REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozliczenie straty podatkowej w CIT – zmiany od 2021 roku

Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
Rozliczenie straty podatkowej w CIT – zmiany od 2021 roku
Rozliczenie straty podatkowej w CIT – zmiany od 2021 roku

REKLAMA

REKLAMA

Rozliczenie straty podatkowej. Rok 2021 przyniósł zmiany w zakresie podatkowego rozliczenia starty. Z jednej strony, dzięki przepisom tarcz antykryzysowych, podatnicy mogą rozliczyć stratę za 2020 rok z dochodem osiągniętym w 2019 r. Z drugiej, nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przyniosła ograniczenie w możliwości rozliczenia straty przy tzw. połączeniu odwrotnym spółek.

Ograniczenie rozliczenia straty podatkowej w CIT przy połączeniach odwrotnych

Zgodnie z nowym przepisem art. 7 ust. 3 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: ustawa o PDOP), przy ustalaniu dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania nie uwzględnia się m.in. strat podatnika, jeżeli podatnik przejął inny podmiot lub nabył przedsiębiorstwo lub zorganizowaną część przedsiębiorstwa, w tym w drodze wkładu niepieniężnego, lub otrzymał wkład pieniężny, za który nabył przedsiębiorstwo lub zorganizowaną część przedsiębiorstwa, w wyniku czego:
a) przedmiot faktycznie prowadzonej przez podatnika podstawowej działalności gospodarczej po takim przejęciu lub nabyciu, w całości albo w części jest inny niż przedmiot faktycznie prowadzonej przez podatnika podstawowej działalności przed takim przejęciem lub nabyciem, lub
b) co najmniej 25% udziałów (akcji) podatnika posiada podmiot lub podmioty, które na dzień kończący rok podatkowy, w którym podatnik poniósł taką stratę, praw takich nie posiadały.

Autopromocja

Nie rozliczysz straty gdy łączysz się z podmiotem dochodowym

Powyższa regulacja rozszerza katalog ograniczeń w rozliczeniu straty podatkowej. Do tej pory niedozwolone było rozliczanie strat przedsiębiorców przekształcanych, łączonych, przejmowanych lub dzielonych - w razie przekształcenia formy prawnej, łączenia lub podziału przedsiębiorców, z wyjątkiem przekształcenia spółki w inną spółkę. Przepis miał więc zastosowanie wyłącznie do strat cudzych, a więc sytuacji gdy podmiot dochodowy nabywał lub przejmował podmiot przynoszący straty. Taka strata nie mogła obniżyć dochodu osiąganego w następnych latach podatkowych. Regulacji tej nie podlegały jednak przypadki odwrotne, gdy podmiot, który odnotował stratę nabywał inny podmiot. Wówczas strata była stratą własną i mogła obniżyć przyszły dochód, nawet jeśli dochód ten był wynikiem przejęcia nowego podmiotu. Właśnie ta druga możliwość została ograniczona nowym przepisem.

Przesłanki stosowania ograniczenia

Wskazać przy tym należy, że przepis obwarowany jest powyżej wymienionymi przesłankami dotyczącymi skutków transakcji, z tym, że wystarczy spełnienie jednego z nich, by ograniczenie znalazło zastosowanie. Warunek dotyczący zmiany struktury właścicielskiej będzie zawsze spełniony przy tzw. przejęciu odwrotnym, czyli sytuacji gdy spółka-córka przejmie spółkę-matkę. Z samej istoty połączenia odwrotnego wynika bowiem, że w miejsce głównego udziałowca spółki-córki, którym jest spółka-matka, wejdą udziałowcy spółki-matki, a więc podmioty, które wcześniej nie miały w spółce-córce bezpośrednio udziałów.

Przykład
Spółka A posiada w spółce B 100%. Udziałowcami spółki A są w 50% spółka C i spółka D. Jeżeli spółka B przejmie spółkę A, udziałowcami spółki B zostaną spółka C i spółka D, które wcześniej nie posiadały w niej udziałów. Jeżeli spółka B osiągnęła stratę, strata ta nie będzie mogła obniżyć dochodu osiągniętego przez tę spółkę w latach następnych. Nie ma przy tym znaczenia, że przedmiot działalności spółki nie uległ zmianie.

