REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Akcyza 2015: Prostsze procedury związane z działalnością w zakresie wyrobów akcyzowych

Podatek akcyzowy 2015 – nowelizacja ustawy
Podatek akcyzowy 2015 – nowelizacja ustawy

REKLAMA

REKLAMA

Projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, która ma wejść w życie w 2015 r., zakłada m.in. wprowadzenie uproszczeń w zakresie procedur związanych z prowadzeniem działalności w zakresie wyrobów akcyzowych.

Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, która ma wejść w życie 30 czerwca 2015 r. Niektóre z proponowanych zmian do ustawy są bardzo istotne z perspektywy płatnika podatku akcyzowego, a wiele z nich ułatwia procedury administracyjne. Warto zwrócić uwagę na niektóre z założeń noweli, co z racji objętości przedmiotowej noweli wymaga dość wnikliwej analizy każdego z punktów projektu.

Autopromocja

Wydaje się, że jedną z ważniejszych zmian przewiduje punkt 31. założeń do projektu. Mówi on o zmianach przepisów w zakresie kontroli mających na celu uproszczenie procedur związanych z prowadzeniem działalności w zakresie wyrobów akcyzowych. Generalnie to dobry sygnał dla przedsiębiorców, bowiem zmiany mają ułatwić im prowadzenie działalności, jednak pojawiają się pewne wątpliwości w kontekście proponowanych rozwiązań.

Umożliwia się chociażby wnoszenie zastrzeżeń do protokołu z kontroli obrachunkowej. Jest to z pewnością krok w dobrym kierunku, jednak zmiana powinna być bardziej ogólna i powinna odnosić się do protokołów nie tylko kontroli obrachunkowych. Należy wskazać, iż np. w sytuacji, gdy kontrola wykonywana jest na podstawie przepisów celnych (na mocy rozporządzenia w sprawie kontroli niektórych wyrobów akcyzowych), to możliwość wnoszenia zastrzeżeń nie jest w noweli jednoznacznie ujęta. Może to budzić zasadne kontrowersje, bowiem podatnik w tym momencie zmuszony jest do zaskarżenia protokołu z kontroli tego typu na gruncie przepisów o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, a sądy często nie uznają się władne w sprawach w tym zakresie. Wydaje się, że regulacja powinna pozwalać w takim momencie na wnoszenie zastrzeżeń.

Stawki akcyzy w 2015 r.

Następnie planuje się wyeliminowanie podwójnej weryfikacji podmiotów przed wydaniem zezwolenia akcyzowego oraz podwójnej dokumentacji dotyczącej składu podatkowego. Postulat wydaje się słuszny, jednak równocześnie wskazuje on jako konieczny warunek na uzyskanie zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego zatwierdzenie akt weryfikacyjnych. Oznacza to, iż wciąż przedsiębiorca będzie musiał przejść przez dwa postępowania – jedno mające służyć urzędowemu sprawdzeniu dotyczącemu chociażby oceny składu podatkowego, a drugie to postępowanie związane z uzyskaniem samego pozwolenia. Wydaje się, iż procedury te powinny zostać związane tylko z jednym postępowaniem lub powinno się zrezygnować ze sporządzania akt weryfikacyjnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nowelizacja wprowadza również jeden wniosek o wydanie zezwolenia i o urzędowe sprawdzenie. Nie jest jednak jasne, czy kolejne urzędowe sprawdzenia lub czynności wykonywane przez służbę celną będą wykonywane przez organ podatkowy właściwy ze względu na miejsce wykonywania czynności, czy ze względu na siedzibę podatnika. Obecnie pierwsze sprawdzenie (w tym otwarcie akt weryfikacyjnych) przeprowadza organ właściwy ze względu na siedzibę przedsiębiorcy, jednak wciąż nie jest jasnym, jaki organ przeprowadzi kolejne urzędowe sprawdzenie np. w przypadku aktualizacji danych z akt weryfikacyjnych.

Zmiany w podatku akcyzowym od 2015 roku

Postuluje się również określenie jednej delegacji do wydania rozporządzenia w sprawie warunków dotyczących miejsca prowadzenia składu podatkowego oraz miejsca, w którym są odbierane wyroby akcyzowe przez zarejestrowanego odbiorcę. Aktualne przepisy przewidują dwie delegacje we wspomnianych wyżej kwestiach, a zmiana powinna sprawić, iż rozporządzenia będą bardziej jasne i klarowne.

Należy jednak zaznaczyć, iż zmiany, dzięki którym odstępuje się od przeprowadzenia urzędowego sprawdzenia po wznowieniu działalności oraz wprowadzenie terminu na przystąpienie do inwentaryzacji to regulacje dobre i nie wymagają głębszych zmian, a z pewnością w znaczący sposób ułatwią prowadzenie działalności.

Autor: Piotr Dobrowolski

Akcyza na papierosy w 2015 r.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek od kryptowalut 2024. Jak rozliczyć?

Kiedy należy zapłacić podatek, a kiedy kryptowaluty pozostają neutralne podatkowo? Co podlega opodatkowaniu? Jaki PIT trzeba złożyć?

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

KSeF z dużym poślizgiem. Przedsiębiorcy i cała branża księgowa to odczują. Jak?

Decyzja ministerstwa o przesunięciu KSeF o prawie 2 lata jest niekorzystna z punktu widzenia polskich firm. Znacznie opóźni rewolucję cyfrową i wzrost konkurencyjności krajowych przedsiębiorców. Wymagać będzie także poniesienia dodatkowych kosztów przez firmy, które już zainwestowały w odpowiednie technologie i przeszkolenie personelu. Wielu dostawców oprogramowania do fakturowania i prowadzenia księgowości może zostać zmuszonych do ponownej integracji systemów. Taką opinię wyraził Rafał Strzelecki, CEO CashDirector S.A.

Kto nie poniesie kary za brak złożenia PIT-a do 30 kwietnia?

Ministerstwo Finansów informuje, że do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 r., to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane przez system. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. Ale dotyczy to tylko tych dwóch zeznań. Pozostałe PIT-y trzeba złożyć samodzielnie najpóźniej we wtorek 30 kwietnia 2024 r. Tego dnia urzędy skarbowe będą czynne do godz. 18:00.

Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia zostały wyznaczone

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

REKLAMA