REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wypłata dywidendy - rozliczenie w CIT

Accace Polska
Accace to zespół doświadczonych ekspertów oferujących kompleksową obsługę prawną, profesjonalne usługi doradztwa podatkowego, doradztwa transakcyjnego oraz nowoczesny outsourcing księgowości, kadr i płac.
Wypłata dywidendy - rozliczenie w CIT
Wypłata dywidendy - rozliczenie w CIT
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dla wielu przedsiębiorców i inwestorów, koniec roku był okresem związanym z kalkulacją wyniku finansowego i wpłatą długo oczekiwanej dywidendy. Zanim jednak udziałowcy będą mogli cieszyć się z wypracowanych zysków, należy pamiętać o prawidłowym rozliczeniu podatku dochodowego (CIT) od dywidendy.

Podstawowe zasady opodatkowania dywidendy

Po pierwsze należy wskazać, że dochody z dywidendy zgodnie z art. 7b ust. 1 pkt 1) ustawy o CIT stanowią przychody z zysków kapitałowych.

Autopromocja

Po drugie, istotne jest, że płatnikiem podatku jest wypłacająca Spółka. Oznacza to, że podmiot otrzymujący dywidendę otrzymuje już kwotę netto, tj. pomniejszoną o kwotę podatku. Beneficjent dywidendy musi wykazać dochód w zeznaniu rocznym. Istotne jest również, że podatek od dywidendy ma charakter zryczałtowany, tj. nie dochodzi do pomniejszenia kwoty przychodu o kwotę kosztów uzyskania przychodu. Stawka podatku od dywidendy wynosi 19%.

W przypadku, gdy beneficjentem dywidendy jest osoba prawna, na płatniku ciąży obowiązek przesłania do organu podatkowego właściwego według siedziby podatnika deklaracji CIT-6R. Płatnik powinien to uczynić do końca pierwszego miesiąca roku następującego po roku podatkowym, w którym powstał obowiązek podatkowy.

Polecamy: Przewodnik po zmianach przepisów 2019/2020

Polecamy: INFORLEX Biznes

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zwolnienie w podatku od dywidendy

Nie zawsze podatnicy będą zobowiązani do zapłaty podatku od dywidendy. W art. 22 ust 4 ustawy o CIT wskazano, że dochody z dywidendy są zwolnione z opodatkowania przy łącznym spełnieniu 4 warunków:

1. Wypłacającym dywidendę oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest spółka mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
2. Uzyskującym dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, mających siedzibę lub zarząd na terytorium RP jest spółka podlegająca w Rzeczypospolitej Polskiej lub w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania;
3. Spółka otrzymująca dywidendę, posiada bezpośrednio nie mniej niż 10% udziałów (akcji) w kapitale spółki wypłacającej dywidendę (w przypadku, Szwajcarii próg ten wynosi 25%);
4. Spółka, otrzymująca dywidendę, nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania.

Aby skorzystać ze zwolnienia, podmiot uprawniony do otrzymania dywidendy musi być posiadaczem udziałów w wysokości wskazanej w pkt 3 przez okres minimum 2 lat (warunek ten może być spełniony również po wypłacie dywidendy). Oprócz spełnienia powyższych przesłanek, należy posiadać oświadczenie beneficjenta dywidendy o spełnianiu warunków zwolnienia.
Ustawodawca dodatkowo wprowadził mechanizm zabezpieczający przez skorzystaniem z powyższego zwolnienia w przypadku działań sztucznych, które nie posiadają uzasadnienia ekonomicznego.

Opodatkowanie dywidend w przypadku, gdy beneficjentami są podmioty zagraniczne

Podmiotowi zagranicznemu, któremu jest wypłacana dywidenda również przysługiwać może zwolnienie na podstawie art. 22 ust. 4 ustawy o CIT. W tej sytuacji, oświadczenie o spełnianiu warunków zwolnienia dodatkowo musi zawierać potwierdzenie, że spółka albo zagraniczny zakład jest rzeczywistym właścicielem (beneficial owner) wypłacanych należności. Dodatkowym warunkiem jest również udokumentowanie miejsca siedziby dla celów podatkowych, uzyskanym od beneficjenta dywidendy, certyfikatem rezydencji.
W przypadku, gdy podatnikom nie przysługuje zwolnienie na podstawie art. 22 ust. 4 ustawy o CIT, warto zwrócić uwagę na postanowienia umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, zawartej pomiędzy RP, a państwem w którym swoją siedzibę lub zarząd ma beneficjent dywidendy.

Niejednokrotnie umowa o unikaniu opodatkowania przewiduje niższą stawkę podatku u źródła niż ustawowe 19%. Warunkiem skorzystania z niższej stawki podatkowej lub zwolnienia wynikających z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, jest udokumentowanie jej miejsca siedziby dla celów podatkowych certyfikatem rezydencji, lub, w przypadku istnienia zagranicznego zakładu – zaświadczeniem wydanym przez właściwy organ administracji podatkowej państwa.

Należy pamiętać, że zgodnie z przepisami uCIT, płatnik obowiązany jest do dochowania należytej staranności w zakresie weryfikacji dopuszczalności zastosowania obniżonej stawki lub zwolnienia. Przy czym oceniając czy płatnik jej dochował, bierze się pod uwagę charakter oraz skalę jego działalności. Z powyższego wynika, że surowiej mogą być oceniane duże podmioty, prowadzące wyspecjalizowaną działalności i mające większe możliwości w zakresie weryfikacji uprawnień do skorzystania ze zwolnienia.

Opodatkowanie dywidendy powyżej 2 000 000 zł – nowe zasady

Od 1 lipca 2020 obowiązywać będą odmienne zasady opodatkowania dywidendy w przypadku, gdy jej wartość wypłacana w skali roku na rzecz jednego podmiotu jest wyższa niż 2 000 000 zł. W tej sytuacji płatnik niezależnie od spełniania warunków zwolnienia lub odmiennych zasad opodatkowania wskazanych w umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania, potrąca podatek w podstawowej wysokości od nadwyżki powyżej 2 000 000 zł. Podatnik następnie może ubiegać się o zwrot różnicy pomiędzy kwota pobraną a kwotą należną. Powyższe rozwiązaniu ma na celu zastąpienie kontroli następczej, kontrolą uprzednią. W celu odzyskania nadpłaty należy złożyć elektronicznie wniosek o zwrot podatku WH-WCZ (w zakresie CIT) albo WH-WPZ (w zakresie PIT).

Do wniosku o zwrot podatku należy dołączyć:

• Certyfikat rezydencji podatnika;
• dokumentację dotyczącą przelewów bankowych lub inne dokumenty wskazujące na sposób rozliczenia lub przekazania należności, z którymi wiązała się zapłata podatku;
• dokumentację dotyczącą zobowiązania do wypłaty należności;
• oświadczenia podatnika dotyczące spełnienia poszczególnych warunków zwolnienia;
• oświadczenie podatnika, że w odniesieniu do czynności, w związku z która składany jest wniosek o zwrot podatku, podatnik jest podmiotem, na którym ciąży obowiązek podatkowy, a także, oświadczenie podatnika, że spółka albo zagraniczny zakład jest rzeczywistym właścicielem należności;
• oświadczenie podatnika, że prowadzi rzeczywistą działalność gospodarczą w kraju siedziby podatnika dla celów podatkowych, z którą wiąże się uzyskany przychód;
• uzasadnienie Wnioskodawcy, że spełnione są warunki będące przedmiotem oświadczeń wskazanych w dwóch powyższych podpunktach;
• dokumentację wskazującą na ustalenia umowne, z powodu których płatnik wpłacił podatek z własnych środków i poniósł ciężar ekonomiczny tego podatku (w przypadku gdy wniosek jest składany przez płatnika).

Podatnicy jednak nie będą cieszyć się zbyt szybko ze zwróconych środków, bowiem organ ma sześć miesięcy (z możliwością przedłużenia) na dokonanie zwrotu. Możliwe jest jednak uniknięcie czasochłonnej i problematycznej procedury odzyskiwania nadpłaty. Płatnik może złożyć oświadczenie WH-OSC, w którym oświadcza, że jest w posiadaniu dokumentów wymaganych do stosowania stawki podatku lub zwolnienia na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz, że z zachowaniem należytej staranności przeprowadził weryfikację okoliczności wykluczających możliwość stosowania korzystniejszej stawki podatku lub zwolnienia i takowych okoliczności nie stwierdził. Oświadczenie powinno zostać złożone przez kierownika jednostki w rozumieniu ustawy o rachunkowości. Co istotne, nie może zostać złożone przez pełnomocnika.

Czas trwania „ochrony” przed zapłatą 19% stawki podatku w przypadku złożenia powyższego oświadczenia wynosi zaledwie 2 miesiące. Po tym czasie, by móc znowu dokonać wypłaty z uwzględnieniem niższej stawki, należy złożyć kolejne oświadczenie.

W przypadku, gdy zwolnienie z podatku u źródła wynika z art. 22 ust. 4 ustawy o CIT, podatnik może nadal je stosować po przekroczeniu kwoty wypłaconej dywidendy o ile uzyska opinię o stosowaniu zwolnienia w trybie art. 26b ustawy o CIT. W celu uzyskania Opinii, wnioskodawca, którym może być podatnik lub płatnik, o ile wpłacił podatek z własnych środków i poniósł ekonomiczny ciężar tego podatku, musi wykazać, że podatnik spełnia warunki do korzystania ze zwolnienia. Wniosek powinien zostać złożony do Naczelnika Urzędu Skarbowego, a opłata za jego złożenie wynosi 2 000 zł. Co do zasady, opinia jest ważna przez 36 miesięcy od dnia jej wydania.

Fiskus nie musi jednak spieszyć się z wydaniem rzeczonej opinii. Podobnie jak w przypadku dokonania zwrotu podatku, ma na to 6 miesięcy.

