REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe obowiązki dotyczące Country-by-Country Reporting

Grzegorz Niebudek
Adwokat i Doradca podatkowy, Parter Zarządzający Kancelarii LTCA Zarzycki Niebudek
Nowe obowiązki dotyczące Country-by-Country Reporting /Fot. fotolia
Nowe obowiązki dotyczące Country-by-Country Reporting /Fot. fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dnia 4 kwietnia 2017 roku weszła w życie ustawa z dnia 9 marca 2017 roku o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami. Ustawa ta wprowadza kompleksowe regulacje dotyczące międzynarodowej wymiany informacji podatkowych w ramach jednego aktu prawnego. Ustawa ta nakłada m.in. obowiązek powiadamiania administracji państwowej o tym, która jednostka należąca do dużej wielonarodowej grupy kapitałowej będzie składać raport Country-by-Country Reporting (CBCR) oraz w jakim państwie.

Od 2016 roku zaczęły obowiązywać przepisy dotyczące raportowania country-by-country, które uregulowane były w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych. Ich przeniesienie do nowej Ustawy z dnia 9 marca 2017 roku o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami (dalej: Ustawa) miało na celu uregulować wszelkie zagadnienia dotyczące wymiany informacji podatkowych między państwami w jednym akcie.

Autopromocja

Przepisy Ustawy rozszerzają obowiązek składania raportu CBCR. Obowiązek przekazywania informacji o jednostkach, które wchodzą w skład grupy podmiotów powiązanych dotyczy podmiotów z grupy kapitałowej, które prowadzą działalność transgraniczną, sporządzają sprawozdanie finansowe oraz takich których skonsolidowane przychody za poprzedni rok obrotowy przekroczyły 750 mln EU.

Informacje o grupie przekazywane są drogą elektroniczną Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej w terminie 12 miesięcy od zakończenia sprawozdawczego roku obrotowego. W przypadku roku obrotowego, który zaczyna się po 31 grudnia 2015 roku, ale przed 1 stycznia 2017 roku powiadomienie powinno być złożone w ciągu 10 miesięcy od ostatniego dnia tego roku obrotowego. Aczkolwiek w momencie rozpoczęcia roku obrotowego z dniem 1 stycznia 2016 roku powiadomienie winno być złożone do końca października 2017 roku.

Ponadto obowiązkiem przygotowania i złożenia CBCR objęte są również jednostki nie będące jednostką dominującą, posiadające siedzibę bądź zarząd w Polsce lub prowadzące w Polsce działalność przez zagraniczny zakład, jeśli:

  • jednostka dominująca nie ma obowiązku składania raportu w państwie siedziby lub zarządu,
  • państwo siedziby lub zarządu jednostki  dominującej zawiesiło automatyczną wymianę informacji o grupach podmiotów z powodów innych niż dopuszczone przez odpowiednie umowy międzynarodowe,
  • organy państwa siedziby bądź zarządu jednostki dominującej nie zawarły z Polską odpowiedniej umowy dotyczącej wymiany informacji w ciągu 12 miesięcy od zakończenia roku sprawozdawczego.

Okoliczności te skutkują złożeniem przez taką jednostkę CBCR w Polsce. Zgodnie z art. 84 ust. 2 i 4 Ustawy obowiązek ten nie wystąpi w sytuacji kiedy grupa wyznaczyła już inną jednostkę z grupy w celu zrealizowania obowiązku sporządzenia CBCR.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ustawa wprowadza również kary pieniężne na jednostki należące do grupy podmiotów, które nie wywiązują się z obowiązków zawartych w Ustawie. Kara pieniężna nakładana przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej w drodze decyzji może być nałożona w wysokości do 1 mln PLN. Wysokość kary pieniężnej uzależniona jest od rodzaju i zakresu naruszenia obowiązków, dotychczasowej działalności jednostki i jej możliwości finansowych.

