REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dokumentacja podatkowa cen transferowych - nowe rozporządzenie

Dokumentacja podatkowa cen transferowych - nowe rozporządzenie /Fot. Fotolia
Dokumentacja podatkowa cen transferowych - nowe rozporządzenie /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Resort finansów przedstawił ostateczną wersję projektu rozporządzenia w sprawie informacji zawartych w dokumentacji podatkowej w zakresie podatku CIT. Nowe regulacje mają na celu wyjaśnienie wątpliwości dotyczących wymaganego zakresu informacji zawartych w dokumentacji podatkowej cen transferowych.

Autopromocja

Dnia 7 września 2017 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawiła się finalna wersja rozporządzenia w sprawie informacji zawartych w dokumentacji podatkowej w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych („Rozporządzenie”). W przeciwieństwie do wstępnego projektu Rozporządzenia z czerwca br., jego finalna wersja zawiera wiele pozytywnych zmian w stosunku do ostatniego projektu rozporządzenia.

Celem Rozporządzenia jest wyjaśnienie wątpliwości dotyczących wymaganego zakresu informacji zawartych w dokumentacji podatkowej. Przedmiotowe rozporządzenie jest aktem wykonawczym do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych („Ustawa o CIT”) w zakresie:

  • art. 9a ust. 2b pkt 1 lit. b-d czyli tzw. dokumentacji lokalnej („Local file”),
  • art. 9a ust. 2b pkt. 2 tj. analiz porównawczych („benchmarków”), a także
  • art. 9a. ust. 2d pkt. 2-6 czyli dokumentacji grupowej („Master file”).

W niniejszym artykule zostaną poruszone kluczowe zagadnienia dotyczące dokumentacji lokalnej oraz analiz porównawczych.

Dokumentacja lokalna

Pierwszym z opisywanych w Rozporządzeniu elementów dokumentacji podatkowej cen transferowych jest Local file. Istotnym zagadnieniem, które zostało doprecyzowane, jest wartość transakcji w kontekście danych finansowych. Wytyczne Ministerstwa Finansów określają, iż wartość transakcji powinna wynikać z wystawionych lub otrzymanych faktur. W sytuacji gdy takich dokumentów brak, należy odwołać się do wartości występujących w umowach lub innych istotnych dokumentach. W ramach informacji dotyczących danych finansowych należy również wyszczególnić otrzymane lub przekazane płatności związane z dokumentowanymi transakcjami.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kolejnym elementem dokumentacji lokalnej, który został sprecyzowany, są wymagane informacje dotyczące identyfikacji podmiotów powiązanych. O ile zakres informacji – nazwa podmiotów powiązanych, dane adresowe czy numer identyfikacji podatkowej – nie jest znaczący, o tyle należy zwrócić uwagę na termin z jakim przedmiotowe dane powinny być zgodne – dzień rozpoczęcia roku podatkowego. W przypadku podmiotów sporządzających dokumentację po jego zakończeniu, dane powinny być zgodne ze stanem obowiązującym ostatniego dnia zakończenia roku podatkowego.

Ostatnim doprecyzowanym elementem dokumentacji lokalnej jest opis przebiegu transakcji, który powinien nie tylko obejmować analizę funkcjonalną – jak dotychczas – ale także profil funkcjonalny, który powinien stanowić zwięzły opis realizowanych transakcji w ramach łańcucha wartości dodanej. W tym miejscu należy zaznaczyć, iż w zakresie analizy funkcjonalnej Ministerstwo Finansów podkreśliło rolę wartości niematerialnych i prawnych oraz kapitału ludzkiego w kontekście angażowanych aktywów. W przypadku gdy więcej niż jeden podmiot pełni funkcje związane z wartościami niematerialnymi, to zgodnie z Rozporządzeniem pożądaną praktyką będzie wskazanie podmiotów posiadających tytuł prawny do tych wartości wraz z określeniem rodzaju tego tytułu, a także podmiotów angażujących kapitał ludzki w zarządzanie lub kontrolę nad wartościami niematerialnymi i prawnymi, jak również finansujących opracowanie lub ulepszanie tych aktywów.

Analiza porównawcza

Drugim istotnym elementem dokumentacji podatkowej poruszanym w Rozporządzeniu są analizy porównawcze, które od 1 stycznia 2017 r. są obowiązkowe dla podmiotów, których przychody lub koszty księgowe przekraczają próg 10 mln EUR. W zakresie informacji, jakie należy zawrzeć w opisie benchmarku, wartym uwagi elementem jest wyszczególnienie założeń stanowiących podstawę analizy danych porównawczych oraz uzasadnienie powodów uznania, iż dokonany wybór danych pozwala na uzyskanie największej porównywalności. W tym celu należy opisać cechy charakterystyczne dóbr, usług bądź innych świadczeń będących przedmiotem transakcji, przedstawić analizę funkcjonalną, opisać strategię gospodarczą, określić warunki transakcji, a także uzasadnić, iż warunki rynkowe pozwalają uznać dany obszar geograficzny za porównywalny.

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

W ramach przedmiotowych wytycznych należy również zwrócić uwagę na fakt, iż zgodnie z poprzednią wersją projektu Rozporządzenia, pozostał zapis o możliwości pominięcia niektórych elementów opisu w sytuacji gdy wykonywana analiza porównawcza ich nie wymaga.

Podsumowanie

Biorąc pod uwagę powyższe, należy pozytywnie ocenić finalną wersję projektu Rozporządzenia z uwagi na szeroki zakres doprecyzowanych informacji. Niemniej warto zauważyć, iż wciąż pozostają zagadnienia – takie jak pojęcie transakcji czy sposobu grupowania transakcji jednego rodzaju, których Rozporządzenie nie precyzuje. Niezależnie od oceny, przedmiotowe rozporządzenie zostało przedłożone Ministrowi Finansów do popisania i należy uznać je za wersję ostateczną na obecnym etapie. Opis zakresu pożądanych informacji zawartych w dokumentacji grupowej będzie przedmiotem odrębnego artykułu.

Rozporządzenie wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Autor: Zespół Cen Transferowych Accreo Sp. z o.o.

Autopromocja
Accreo
Accreo to firma doradcza, oferująca usługi dedykowane przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym w zakresie doradztwa podatkowego i prawnego, business restructuringu oraz doradztwa europejskiego przede wszystkim w obszarze pozyskiwania dotacji i funduszy unijnych.

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kasowy PIT: Projekt ustawy trafił do konsultacji. Nowe przepisy od 1 stycznia 2025 r. Kto z nich skorzysta?

Prawo do tzw. kasowego PIT będzie warunkowane wysokością przychodów z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie osiągniętych w roku poprzednim - nie będzie ona mogła przekroczyć kwoty odpowiadającej równowartości 250 tys. euro. Projekt ustawy wprowadzającej kasowy PIT trafił do konsultacji międzyresortowych.

Jak przygotować się do ESG? Oto przetłumaczony unijny dokument dla firm: „Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie”

Jak małe i średnie firmy mogą przygotować się do ESG? Krajowa Izba Gospodarcza przetłumaczyła unijny dokument dla MŚP: „Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie”. Dokumentu po polsku jest dostępny bezpłatnie.

Czy to nie dyskryminacja? Jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności, a inny już nie, bo spółka miała jednego wierzyciela

Czy mamy do czynienia z dyskryminacją, gdy jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności za zobowiązania spółki przez zgłoszenie w porę wniosku o ogłoszenie jej upadłości, podczas gdy inny nie może tego zrobić tylko dlatego, że spółka miała jednego wierzyciela? Czy organy skarbowe mogą dochodzić zapłaty podatków od takiego członka zarządu bez wcześniejszego wykazania, że działał on w złej wierze albo w sposób niedbały? Z takimi pytaniami do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wystąpił niedawno polski sąd.

Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Kasowy PIT dla przedsiębiorców z przychodami do 250 tys. euro od 2025 roku. I tylko do transakcji fakturowanych [projekt ustawy]

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 24 kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ta nowelizacja przewiduje wprowadzenie kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Z tej metody będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, a także ci przedsiębiorcy, których przychody w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Coraz więcej kontroli firm logistycznych. Urzędy celno-skarbowe sprawdzają pozwolenia na uproszczenia celne

Urzędy celno-skarbowe zintensyfikowały kontrole firm logistycznych. Chodzi o monitoring pozwoleń na uproszczenia celne, szczególnie tych wydanych w czasie pandemii. Jeśli organy celno-skarbowe natrafią na jakiekolwiek uchybienia, to może dojść do zawieszenia pozwolenia, a nawet jego odebrania.

Ostatnie dni na złożenia PIT-a. W pośpiechu nie daj szansy cyberoszustowi! Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Obecnie już prawie co drugi Polak (49%) przyznaje, że otrzymuje podejrzane wiadomości drogą mailową. Tak wynika z najnowszego raportu SMSAPI „Bezpieczeństwo Cyfrowe Polaków 2024”. Ok. 20% Polaków niestety klika w linki zawarte w mailu, gdy wiadomość dotyczy ważnych spraw. Jak zauważa Leszek Tasiemski, VP w firmie WithSecure – ostatnie dni składania zeznań podatkowych to idealna okazja dla oszustów do przeprowadzenia ataków phishingowych i polowania na nieuważnych podatników.

Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

REKLAMA