CIT-6R i inne obowiązki podatników i płatników CIT do końca stycznia
REKLAMA
REKLAMA
CIT-6AR - deklaracja o wysokości podatku dochodowego od dochodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych za 2011 r.
Obowiązek złożenia deklaracji CIT – 6AR dotyczy dwóch kategorii podmiotów:
REKLAMA
- spółki przejmującej przy połączeniu lub podziale spółek kapitałowych, która jest obowiązana do wpłaty podatku - art. 25a ustawy o CIT,
- spółki zwolnionej od podatku na podstawie art. 22 ust. 4 ustawy o CIT w związku z utratą prawa do zwolnienia – art.22 ust. 4b ustawy o CIT.
Zgodnie z art. 26a ustawy o CIT, deklarację należy złożyć do urzędu skarbowego właściwego według siedziby podatnika - do końca pierwszego miesiąca roku następującego po roku podatkowym, w którym powstał obowiązek zapłaty podatku.
CIT-6R - deklaracja o wysokości pobranego przez płatnika zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych od dochodów (przychodów) osiągniętych przez podatnika mającego siedzibę lub zarząd na terytorium Polski.
Deklarację składa osoba prawna (płatnik), która jest obowiązana do poboru podatku dochodowego (CIT), o którym jest mowa w art. 22 ust. 1 ustawy o CIT – czyli zryczałtowanego 19% podatku od dochodów (przychodów) z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (art. 26 ust. 1 i 6 ustawy o CIT).
Składa się ją do końca pierwszego miesiąca roku następującego po roku podatkowym, w którym powstał obowiązek zapłaty podatku (art. 26a ustawy o CIT).
Deklarację należy złożyć do urzędu skarbowego właściwego według siedziby podatnika.
CIT 2011 / 2012 - nowe druki deklaracji, zeznań i informacji
CIT-9R - deklaracja o wysokości przychodów za wywóz ładunków i pasażerów przyjętych do przewozu w porcie polskim, uzyskanego przez zagraniczne przedsiębiorstwo żeglugi handlowej od zagranicznych zleceniodawców.
Do 31 stycznia obowiązek złożenia deklaracji CIT-9R mają zagranicznie przedsiębiorstwa morskiej żeglugi handlowej, które uzyskują przychody od zagranicznych zleceniodawców, za wywóz ładunków i pasażerów przyjętych do przewozu w porcie polskim (art. 26 ust. 1b ustawy o CIT).
CIT-9R składa się do urzędu skarbowego właściwego wg siedziby Morskiej Agencji.
CIT-10Z - deklaracja o wysokości pobranego przez płatnika zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych od dochodów (przychodów) osiągniętych przez podatników niemających siedziby lub zarządu na terytorium Polski;
Płatnicy mają obowiązek złożyć do urzędu skarbowego (właściwego dla nierezydentów) deklaracje CIT-10Z do końca pierwszego miesiąca po zakończeniu roku podatkowego, w którym powstał obowiązek zapłaty podatku.
Chodzi tu o płatników wymienionych w art. 26 ust. 1 ustawy o CIT, którzy pobrali zryczałtowany podatek dochodowy od podatników niemających siedziby lub zarządu na terytorium Polski
W deklaracji należy wpisać wypłacone kwoty (łącznie wszystkim podatnikom) oraz należny do wpłaty podatek w poszczególnych miesiącach i odrębnie za rok podatkowy.
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z 22 sierpnia 2005 r. w sprawie właściwości organów podatkowych (Dz. U. Nr 165 poz. 1371 ze zmianami) w sprawach opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych dochodów z działalności gospodarczej uzyskiwanych przez będących nierezydentami podatników tego podatku właściwi miejscowo są, ustaleni według miejsca prowadzenia tej działalności, następujący naczelnicy urzędów skarbowych:
1) w województwie dolnośląskim – Naczelnik Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu;
2) w województwie kujawsko-pomorskim – Naczelnik Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy;
3) w województwie lubelskim – Naczelnik Lubelskiego Urzędu Skarbowego w Lublinie;
4) w województwie lubuskim – Naczelnik Lubuskiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze;
5) w województwie łódzkim – Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi;
6) w województwie małopolskim – Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie;
7) w województwie mazowieckim – Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie;
8) w województwie opolskim – Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu;
9) w województwie podkarpackim – Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie;
10) w województwie podlaskim – Naczelnik Podlaskiego Urzędu Skarbowego w Białymstoku;
11) w województwie pomorskim – Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku;
12) w województwie śląskim – Naczelnik Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu;
13) w województwie świętokrzyskim – Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w Kielcach;
14) w województwie warmińsko-mazurskim – Naczelnik Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Skarbowego w Olsztynie;
15) w województwie wielkopolskim – Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu;
16) w województwie zachodniopomorskim – Naczelnik Zachodniopomorskiego Urzędu Skarbowego w Szczecinie.
W przypadku uzyskiwania przez podatników-nierezydentów dochodów (przychodów):
1) z tytułu wywozu ładunków i pasażerów, przyjętych do przewozu w polskich portach morskich – właściwi miejscowo są naczelnicy urzędów skarbowych wymienieni w ust. 1, ustaleni według miejsca zamieszkania albo adresu siedziby podmiotu świadczącego usługi agenta morskiego;
2) innych niż wyżej wymienione – właściwi miejscowo są naczelnicy urzędów skarbowych wymienieni w ust. 1, ustaleni ze względu na miejsce uzyskania przychodu albo, jeżeli pobór podatku następuje za pośrednictwem płatnika, ze względu na jego miejsce zamieszkania lub adres siedziby.
Jeżeli podatnik-nierezydent prowadzi działalność gospodarczą na terenie więcej niż jednego województwa albo uzyskuje dochody (przychody) na terenie więcej niż jednego województwa, albo jednocześnie uzyskuje dochody (przychody) na terenie więcej niż jednego województwa, właściwy miejscowo jest Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie.
Jeżeli podatnik-nierezydent uzyskuje dochody (przychody) na terenie więcej niż jednego województwa, od których płatnicy pobierają zryczałtowany podatek dochodowy od osób prawnych, właściwi miejscowo są ww. naczelnicy urzędów skarbowych, ustaleni ze względu na miejsce zamieszkania albo adres płatnika.
CIT-11R - deklaracja o wysokości podatku dochodowego od dochodów z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, wydatkowanych na inne cele niż wymienione w CIT-5 lub CIT-6AR
REKLAMA
Do złożenia deklaracji CIT- 11R zobowiązani są podatnicy wymienieni w art. 17 ust. 1 ustawy o CIT, od których płatnicy nie pobrali zryczałtowanego podatku w związku ze złożonym przez nich oświadczeniem (CIT – 5) lub którzy nie uiścili tego podatku w związku zadeklarowaniem przeznaczenia dochodów na cele statutowe lub inne cele określone w art. 17 ust. 1 ustawy o CIT (CIT – 6AR), a którzy dochody z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych wydatkowali na inne cele niż wymienione w tym przepisie.
Deklarację CIT – 11R należy złożyć do końca miesiąca roku następującego po roku podatkowym, w którym powstał obowiązek zapłaty podatku (art. 26a ustawy o CIT) do urzędu skarbowego właściwego dla siedziby podatnika.
Nowe wzory formularzy CIT
Od 1 stycznia 2012 r. obowiązują nowe wzory ww. formularzy. Mają one zastosowanie do osiągniętych dochodów (poniesionych strat) od 1 stycznia 2011 r. – czyli do rozliczenia za 2011 r. Stanowi o tym Rozporządzenie Ministra Finansów z 25 listopada 2011 r. w sprawie określenia wzorów deklaracji zeznania, oświadczenia oraz informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych (Dz. U. Nr 265, poz. 1575).
Zgodnie z par. 2 ust. 2 niniejszego Rozporządzenia płatnicy i podatnicy, których rok podatkowy jest inny niż kalendarzowy i rozpoczął się przed dniem 1 stycznia 2011 r., do osiągniętych dochodów (poniesionych strat) mają obowiązek zastosować nowe wzory formularzy.
CIT 2011 / 2012 - nowe druki deklaracji, zeznań i informacji
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat