REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zakup licencji do programu komputerowego i jego aktualizacja – rozliczenie CIT

Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
Zakup licencji do programu komputerowego i jego aktualizacja – rozliczenie CIT
Zakup licencji do programu komputerowego i jego aktualizacja – rozliczenie CIT

REKLAMA

REKLAMA

Licencje do programów komputerowych stanowią co do zasady wartości niematerialne i prawne (art. 16b ust. 1 pkt 5 ustawy o CIT). Warunkiem takiej kwalifikacji jest przyjęcie, że są one wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą, przewidywany okres ich używania jest dłuższy niż rok i nadają się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania.

Gdy zatem przewidywany okres użytkowania jest krótszy niż rok, to zaliczenie wydatku może nastąpić bezpośrednio w koszty. Podobnie, z mocy przepisu szczególnego zawartego w art. 16d ust. 1 ustawy o CIT, jednorazowe ujęcie do kosztów może mieć miejsce, gdy wartość nabytego oprogramowania nie przekracza 3.500 zł.

Autopromocja

Amortyzacja

Nabyte przez przedsiębiorcę licencje do programów komputerowych, po spełnieniu przesłanek regulowanych art. 16b ustawy o CIT, podlegać będą zatem amortyzacji. Wartość początkową licencji stanowić będzie cena nabycia a jeżeli wynagrodzenie (opłaty) wynikające z umowy licencyjnej jest uzależnione od wysokości przychodów z licencji lub praw uzyskanych przez licencjobiorcę, przy ustalaniu wartości początkowej nie uwzględnia się tej części wynagrodzenia (art. 16g ust. 14 ustawy o CIT). Okres dokonywania odpisów amortyzacyjnych od licencji (sublicencji) na programy komputerowe nie może być krótszy niż 24 miesiące. Przy wartościach niematerialnych i prawnych nie ma możliwości skorzystania z jednorazowej amortyzacji, metoda ta dotyczy bowiem tylko niektórych środków trwałych – z grupy 3-8. Wyjątek w tym zakresie może stanowić dokonanie jednorazowego odpisu amortyzacyjnego dla wartości niematerialnych i prawnych (licencji) o wartości początkowej równej lub niższej niż 3.500 zł. – art. 16f ust. 3 ustawy o CIT.

Aktualizacja programu (licencji)

W razie nabycia aktualizacji programu dla oceny, czy mamy do czynienia z wartością niematerialną i prawną, konieczne jest ustalenie, czy z zakupem tym wiąże się otrzymanie nowej licencji, czy też możliwość zainstalowania i wykorzystywania aktualizacji odbywa się w ramach licencji już udzielonej. Jak podkreślają organy podatkowe, w przypadku gdy zakup aktualizacji oznacza otrzymanie nowej licencji, należy uznać, że dochodzi do nabycia nowej wartości niematerialnej i prawnej. Jeśli cena nabycia aktualizacji przekracza 3.500 zł a przewidywany okres użytkowania jest dłuższy niż rok, aktualizacja licencji obowiązkowo podlega amortyzacji.

Jeśli aktualizacja programu następuje w ramach dotychczasowej licencji to przyjmuje się, że nie ma miejsca nabycie nowej wartości niematerialnej i prawnej. Nie dochodzi również do ulepszenia wcześniej otrzymanej licencji. Wartości niematerialne i prawne, w odróżnieniu od środków trwałych, nie mogą bowiem podlegać ulepszeniu. Oznacza to, że wydatki poniesione na zakup aktualizacji programu nie mogą zwiększać wartości licencji jako jej ulepszenie. W tym zakresie wydatek na aktualizację programu w ramach dotychczasowej licencji należy, po spełnieniu ogólnych przesłanej potrącalności wydatku (art. 15 ust. 1 ustawy o CIT), zaliczyć bezpośrednio w koszty uzyskania przychodów.

W praktyce wątpliwości może budzić, kiedy mamy do czynienia z aktualizacją programu w ramach nowej licencji a kiedy w ramach dotychczasowej zwłaszcza ,gdy nie została zawarta umowa na ich zakup a jedynym posiadanym dokumentem jest faktura. W tym miejscu można wskazać na stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach wyrażone w interpretacji indywidualnej sygn. IBPBI/2/423-1742/13/PC z dnia 7 kwietnia 2014 r. w zakresie podatkowej kwalifikacji dodatkowej opłaty za przedłużenie licencji (na wykorzystywanie filmu reklamowego).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Komplet : IFK + MK + Infororganizer

Kasy fiskalne 2015 / 2016 – zwolnienia

Kalkulatory

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

W powołanej interpretacji organ podatkowy wskazuje. że w przypadku, gdy spółka uiści opłatę za możliwość korzystania z filmu reklamowego przez następne 24 miesiące, to należy uznać, że Spółka de facto nabywa nową licencję obejmującą możliwość wykorzystywania tego filmu przez kolejny, ściśle określony czas. Za powyższym ujęciem zdaniem organu przemawia fakt, że licencja obejmuje prawo do wykorzystywania przez inny okres czasu, a ponadto prawo to zostało nabyte odrębnie (niezależnie od tego że dotyczy tego samego filmu do którego nabyto już uprzednio licencję). Przyjmując powyższe oraz uwzględniając, że nabywana (ponownie) licencja spełnia warunki określone w art. art. 16b ust. 1 ustawy o CIT oraz art. 16d i art. 16f ust. 3, to w tym zakresie należy rozpoznać nową wartość niematerialną i prawną a zaliczenie w koszty uzyskania przychodów nastąpi w drodze odpisów amortyzacyjnych.

Należy jednak wskazać, że w stanowiskach organów można odnaleźć bardziej liberalny pogląd, który uzależnia skutki podatkowe aktualizacji programu jedynie od posiadania w tym zakresie nowej licencji.

Tomasz Musialski

Konsultant Podatkowy w Dziale Podatków Bezpośrednich

ECDDP Sp. z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Projekt objaśnień podatku u źródła (WHT) wciąż wzbudza wątpliwości

  Obecny projekt objaśnień jest już kolejnym projektem, który ma definiować zagadnienia podatku WHT i obejmuje przepisy obowiązujące od początku 2022 r. Pierwszy projekt ujrzał światło dzienne w czerwcu 2019 r., jednak nigdy nie wszedł w życie. Nowy projekt objaśnień WHT budzi jednak nowe wątpliwości w zakresie interpretowania i stosowania przepisów w zakresie WHT, co przy jednoczesnym wzroście kontroli wśród podatników w zakresie tego podatku rodzi dodatkowe obawy. 

  Zerowy VAT na żywność w I kwartale 2024 r. Jest rozporządzenie!

  Rozporządzenie w sprawie zerowego VAT na żywność w I kwartale 2024 r. zostało dzisiaj po południu opublikowane w Dzienniku Ustaw.

  Na co płatnicy WHT muszą uważać składając oświadczenie WH-OSC? Jakie błędy są najczęściej popełniane?

  Ustawa o Polskim Ładzie 1 stycznia 2022 r.  wprowadziła mechanizm pay & refund w rozliczeniach z tytułu podatku u źródła (WHT). Mechanizmem objęte zostały należności z tytułu dywidend, odsetek i należności licencyjnych, wypłacanych na rzecz jednego podmiotu powiązanego, których łączna kwota przekracza 2 mln zł w roku podatkowym. Co istotne, w odniesieniu do nadwyżki ponad 2 mln zł nie przewidziano możliwości zastosowania zwolnienia z ustawy o CIT ani preferencji wynikających z umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. 

  Kiedy nie trzeba zgłaszać darowizny?

  Zastanawiasz się, czy musisz składać formularz SD-Z2, aby zgłosić otrzymaną od rodziny darowiznę. Wyjaśniamy, kiedy nie trzeba tego robić. A gdy zajdzie taka konieczność, podajemy informację, jak można dokonać tego przez internet, korzystając z usług rządowych.

  Akcyjny (opcyjny) program motywacyjny ESOP - projektowanie i wdrażanie

  Co to jest akcyjny (opcyjny) program motywacyjny (menedżerski) ESOP? - idea, korzyści, koszty oraz skutki

  Ile aktualnie wynosi wartość oficjalnych aktywów rezerwowych Polski?

  Oficjalne aktywa rezerwowe Polski to 170,9 mld euro, a w przeliczeniu na dolary amerykańskie 186,7 mld - poinformował dzisiaj Narodowy Bank Polski. Są to dane na koniec listopada 2023 r.

  Taryfa celna 2024 - opublikowano Wspólną Taryfę Celną i tablice korelacyjne na przyszły rok oraz listy nowych i usuniętych kodów CN

  Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej serii L z 31 października 2023 roku zostało opublikowane rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2023/2364 z 26 września 2023 r. zmieniające załącznik I do rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej. Rozporządzenie to stosuje się od 1 stycznia 2024 roku.

  Tabela kursów średnich NBP z 7 grudnia 2023 roku - nr 237/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 7 grudnia 2023 roku - nr 237/A/NBP/2023. Kurs euro w tym dniu to 4,3334 zł.

  Wnioski WIS, WIA i WIP wyłącznie elektronicznie od 1 stycznia 2024 roku

  Ministerstwo Finansów poinformowało, że od 1 stycznia 2024 r. będzie można składać elektronicznie wnioski o wydanie wiążących informacji stawkowych (WIS), wnioski o wydanie wiążących informacji akcyzowych (WIA) i wnioski o wydanie wiążących informacji o pochodzeniu (WIP). Wnioski o wydanie WIS będą składane w serwisie e-Urząd Skarbowy a wnioski o wydanie WIA i WIP na portalu PUESC.

  Księgowy w erze sztucznej inteligencji. Czy AI odbierze księgowym pracę?

  Sztuczna inteligencja budzi wiele emocji. Gorące dyskusje, także w księgowości, wywołuje zwłaszcza potencjalny wpływ AI na poziom zatrudnienia w firmach. Czy faktycznie księgowi powinni obawiać się utraty pracy z powodu postępującej automatyzacji i rosnącej roli sztucznej inteligencji?

  REKLAMA