REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zakup licencji do programu komputerowego i jego aktualizacja – rozliczenie CIT

Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
Zakup licencji do programu komputerowego i jego aktualizacja – rozliczenie CIT
Zakup licencji do programu komputerowego i jego aktualizacja – rozliczenie CIT

REKLAMA

REKLAMA

Licencje do programów komputerowych stanowią co do zasady wartości niematerialne i prawne (art. 16b ust. 1 pkt 5 ustawy o CIT). Warunkiem takiej kwalifikacji jest przyjęcie, że są one wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą, przewidywany okres ich używania jest dłuższy niż rok i nadają się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania.

Gdy zatem przewidywany okres użytkowania jest krótszy niż rok, to zaliczenie wydatku może nastąpić bezpośrednio w koszty. Podobnie, z mocy przepisu szczególnego zawartego w art. 16d ust. 1 ustawy o CIT, jednorazowe ujęcie do kosztów może mieć miejsce, gdy wartość nabytego oprogramowania nie przekracza 3.500 zł.

REKLAMA

Autopromocja

Amortyzacja

Nabyte przez przedsiębiorcę licencje do programów komputerowych, po spełnieniu przesłanek regulowanych art. 16b ustawy o CIT, podlegać będą zatem amortyzacji. Wartość początkową licencji stanowić będzie cena nabycia a jeżeli wynagrodzenie (opłaty) wynikające z umowy licencyjnej jest uzależnione od wysokości przychodów z licencji lub praw uzyskanych przez licencjobiorcę, przy ustalaniu wartości początkowej nie uwzględnia się tej części wynagrodzenia (art. 16g ust. 14 ustawy o CIT). Okres dokonywania odpisów amortyzacyjnych od licencji (sublicencji) na programy komputerowe nie może być krótszy niż 24 miesiące. Przy wartościach niematerialnych i prawnych nie ma możliwości skorzystania z jednorazowej amortyzacji, metoda ta dotyczy bowiem tylko niektórych środków trwałych – z grupy 3-8. Wyjątek w tym zakresie może stanowić dokonanie jednorazowego odpisu amortyzacyjnego dla wartości niematerialnych i prawnych (licencji) o wartości początkowej równej lub niższej niż 3.500 zł. – art. 16f ust. 3 ustawy o CIT.

Aktualizacja programu (licencji)

W razie nabycia aktualizacji programu dla oceny, czy mamy do czynienia z wartością niematerialną i prawną, konieczne jest ustalenie, czy z zakupem tym wiąże się otrzymanie nowej licencji, czy też możliwość zainstalowania i wykorzystywania aktualizacji odbywa się w ramach licencji już udzielonej. Jak podkreślają organy podatkowe, w przypadku gdy zakup aktualizacji oznacza otrzymanie nowej licencji, należy uznać, że dochodzi do nabycia nowej wartości niematerialnej i prawnej. Jeśli cena nabycia aktualizacji przekracza 3.500 zł a przewidywany okres użytkowania jest dłuższy niż rok, aktualizacja licencji obowiązkowo podlega amortyzacji.

Jeśli aktualizacja programu następuje w ramach dotychczasowej licencji to przyjmuje się, że nie ma miejsca nabycie nowej wartości niematerialnej i prawnej. Nie dochodzi również do ulepszenia wcześniej otrzymanej licencji. Wartości niematerialne i prawne, w odróżnieniu od środków trwałych, nie mogą bowiem podlegać ulepszeniu. Oznacza to, że wydatki poniesione na zakup aktualizacji programu nie mogą zwiększać wartości licencji jako jej ulepszenie. W tym zakresie wydatek na aktualizację programu w ramach dotychczasowej licencji należy, po spełnieniu ogólnych przesłanej potrącalności wydatku (art. 15 ust. 1 ustawy o CIT), zaliczyć bezpośrednio w koszty uzyskania przychodów.

W praktyce wątpliwości może budzić, kiedy mamy do czynienia z aktualizacją programu w ramach nowej licencji a kiedy w ramach dotychczasowej zwłaszcza ,gdy nie została zawarta umowa na ich zakup a jedynym posiadanym dokumentem jest faktura. W tym miejscu można wskazać na stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach wyrażone w interpretacji indywidualnej sygn. IBPBI/2/423-1742/13/PC z dnia 7 kwietnia 2014 r. w zakresie podatkowej kwalifikacji dodatkowej opłaty za przedłużenie licencji (na wykorzystywanie filmu reklamowego).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Komplet : IFK + MK + Infororganizer

Kasy fiskalne 2015 / 2016 – zwolnienia

Kalkulatory

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

REKLAMA

W powołanej interpretacji organ podatkowy wskazuje. że w przypadku, gdy spółka uiści opłatę za możliwość korzystania z filmu reklamowego przez następne 24 miesiące, to należy uznać, że Spółka de facto nabywa nową licencję obejmującą możliwość wykorzystywania tego filmu przez kolejny, ściśle określony czas. Za powyższym ujęciem zdaniem organu przemawia fakt, że licencja obejmuje prawo do wykorzystywania przez inny okres czasu, a ponadto prawo to zostało nabyte odrębnie (niezależnie od tego że dotyczy tego samego filmu do którego nabyto już uprzednio licencję). Przyjmując powyższe oraz uwzględniając, że nabywana (ponownie) licencja spełnia warunki określone w art. art. 16b ust. 1 ustawy o CIT oraz art. 16d i art. 16f ust. 3, to w tym zakresie należy rozpoznać nową wartość niematerialną i prawną a zaliczenie w koszty uzyskania przychodów nastąpi w drodze odpisów amortyzacyjnych.

Należy jednak wskazać, że w stanowiskach organów można odnaleźć bardziej liberalny pogląd, który uzależnia skutki podatkowe aktualizacji programu jedynie od posiadania w tym zakresie nowej licencji.

Tomasz Musialski

Konsultant Podatkowy w Dziale Podatków Bezpośrednich

ECDDP Sp. z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

Zwrot podatku z Irlandii. Kto może dostać? Jak uzyskać?

Irlandia nadal jest popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej dla Polaków. Tym bardziej zachęcamy gorąco do zapoznania się z przygotowanymi poniżej informacjami na temat rozliczenia podatku w tym kraju.

Spory skok inflacji w lipcu 2024 r. Na jesieni już 4%. Powodem wzrost cen gazu i energii elektrycznej

W lipcu wzrost rachunków za gaz i energię elektryczną podbije inflację o 1,3-1,5 pkt. proc. – czytamy w komentarzu ekonomisty banku ING BSK Adama Antoniaka do poniedziałkowych danych GUS. Zdaniem ekonomistów PKO BP może to być nawet +2 pkt proc. W opinii ekonomistów PKO BP trend spadkowy inflacji bazowej wyczerpuje się i jesienią możemy zobaczyć jej nieznaczny wzrost, ponownie do ok. 4 proc. rdr.

Dlaczego księgowość wciąż jest pewnym wyborem? Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje

Księgowość jest nadal pewnym wyborem. Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Niezależnie od tego, jak rozwija się technologia, firmy zawsze będą potrzebować wykwalifikowanych osób do zarządzania swoimi finansami. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje, mimo nowych technologii i sztucznej inteligencji.

REKLAMA

Skarbówka gorliwie kontroluje podatek u źródła (WHT). WSA w Warszawie: zabezpieczenie „na zapas” wykluczone

Rozliczenia w podatku u źródła (WHT) w ostatnich latach są obiektem wzmożonego zainteresowania organów podatkowych. Oprócz wszczynania kontroli podatkowych czy celno-skarbowych wobec płatników, organy dokonują bardziej dotkliwych i niekorzystnych działań, takich jak chociażby wszczynanie postępowań karnoskarbowych czy wydawanie decyzji zabezpieczających. Często te dodatkowe działania podejmowane są jedynie w celu zawieszenia biegu terminu przedawnienia i wydłużenia czasu na wydanie decyzji. Takie działania organów podlegają jednak kontroli sądowej, czego wyraz dał WSA w Warszawie w wyroku z 22 lutego 2024 r., sygn. III SA/Wa 2564/23.

Nowa era fundacji rodzinnych w Polsce: wyzwania i korzyści po roku funkcjonowania

W ciągu roku od wprowadzenia przepisów o fundacjach rodzinnych, powstało ich ponad tysiąc, a setki innych czekają na rejestrację. Niemniej jednak, w tym okresie pojawiły się pewne aspekty wymagające poprawy.

Rzecznik MŚP: Liczne małe firmy nie udźwigną kosztów podwyżki płacy minimalnej od 2025 roku. Upadną lub zawieszą działalność

Podwyżka minimalnego wynagrodzenia za pracę, które od 1 stycznia 2025 r. ma wynosić ponad 4,6 tys. złotych brutto, sprawi, że wielu małych firm nie będzie stać na zatrudnianie pracowników - poinformowała PAP rzeczniczka małych i średnich przedsiębiorców Agnieszka Majewska.

Składka zdrowotna to zwykły podatek. Przedsiębiorcy czekają na ryczałtową składkę (realizację obietnicy wyborczej). Doczekają się?

Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców zwłaszcza z sektora MŚP. Tzw. „Polski Ład” przedsiębiorcom kojarzy się głównie z tego, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna, i wynosi 9% podstawy wymiaru składki – uważa dr n. pr. Marek Woch – b. Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

REKLAMA

Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

REKLAMA