reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > Skutki podatkowe podwyższenia kapitału zakładowego kompensatą

Skutki podatkowe podwyższenia kapitału zakładowego kompensatą

Jakie skutki wystąpią w podatku dochodowym od osób prawnych oraz w podatku od czynności cywilnoprawnych w przypadku podwyższenia kapitału zakładowego w spółce z o.o. za pomocą kompensaty?

Często spotykaną sytuacją jest udzielenie przez wspólnika pożyczki spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Niekiedy występują sytuacje, gdy wspólnik po pewnym czasie postanawia podwyższyć kapitał zakładowy spółki. Wkład, który wspólnik ma obowiązek wnieść do spółki zostaje sfinansowany w formie kompensaty z kapitałem pożyczonym spółce przez wspólnika. W ten sposób możliwe jest przeprowadzenie podwyższenia kapitału w oparciu o środki będące już na rachunku bankowym spółki. Zgromadzenie wspólników podejmuje uchwałę o podwyższeniu kapitału zakładowego spółki. Następnie spółka i wspólnik, który udzielił jej pożyczki dokonują kompensaty wzajemnych, wymagalnych roszczeń.

Skutki dla wspólnika w podatku dochodowym od osób prawnych

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7) Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wartość nominalna udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością otrzymanych w zamian za wkład niepieniężny inny niż przedsiębiorstwo, lub jego zorganizowana część, jest przychodem dla obejmującego udziały. Przepis ten nie dotyczy objęcia udziałów w zamian za wkład pieniężny.

Z punktu widzenia wspólnika istotne jest czy podwyższenie kapitału rozliczone za pomocą kompensaty, jest wkładem pieniężnym. Tylko taki wkład nie powoduje powstania przychodu dla wspólnika.

Unicestwienie udziałów (akcji) - skutki podatkowe

Podwyższenie kapitału zakładowego i następnie rozliczenie wniesienia wkładu za pomocą kompensaty, powinno być traktowane jako wniesienie wkładu pieniężnego. Jak wskazała Izba Skarbowa w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej sygn. ITPB3/4510-482/15/AD podwyższenie kapitału zakładowego spółki, a następnie rozliczenie wniesienia wkładu przez zastosowanie kompensaty wzajemnych i wymagalnych wierzytelności, nie powoduje powstania przychodu dla wspólnika wnoszącego wkład.

Należy jednak mieć na uwadze wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego sygn. Akt II FSK 1799/12 z 25 czerwca 2014 r., który dotyczył podobnej sytuacji. W wyroku NSA orzekł, że rozliczenie wniesienia wkładu w formie kompensaty wzajemnych wierzytelności spółki i wspólnika, nie jest wniesieniem wkładu pieniężnego. Spółka nie otrzymała nowych środków od wspólnika, miała miejsce jedynie zamiana jednej wierzytelności wspólnika na drugą. Wspomniany wyrok budzi wątpliwości co do skutków podatkowych takiego rozliczenia podwyższenia kapitału. Dlatego rekomendujemy analizę sposobu planowanego podwyższenia kapitału z punktu widzenia ryzyka w podatku dochodowym.

Weryfikacja wartości udziałów lub akcji przez organy podatkowe 

Skutki dla spółki

Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 4) Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przychody otrzymane przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością na podwyższenie kapitału zakładowego nie są przychodem podlegającym opodatkowaniu. Dlatego podwyższenie kapitału zakładowego rozliczone w formie kompensaty nie powoduje powstania przychodu dla spółki. 

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Accace Polska

Accace jest jednym z liderów firm doradczo-outsourcingowych, obecną na rynku od 2006 roku. Zatrudniamy ponad 550 profesjonalistów, w tym prawników, doradców podatkowych, księgowych i finansistów oraz specjalistów kadrowo-płacowych. Accace doradza ponad 2 000 klientom w 13 krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Zdjęcia

Skutki podatkowe podwyższenia kapitału zakładowego kompensatą/ fot. Fotolia
Skutki podatkowe podwyższenia kapitału zakładowego kompensatą/ fot. Fotolia

Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Duchnowska

certyfikowany psychoterapeuta Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniu, mediator rodzinny, specjalista w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama