REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ceny transferowe w interpretacjach podatkowych - lato 2020

Business Tax Professionals Sp. z o.o. sp. k.
Doradztwo podatkowe, przeglądy i szkolenia podatkowe, ceny transferowe
Ceny transferowe w interpretacjach podatkowych
Ceny transferowe w interpretacjach podatkowych
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Choć sezon wakacyjny 2020 r. nieubłaganie dobiega końca, w temacie cen transferowych dla podmiotów powiązanych nie był to leniwy okres. Nowe obowiązki sprawozdawcze, obligatoryjna analiza porównawcza, a także pandemia koronawirusa (która może wpływać na dotychczas ustalone warunki transakcji), zdecydowanie spowodowały, że poziom cen pomiędzy podmiotami powiązanymi jest tematem aktualnym i budzącym rosnące zainteresowanie organów podatkowych. Tylko bowiem w I półroczu 2020 r. Ministerstwo Finansów wyznaczyło do objęcia czynnościami kontrolnymi ze względu na ryzyko nieprawidłowości w obszarze cen transferowych i optymalizacji podatkowej 102 podmioty (podczas gdy za 2019 r. wytypowano ich 175, a w 2018 r. 166 podmiotów). Również wydawane przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (dalej: DKIS, organ podatkowy) interpretacje indywidualne pokazują, że przepisy w zakresie cen transferowych nadal budzą wątpliwości wśród podatników, a ich stosowanie w obliczu realnych przypadków nie jest proste.

Podsumowując wakacyjną aktywność organów podatkowych w tematyce cen transferowych, poniżej przedstawiamy przegląd najistotniejszych interpretacji podatkowych wydanych w tym okresie.

Autopromocja

Dobrowolne umorzenie udziałów wspólnika w spółce kapitałowej bez wynagrodzenia powoduje obowiązki na gruncie cen transferowych

W wydanej w czerwcu indywidualnej interpretacji podatkowej[1] DKIS zakwestionował stanowisko podatnika, stwierdzając, że zdarzenie w postaci wystąpienia wspólnika ze spółki w drodze umorzenia udziałów (niezależnie od jego charakteru, tj. dobrowolne lub przymusowe), będzie implikowało obowiązek sporządzenia dokumentacji cen transferowych, pod warunkiem, że przekroczone zostaną progi dokumentacyjne, o których mowa w art. 11k ust. 2 ustawy o CIT.

Uzasadniając swoje stanowisko organ odniósł się do orzecznictwa sądów administracyjnych (np. wyroki NSA z dnia 8 marca 2016 r. sygn. akt II FSK 4000/13, z dnia 30 września 2015 r. sygn. akt II FSK 3137/14, z dnia 17 grudnia 2014 r. sygn. akt II FSK 2849/12, z dnia 15 stycznia 2013 r. sygn. akt II FSK 1052/11), które za transakcję w rozumieniu ustawy o CIT uznają wszelkiego rodzaju czynności prawne powodujące przeniesienie własności dóbr, które mają wpływ na dochód (stratę) podatnika w rozumieniu ustaw o podatku dochodowym.

Tym samym, w ocenie organu również umorzenie udziałów będzie mieściło się w pojęciu „transakcji” i powinno być przedmiotem dokumentacji podatkowej. W podsumowaniu swojego stanowiska organ podatkowy wskazał, że: (…) transakcja dobrowolnego umorzenia udziałów Wspólnika w Spółce może stanowić transakcję kontrolowaną, ponieważ warunki tego umorzenia mogą zostać ustalone lub narzucone w wyniku powiązań Wspólnika i Spółki.

Polecamy: PIT 2020. Komentarz

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: CIT 2020. Komentarz

Strata jednego kontrahenta uczestniczącego w danej transakcji kontrolowanej oznacza brak możliwości skorzystania ze zwolnienia dla tzw. „transakcji krajowych”

Przedmiotem wydanej w lipcu indywidualnej interpretacji[2] było m.in. potwierdzenie przez organ podatkowy stanowiska podatnika, zgodnie z którym w sytuacji gdy którakolwiek ze spółek powiązanych zawierających z tym podatnikiem transakcję (kontrahent w danej transakcji) poniosła stratę podatkową – zwolnienie z art. 11n pkt 1 ustawy o CIT nie będzie miało zastosowania dla tej danej transakcji.

Transakcje krajowe o wartościach poniżej progów dokumentacyjnych poza raportowaniem w ramach TPR-C

Organ podatkowy przyznał rację podatnikowi[3] (i tym samym potwierdził dotychczasowe stanowisko), że podmioty powiązane realizujące transakcje krajowe, których wartość (rozpatrywana z perspektywy transakcji kontrolowanych o charakterze jednorodnym) nie przekracza progów dokumentacyjnych wskazanych w art. 11k ust. 2 ustawy o CIT, nie są zobowiązane do składania informacji o cenach transferowych (tj. informacji TPR-C).

Jednocześnie organ podkreślił, że do transakcji kontrolowanych o charakterze jednorodnym, których wartość nie przekracza progów dokumentacyjnych, nie należy odnosić warunków zwolnienia z obowiązku sporządzenia dokumentacji lokalnej na podstawie art. 11n pkt 1 ustawy o CIT (zwolnienie tzw. "transakcji krajowych"). Organ zwrócił bowiem uwagę, że zwolnieniu podlegać mogą tylko te transakcje, które zostały wcześniej objęte obowiązkiem dokumentacyjnym na podstawie odpowiedniej regulacji.

Korekta cen transferowych

W wydanej w sierpniu indywidualnej interpretacji podatkowej[4] DKIS potwierdził, że opisany przez podatnika mechanizm korekty wyniku finansowego spełnia wymogi korekty cen transferowych i jest zgodny z art. 11e ustawy o CIT, a tym samym podatnik jest uprawniony do zwiększenia przychodów podatkowych lub zwiększenia kosztów uzyskania przychodów na podstawie dokumentu księgowego, innego niż faktura korygująca (np. noty księgowej) wystawionego z tytułu opisanej we wniosku korekty cen transferowych w roku podatkowym, którego dany dokument będzie dotyczyć.

We wniosku o interpretację podatnik wskazał, że za pomocą przedmiotowych korekt nie będzie korygował cen towarów lub świadczonych usług – korekty bowiem nie będą służyły podwyższeniu lub obniżeniu cen za wcześniejsze transakcje, lecz ukierunkowane będą na dostosowanie poziomu wyniku finansowego transakcji kontrolowanej osiąganego w trakcie roku do poziomu rynkowego. Celem korekt nie będzie również skorygowanie jakichkolwiek błędów we wcześniejszych rozliczeniach czy udzielenie rabatu (lub jakiejkolwiek innej obniżki ceny), przyznanie premii, podwyższenie ceny.

Ponadto, podatnik podkreślił, że wykaże zgodność stosowanych cen z zasadą ceny rynkowej, tj. w szczególności wykaże, że zasada arm’s length była przestrzegana na etapie planowania transakcji i same założenia finansowe transakcji mają charakter rynkowy.

Magdalena Chodorek, konsultant ds. podatków, doradca podatkowy nr wpisu 13447, Business Tax Professionals sp. z o.o., sp.k.

[1] Interpretacja DKIS z dnia 10 czerwca 2020 r., znak: 0111-KDIB2-1.4010.110.2020.1.AR.

[2] Interpretacja DKIS z dnia  21 lipca 2020 r., znak: 0111-KDIB2-1.4010.184.2020.2.AR

[3] Interpretacja DKIS  z dnia 24 lipca 2020 r., znak: 0111-KDWB.4010.7.2020.1.KK

[4] Interpretacja DKIS z dnia 4 sierpnia 2020 r., znak: 0111-KDIB2-1.4010.177.2020.2.AR

***********

Zapraszamy Państwa do udziału w zamkniętym szkoleniu online:  Ceny transferowe – dokumentacja i sprawozdawczość na nowych zasadach. Na szkoleniu wyjaśnimy, kto jest zobowiązany do sporządzenia dokumentacji cen transferowych; jakie są progi dokumentacyjne; do kiedy należy sporządzić dokumentację; jakie są dodatkowe obowiązki od 2020 r. Szkolenie odbędzie się 3 września 2020 r., w godzinach od 10:00 do 13:00. Szczegóły oraz formularz rejestracyjny znajdują się na naszej stronie internetowej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Będzie nowelizacja Ordynacji podatkowej. Ministerstwo pracuje nad projektem. Podatnicy zyskają.

    Oprocentowanie nadpłaty, powstałej w wyniku orzeczenia TSUE będzie przysługiwać za cały okres, aż do jej zwrotu. Podobnie będzie z nadpłatami powstałymi wskutek wyroków TK.

    Stawki VAT 2024 - zmiany w stawkach obniżonych od 1 kwietnia

    Stawki VAT od 1 kwietnia 2024 roku ulegną zmianie. Pojawi się nowa lista towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku do wysokości 8 proc. Stawka obniżona obejmie m.in. usługi kosmetyczne, manicure i pedicure.

    Fundacja rodzinna - podatkowe konsekwencje zbycia udziałów

    Otaczające nas środowisko prawno-ekonomiczne dynamiczne oddziałuje na wszystkich, dlatego wśród pojawiających się pytań coraz częstszymi są te odnoszące się do fundacji rodzinnej, która zapewnia kuszące preferencje podatkowe.

    Składka zdrowotna 2024. Min. Leszczyna: będą zmiany ale powrót do zasad sprzed Polskiego Ładu zbyt kosztowny

    Jeszcze w bieżącym tygodniu minister zdrowia razem z ministrem finansów przedstawią premierowi Tuskowi propozycje zmian w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców. Taką informację przekazała 18 marca 2024 r. minister zdrowia Izabela Leszczyna.

    Zmiany w akcyzie od 2025 roku - opodatkowanie saszetek nikotynowych

    Ministerstwo Finansów chce zmienić od 2025 roku przepisy ustawy o podatku akcyzowym w zakresie saszetek nikotynowych. W komunikacie z 18 marca 2024 r. MF przedstawiło propozycje zmian. Resort zaprasza zainteresowanych tymi zmianami na spotkanie w celu uzgodnienia treści tej nowelizacji.

    "Nie stać nas na cztery dni pracy". Jednak skrócenie czasu pracy może ograniczyć zwolnienia

    "Skrócenie czasu pracy, np. do czterech dni w tygodniu nie zostanie zrównoważone przez wzrost zatrudnienia. Produkcja krajowa zmniejszy się, a wraz z nią zmniejszą się dochody ludności" – mówi Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

    Wymiana walut w firmie. Jak to robić z korzyścią dla biznesu?

    Wymiana walut? Pierwsze skojarzenia to zagraniczne wakacje czy kredyt we frankach. Patrząc jednak na oficjalne statystyki wymiany handlowej to firmy operują dziś w wielu walutach. Tym bardziej, że coraz więcej firm prowadzi ekspansję zagraniczną, wychodząc na nowe rynki.

    Zmiany w rachunkowości od 2025 roku. Oprócz JPK KR (księgi rachunkowe) będzie JPK ST (środki trwałe)

    Od 1 stycznia 2025 roku podatnicy objęci podatkiem CIT (osoby prawne) będą mieli obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych w formie elektronicznej i wysyłania ich w tej formie do urzędu skarbowego (tzw. JPK CIT). Aktualnie Ministerstwo Finansów konsultuje struktury logiczne pliku JPK_KR_PD oraz pliku  JPK_ST, a także przygotowuje zmianę projektu rozporządzenia wykonawczego w sprawie dodatkowych danych dołączanych do przekazywanych ksiąg.

    Inflacja 2024. Skokowy wzrost w kwietniu poza górną granicę celu inflacyjnego. Prognoza eksperta

    W marcu 2024 r. inflacja będzie najniższa w całym roku. A już w kwietniu nastąpi skokowy wzrost inflacji, która znajdzie się poza górną granicą celu. Taką prognozę przedstawił ekspert Konfederacji Lewiatan, Mariusz Zielonka. 

    Obligacje skarbowe 2024. Drastyczna obniżka oprocentowania od marca i kwietnia

    Inflacja w Polsce obniża się tak szybko, że jeszcze rok temu wydawało się to niemal nieprawdopodobne. Większość osób to cieszy, ale nie wszystkich. Hamująca inflacja to informacja, która może rozsierdzić osoby posiadające w portfelu detaliczne obligacje skarbowe. W skrajnym przypadku kwietniowa aktualizacja oprocentowania może doprowadzić do spadku stawki z prawie 20% do niewiele ponad 4%. 

    REKLAMA