Ponadto Ustawa wprowadza do ustawy Kodeks karny skarbowy art. 80d, który stanowi, iż „Kto, działając w imieniu lub interesie podatnika, wbrew przepisom ustawy z dnia 9 marca 2017 r. o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami, składa nieprawdziwą informację dla celów informacji o jednostkach wchodzących w skład grupy podmiotów, podlega karze grzywny do 240 stawek dziennych”. Powyższy przepis wszedł w życie z dniem 1 maja 2017 roku.


Opisywana Ustawa wprowadza również regulacje dotyczące automatycznej wymiany informacji o grupie podatników oraz o interpretacjach podatkowych oraz decyzjach w sprawie cen transakcyjnych. Zgodnie z przepisami Ustawy Szef Administracji Skarbowej w ciągu 15 miesięcy od zakończenia sprawozdawczego roku obrotowego przekazuje otrzymane informacje odpowiednim organom tych państw członkowskich. Informację o wydanych interpretacjach indywidualnych, opiniach zabezpieczających lub decyzjach w zakresie porozumień dotyczących ustalania cen transakcyjnych Szef Administracji Skarbowej przekazuje właściwemu organowi państwa członowego.

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

Opisywana Ustawa i zawarte w niej dodatkowe obowiązki dla podatników stanowią kolejny przykład zaostrzenia przepisów w celu walki z uchylaniem się od opodatkowania i unikaniem opodatkowania na skalę międzynarodową, a tym samym ograniczenia zjawiska „przerzucania” dochodu pomiędzy podmiotami powiązanymi mającymi siedziby w różnych krajach. Celem Ustawy jest zwiększenie dostępności międzynarodowych organów podatkowych do informacji dotyczących transakcji realizowanych pomiędzy podmiotami powiązanymi, zwiększenie kontroli w zakresie transakcji międzynarodowych oraz zwiększanie społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw.

W związku z wejściem w życie nowej Ustawy, podatnicy w pierwszej kolejności powinny pamiętać o tym, aby sprawdzić czy jako grupa podlegają obowiązkowi sporządzania CBCR oraz ustalić, kto w grupie jest odpowiedzialny za przygotowanie wymaganych informacji. Kluczowe znaczenie dla podatnika powinna mieć jednak świadomość o konieczności powiadomienia organów podatkowych, jaki podmiot i w którym państwie jest odpowiedzialny za raportowanie.

Autor: Marcin Zarzycki, Doradca Podatkowy, Partner

Kancelaria LTC Aquila Zarzycki Niebudek – Adwokaci i Doradcy Podatkowi

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

KSeF z dużym poślizgiem. Przedsiębiorcy i cała branża księgowa to odczują. Jak?

Decyzja ministerstwa o przesunięciu KSeF o prawie 2 lata jest niekorzystna z punktu widzenia polskich firm. Znacznie opóźni rewolucję cyfrową i wzrost konkurencyjności krajowych przedsiębiorców. Wymagać będzie także poniesienia dodatkowych kosztów przez firmy, które już zainwestowały w odpowiednie technologie i przeszkolenie personelu. Wielu dostawców oprogramowania do fakturowania i prowadzenia księgowości może zostać zmuszonych do ponownej integracji systemów. Taką opinię wyraził Rafał Strzelecki, CEO CashDirector S.A.

Kto nie poniesie kary za brak złożenia PIT-a do 30 kwietnia?

Ministerstwo Finansów informuje, że do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 r., to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane przez system. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. Ale dotyczy to tylko tych dwóch zeznań. Pozostałe PIT-y trzeba złożyć samodzielnie najpóźniej we wtorek 30 kwietnia 2024 r. Tego dnia urzędy skarbowe będą czynne do godz. 18:00.

Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia zostały wyznaczone

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

Kasowy PIT: Projekt ustawy trafił do konsultacji. Nowe przepisy od 1 stycznia 2025 r. Kto z nich skorzysta?

Prawo do tzw. kasowego PIT będzie warunkowane wysokością przychodów z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie osiągniętych w roku poprzednim - nie będzie ona mogła przekroczyć kwoty odpowiadającej równowartości 250 tys. euro. Projekt ustawy wprowadzającej kasowy PIT trafił do konsultacji międzyresortowych.

REKLAMA