Istotne jest to, że zmiana, która została wprowadzona nowymi przepisami tak naprawdę dotyka głównie tych podatników, którzy dokonują przejęć odwrotnych z uzasadnionych przyczyn biznesowych. Jeśli bowiem celem takich działań byłoby skorzystanie z możliwości rozliczenia takich strat, to także przed rokiem 2021 podlegały one zakwestionowaniu. Wynikało to z klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania, zgodnie z którą czynność nie skutkuje osiągnięciem korzyści podatkowej, jeżeli osiągnięcie tej korzyści, sprzecznej w danych okolicznościach z przedmiotem lub celem ustawy podatkowej lub jej przepisu, było głównym lub jednym z głównych celów jej dokonania, a sposób działania był sztuczny. Regulacja ta ma na celu ograniczanie czynności optymalizacyjnych, które nie mają uzasadnienia biznesowego i służą tylko osiągnięciu korzyści podatkowej, którą w przypadku połączenia odwrotnego jest możliwość rozliczenia straty. Niemniej, połączenie odwrotne nie jest mechanizmem, który jest wykorzystywany tylko do osiągania korzyści podatkowej. W grupach kapitałowych często ma ono uzasadnienie ekonomiczne, którym zazwyczaj jest chęć uproszczenia struktury i zmniejszenia kosztów zarządu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przed 2021 rokiem tak uzasadniona biznesowo restrukturyzacja nie wiązała się z negatywnymi konsekwencjami podatkowymi. Jednocześnie, podatkowe nadużywanie połączeń odwrotnych było w świetle prawa nieskuteczne, a podmioty, które z nich korzystały w sposób sztuczny, podlegały sankcyjnym dodatkowym zobowiązaniom podatkowym. Dodatkowo, podatnicy, którzy mieli wątpliwość czy ich uzasadnienie biznesowe będzie wystarczające, mogli złożyć wniosek o opinie zabezpieczającą, w której Szef Krajowej Administracji Skarbowej oceniał transakcję w kontekście klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania. Od nowego roku, wszystkie przejęcia odwrotne są traktowane jednakowo i podlegają ograniczeniu bez względu na uzasadnienie biznesowe. Z punktu widzenie administracji skarbowej z pewnością upraszcza to ocenę takich restrukturyzacji. Jednak z punktu widzenia podatników powoduje, że uzasadnione połączenia odwrotne narażone są na negatywne konsekwencje podatkowe.

Radosław Urban, doradca podatkowy w ECDP Group

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

Rozliczenie PIT emeryta lub rencisty w 2024 roku. Kiedy nie trzeba składać PIT-a? Kiedy można się rozliczyć wspólnie z małżonkiem (także zmarłym) i dlaczego jest to korzystne?

Zbliża się powoli koniec kwietnia a więc kończy się czas na rozliczenie z fiskusem (złożenie PIT-a za 2024 rok). Ministerstwo Finansów wyjaśnia co musi zrobić emeryt albo rencista, który otrzymał z ZUSu lub organu rentowego PIT-40A lub PIT-11A. Kiedy trzeba złożyć PIT-a a kiedy nie jest to konieczne? Kiedy emeryt nie musi zapłacić podatku wynikającego z zeznania podatkowego? Kiedy można się rozliczyć wspólnie ze zmarłym małżonkiem i dlaczego jest to korzystne?

MKiŚ: z tytułu plastic tax trzeba będzie zapłacić nawet 2,3 mld zł

Plastic tax. W 2024 roku Polska zapłaci 2,3 mld zł tzw. podatku od plastiku - wynika z szacunków resortu klimatu i środowiska, o których poinformowała w środę wiceminister Anita Sowińska. Dodała, że z tego tytułu za ub.r. zapłacono 2 mld zł.

Zwrot podatku PIT (nadpłaty) w 2024 roku. Kiedy (terminy)? Jak (zasady)? Dla kogo? PIT-37, PIT-36, PIT-28 i inne

Kiedy i jak urząd skarbowy zwróci nadpłatę podatku PIT z rocznego zeznania podatkowego? Informacja na ten temat ciekawi zwłaszcza tych podatników, którzy korzystają z ulg i odliczeń. Czym jest nadpłata podatku? Kiedy powstaje nadpłata? W jakiej formie jest zwracana? Kiedy urząd skarbowy powinien zwrócić nadpłatę PIT? Jak wskazać i jak zaktualizować rachunek do zwrotu PIT? Jak uzyskać informację o stanie zwrotu nadpłaty podatku?

Dopłata do PIT-a w 2024 roku. Kogo to dotyczy? Jak sobie poradzić z wysoką dopłatą podatku?

W 2023 roku podatnicy musieli dopłacić 11,2 mld zł zaległości podatkowych za 2022 rok. W 2022 roku (w rozliczeniu za 2021 r.) ta smutna konieczność dotyczyła aż 4,9 mln podatników, a kwota dopłat wyniosła 14,9 mld. zł. W 2024 roku skala dopłat będzie mniejsza, ale dla wielu osób znalezienie kilku lub kilkunastu tysięcy złotych na rozliczenie się ze skarbówką to spory kłopot. Możliwe jest jednak wnioskowanie do Urzędu Skarbowego o rozłożenie dopłaty na raty, skorzystanie z kredytu lub (w przypadku firm) sfinansowanie zaległości przez przyspieszenie przelewów od kontrahentów.  W rozliczeniu za 2022 rok podatnicy przesłali za pomocą Twój e-PIT prawie 12 mln deklaracji, a kolejne 8 mln przez e-Deklaracje. Tylko 1,3 mln – czyli około 6% złożyli w wersji papierowej.

Ulga na ESG (ulga na zrównoważony rozwój firm) - rekomendacja Konfederacji Lewiatan i Ayming Polska dla rządu

W reakcji na nowe obowiązki firm dotyczące raportowania niefinansowego ESG, które weszły w życie na początku 2024 roku, Konfederacja Lewiatan oraz Ayming Polska zwróciły się do nowego rządu z rekomendacją wprowadzenia tzw. “Ulgi na zrównoważony rozwój”. Nowy instrument podatkowy ma na celu wsparcie firm w realizacji wytycznych Komisji Europejskiej dotyczących zrównoważonego rozwoju. Proponowane rozwiązanie miałoby pomóc przedsiębiorstwom w efektywnym dostosowaniu się do nowych standardów, jednocześnie promując ekologiczne i społecznie odpowiedzialne praktyki biznesowe.

REKLAMA