Trudno jest podejść do powyższych zmian z entuzjazmem. Podatnicy uzyskujący dochód z dywidendy będą musieli zmierzyć się z szeregiem nowych procedur, czasowym zamrożeniem środków oraz kosztami uzyskania opinii zabezpieczającej.

Piotr Rzepka, Tax Consultant
Tel: +48 223 132 950
E-mail: poland@accace.com

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna 2024. Rozliczenie za rok 2023. Wpływ na kwestie podatkowe

Już po raz drugi od momentu wprowadzenia rewolucyjnych przepisów Polskiego Ładu przedsiębiorcy mają obowiązek złożenia rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dwudziesty dzień maja jest ostatnim dniem na dopełnienie tego obowiązku. Na szczęście tym razem Ustawodawca oszczędził płatnikom wstecznych zmian form opodatkowania oraz półrocznych okresów składkowych. 

Prezes URE: od lipca 2024 r. o ponad 40 proc. wzrosną opłaty za dystrybucję energii. O 30 zł miesięcznie więcej zapłaci przeciętne gospodarstwo domowe

Prezes URE Rafał Gawin szacuje, że w II połowie roku miesięczne rachunki za energię elektryczną, w tym za dystrybucję, wzrosną o ok. 30 zł dla przeciętnego gospodarstwa domowego o zużyciu do 2 MWh energii elektrycznej rocznie. Analizy URE pokazują, że średnia cena taryfowa sprzedaży prądu dla gospodarstw domowych w taryfie na II połowę 2024 i na rok 2025 może wynieść poniżej 600 zł za MWh

Jakie są rezerwy walutowe Polski? Aktualne dane NBP

Rezerwy walutowe Polski w końcu kwietnia 2024 roku wyniosły 206 097,4 mln USD tj. o 1,8% więcej niż przed miesiącem i równocześnie o 15,7% więcej niż przed rokiem. Takie dane podał Narodowy Bank Polski (NBP).

MF oferuje pomoc dla przedsiębiorców z Marywilskiej 44

Ministerstwo Finansów informuje, że Krajowa Administracja Skarbowa przygotowała pomoc dla przedsiębiorców z Marywilskiej 44. Mogą oni wystąpić z wnioskiem m.in. o rozłożenie na raty podatku oraz odroczenie terminu jego zapłaty. MF uruchomił specjalną infolinię, gdzie poszkodowani przedsiębiorcy mogą pytać o rozliczenia podatkowe (PIT, VAT) oraz o ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych.

Zatrudnianie i rozliczanie kierowców w branży produkcyjnej. Jak i dlaczego różni się od rozliczania pozostałych pracowników?

W firmach, w których transport jest jedynie narzędziem do wykonywania ich głównego biznesu, istnieje wiele różnic pomiędzy rozliczaniem kierowców a pracowników na innych stanowiskach. Ewidencja czasu pracy i naliczenie wynagrodzenia w branży produkcyjnej to ciekawy przypadek, często także problematyczny dla kadr. Na czym polegają te różnice?

Przedawnienie prawa do zwrotu nadpłaty (art. 77 i 80 Ordynacji podatkowej)

Kiedy występuje przedawnienie prawa do zwrotu nadpłaty, co wynika z przepisów zawartych w art. 77 i 80 Ordynacji podatkowej? Co do zasady prawo do zwrotu nadpłaty podatku wygasa po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin jej zwrotu. Co jeszcze warto wiedzieć?

Ministerstwo Finansów: Coraz więcej spraw można załatwić bez wizyty w urzędzie skarbowym. Wystarczy internet i telefon

Klienci Krajowej Administracji Skarbowej coraz więcej spraw urzędowych mogą załatwić bez wizyty w urzędzie skarbowym. Jest to możliwe z dowolnego miejsca za pośrednictwem infolinii KAS lub za pośrednictwem usług e-Urzędu Skarbowego.

Pakiety medyczne dla pracowników. Czy wiesz, jak prawidłowo rozliczać VAT przy ich zakupie? Sprawdź, jakie są zasady

Pakiety medyczne dla pracowników. Czy wiesz, jak prawidłowo rozliczać VAT przy ich zakupie? Usługi w zakresie opieki medycznej podlegają zwolnieniu z VAT. Ale czy również przy odsprzedaży?

20 maja upływa termin na rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok

20 maja jest ostatnim dniem, kiedy przedsiębiorca musi złożyć dokumenty rozliczeniowe za kwiecień 2024 r. wraz z rocznym rozliczeniem składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2023 rok. Jest to również termin na opłacenie należnych składek za kwiecień 2024 r. wraz z ewentualną dopłatą składki rocznej.

Okulary dla pracownika. O odliczeniu VAT nie przesądza wskazanie podatnika jako nabywcy. Kluczowe jest prawo do rozporządzania towarem jak właściciel

Do najczęściej popełnianych błędów VAT należą nieprawidłowości w zakresie odliczenia podatku naliczonego od zakupów dotyczących pracowników. O prawie do odliczenia nie przesądza wykazanie podatnika jako nabywcy na fakturze. Kluczowe jest nabycie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel.

REKLAMA