reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Ceny transferowe > Kto nie musi składać dokumentacji podatkowej transakcji z podmiotami powiązanymi za 2017 rok

Kto nie musi składać dokumentacji podatkowej transakcji z podmiotami powiązanymi za 2017 rok

Podatnik, który sporządzał dokumentację podatkową transakcji z podmiotami powiązanymi za rok 2016 r., a który w nowym brzmieniu przepisów nie spełnia zarówno przesłanki wskazanej w art. 9a ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT (jego przychody lub koszty w rozumieniu przepisów o rachunkowości w 2016 r. nie przekroczyły równowartości 2 mln euro), jak i żadnej innej z przesłanek wskazanych w art. 9a ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy o CIT, nie jest zobowiązany do jej sporządzenia za rok 2017.

Takie stanowisko zajął Minister Rozwoju i Finansów w odpowiedzi (z 4 maja 2017 r.) na interpelację poselską.

Z interpelacją do MRiF wystąpił poseł Bartosz Józwiak, który przypomniał, że obowiązujące od początku 2017 r. znowelizowane przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT) oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (ustawa o CIT) wprowadzają szereg zmian w zakresie obowiązku tworzenia dokumentacji transakcji pomiędzy podmiotami powiązanymi. Wątpliwości podatników w tym zakresie budzi m.in. obowiązek tworzenia wspomnianej dokumentacji za rok 2017 z uwagi na brak jednoznacznych przepisów przejściowych.

Zgodnie z art. 9a ust. 1a ustawy o CIT oraz analogicznym art. 25a ust. 1a ustawy o PIT podatnicy są obowiązani do sporządzenia dokumentacji podatkowej również za rok podatkowy następujący po roku podatkowym, za który byli obowiązani sporządzić dokumentację podatkową, bez względu na wysokość osiągniętych, w roku podatkowym, za który byli obowiązani do sporządzenia dokumentacji podatkowej, przychodów lub poniesionych kosztów, w rozumieniu przepisów o rachunkowości.

Tak sformułowany przepis pozostawia wątpliwości odnośnie podatników, którzy w myśl nowych przepisów nie są zobowiązani do sporządzania omawianej dokumentacji, jednak sporządzają ją za rok 2016, co wynika z obowiązku stosowania przepisów w brzmieniu sprzed nowelizacji.

Nie jest jasne, czy w nowym stanie prawnym, obowiązującym od 1 stycznia 2017 r. do sporządzania dokumentacji podatkowej transakcji z podmiotami powiązanymi za 2017 rok jest zobowiązany podatnik, który sporządzał dokumentację za rok 2016 r., choć nie byłby zobowiązany do jej sporządzania, gdyby stosował przepisy po nowelizacji (jego przychody ani koszty w rozumieniu przepisów o rachunkowości w 2016 r. nie przekroczyły równowartości 2 mln euro)?

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

W odpowiedzi na tą interpelację Minister Rozwoju i Finansów zauważył, że w świetle obowiązujących przepisów ustawy o CIT do sporządzenia dokumentacji podatkowej zobowiązani są podatnicy, którzy spełniają co najmniej jedną z przesłanek wskazanych w art. 9a ust. 1 pkt 1-3 ustawy o CIT.

Natomiast w stosunku do podatników wskazanych w art. 9a ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT (są to podatnicy, których przychody lub koszty, w rozumieniu przepisów o rachunkowości, ustalone na podstawie prowadzonych ksiąg rachunkowych przekroczyły w roku poprzedzającym rok podatkowy równowartość 2 000 000 euro) adresowany jest przepis szczególny - art. 9a ust. 1a ustawy o CIT.

Zgodnie z tym przepisem, podatnicy ci zobowiązani są do złożenia dokumentacji podatkowej również za rok podatkowy następujący po roku podatkowym, za który byli obowiązani sporządzić dokumentację podatkową, bez względu na wysokość osiągniętych, w roku podatkowym, za który byli obowiązani do sporządzenia dokumentacji podatkowej, przychodów lub poniesionych kosztów, w rozumieniu przepisów o rachunkowości.

Zdaniem Ministra (zgodnie z uzasadnieniem do ustawy nowelizującej) celem wprowadzenia tych przepisów było m.in. zmniejszenie obowiązku dokumentacyjnego w stosunku do podmiotów mniejszych i posiadających mniej złożoną strukturę, poprzez wyłączenie z obowiązku sporządzania dokumentacji przedsiębiorców prowadzących działalność w skali mikro.

Minister Rozwoju i Finansów wyraźnie stwierdził, że jeżeli podatnik, z dniem wejścia w życie znowelizowanych przepisów (1 stycznia 2017 roku), nie spełnia przesłanki wskazanej w art. 9a ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT, to również art. 9a ust. 1a ustawy o CIT nie znajdzie zastosowania w jego sytuacji. Pomimo nieprzekroczenia progu 2 mln euro, obowiązek sporządzenia dokumentacji może jednak wynikać z faktu spełnienia którejś z przesłanek wskazanych w art. 9a ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy o CIT.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Jakie zmiany w podatkach i ZUS wprowadza Tarcza antykryzysowa 4.0

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agata Koschel-Sturzbecher

Adwokat, publicystka i szkoleniowiec.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama