roboty budowlane wymagań określonych przez zamawiającego oraz brak podstaw do wykluczenia.

Podsumowanie

Idea wprowadzenia JEDZ powinna być oceniona jako pozytywna zmiana, umożliwiająca wzrost konkurencji w postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego, a przede wszystkim znacznie ograniczająca obciążenia administracyjne związane z organizacją i prowadzeniem przetargu. Fakt skomplikowania dokumentu stwarza jednak duże ryzyko wystąpienia błędów po obu stronach – zamawiających i wykonawców w pierwszym okresie jego stosowania.

Maciej Jastrzębski – radca prawny w Siwek Gaczyński & Partners Kancelarii Prawniczej

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Prof. Modzelewski: Większość podatników VAT może uniknąć w 2026 r. obowiązku wystawiania faktur ustrukturyzowanych w KSeF. Jak?

Zdaniem profesora Witolda Modzelewskiego, gdyby uchwalono projekt przepisów wprowadzających obowiązkowy KSeF w przedłożonym niedawno kształcie, to większość podatników VAT nie będzie musiała wystawiać faktur ustrukturyzowanych w 2026 r.

Stopy procentowe NBP 2025: w maju obniżka o 0,5 pkt proc.

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dniach 6-7 maja 2025 r. postanowiła obniżyć wszystkie stopy procentowe NBP o 0,5 punktu procentowego. Stopa referencyjna wynosi od 8 maja 2025 r. 5,25 proc. - poinformował w komunikacie Narodowy Bank Polski. Decyzja RPP była zgodna z oczekiwaniami większości analityków finansowych i ekonomistów. Stopy NBP zmieniły się pierwszy raz od 3 października 2023 r.

Przekształcenie JDG a status podatnika rozpoczynającego działalność w estońskim CIT

W świetle marcowego wyroku NSA (sygn. II FSK 1412/24) zmienia się podejście do kwalifikacji podatkowej spółek powstałych z przekształcenia jednoosobowych działalności gospodarczych. Wyrok ten przesądził, że takie podmioty mogą korzystać z przywilejów "podatnika rozpoczynającego działalność" na gruncie przepisów o estońskim CIT.

Pracujesz na zleceniu - a może to faktyczna umowa o pracę? Jak ustalić i wykazać istnienie stosunku pracy

Osoby wykonujące umowy zlecenia, czy inne umowy cywilnoprawne, mają czasem wątpliwości, czy nie jest to de facto umowa o pracę. Każdy przedsiębiorca słyszał o możliwych kontrolach, podważeniu zatrudnienia, konieczności uzasadniania dlaczego taki a nie inny typ umowy został konkretnej osobie zaproponowany. A co ze swobodą zawierania umów? Czy forma umowy na którą zgadzamy się wspólnie z nowozatrudnioną osobą nie powinna być wystarczająca dla inspekcji pracy skoro zgodnie obie strony złożyły na niej swój podpis? Na te i wiele innych pytań odpowie Czytelnikom ten artykuł.

REKLAMA

Zmiany w podatkach od 2026 r. - wyższy limit zwolnienia z VAT, korekty deklaracji, 6 m-cy vacatio legis

Ministerstwo Finansów poinformowało, że 6 maja 2025r. Rada Ministrów przyjęła pakiet projektów ustaw dot. podatków w ramach procesu deregulacji. Nowe przepisy mają na celu m.in. ochronę podatników przed nagłymi zmianami przepisów ustaw podatkowych oraz doprecyzowanie wątpliwości interpretacyjnych zgłaszanych przez przedsiębiorców w zakresie deklaracji składanej w trakcie lub po zakończeniu kontroli celno-skarbowej. Projekty dotyczą również podwyższenia limitu zwolnienia podmiotowego w VAT oraz likwidacji obowiązku przygotowywania i publikacji informacji o realizowanej strategii podatkowej.

Czego najczęściej dotyczą kontrole z urzędu skarbowego i ZUS-u?

Przedsiębiorcy mają szereg obowiązków wobec państwa - jako podatnicy muszą przestrzegać przepisów podatkowych, a jako płatnicy stosować normy z zakresu ubezpieczeń społecznych. W obu tych sferach często dochodzi do uchybień. Dlatego upoważnione organy sprawdzają, czy firmy przestrzegają obowiązujących przepisów. W naszym artykule przedstawiamy najczęstsze obszary, które podlegają kontroli organów podatkowych lub Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Pozwani przez PFR – jak program pomocy dla firm stał się przyczyną tysięcy pozwów? Sprawdź, jak się bronić

Ponad 16 tysięcy firm już otrzymało pozew z Polskiego Funduszu Rozwoju [i]. Kolejne są w drodze. Choć Tarcza Finansowa miała być tarczą – dla wielu stała się źródłem wieloletnich problemów prawnych.

Kawa z INFORLEX. Nowy plan wdrożenia KSeF

Spotkania odbywają się w formule „na żywo” o godzinie 9.00. Przy porannej kawie poruszamy najbardziej aktualne tematy, które stanowią także zasób kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Rozmawiamy o podatkach, księgowości, rachunkowości, kadrach, płacach oraz HR. 15 maja br. tematem spotkania będzie nowy plan wdrożenia KSeF.

REKLAMA

Zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami w 2025 r. Jak i ile można zaoszczędzić na wpłatach do PFRON? Case study i obliczenia dla pracodawcy

Dlaczego 5 maja to ważna data w kontekście integracji i równości? Co powstrzymuje pracodawców przed zatrudnianiem osób z niepełnosprawnościami? Jakie są obowiązki pracodawcy wobec PFRON? Wyjaśniają eksperci z HRQ Ability Sp. z o.o. Sp. k. I pokazują na przykładzie ile może zaoszczędzić firma na zatrudnieniu osób z niepełnosprawnościami.

Koszty NKUP w księgach rachunkowych - klasyfikacja i księgowanie

– W praktyce rachunkowej i podatkowej przedsiębiorcy często napotykają na wydatki, które - mimo że wpływają na wynik finansowy jednostki - to jednak nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów (tzw. NKUP) – zauważa Beata Tęgowska, ekspertka ds. księgowości i płac z Systim.pl i wyjaśnia jak je prawidłowo klasyfikować i księgować?

REKLAMA