Raportowanie Country-by-Country - odpowiedzi MF na pytania podatników
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Idea wprowadzenia raportowania Country-by-Country
Państwa należące do OECD i G20 zobowiązały się do implementacji mechanizmu raportowania według krajów (ang. Country-by-Country Reporting, CBC). Działania podjęte przez OECD znalazły poparcie także na forum Unii Europejskiej, w efekcie czego wydana została odpowiednia dyrektywa Rady UE zobowiązująca państwa członkowskie do implementacji tego rozwiązania.
Celem wprowadzenia raportowania CBC jest wyposażenie administracji podatkowej w wyspecjalizowane narzędzie służące do oceny ryzyka związanego z cenami transferowymi. Mechanizm ten ma za zadanie podnieść skuteczność zwalczania nadużyć podatkowych prowadzących do transferu zysków do innych jurysdykcji, w tym do rajów podatkowych.
W wyniku wprowadzenia raportowania Country-by-Country duże międzynarodowe grupy kapitałowe będą zobowiązane do udostępnienia administracji podatkowej m.in. informacji o:
- wielkości prowadzonej działalności (wielkości aktywów, kapitału zakładowego, liczby zatrudnionych osób),
- wielkości zrealizowanych przychodów, osiąganych zysków (bądź strat), zapłaconego (i należnego) podatku,
- miejsc prowadzenia działalności oraz przedmiotu tej działalności.
Polecamy: INFORLEX Księgowość i Kadry
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania przez podatników
Ministerstwo Finansów, by zapewnić podatnikom jak największą pewność prawną w procesie wdrażania tego mechanizmu, przedstawiło odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące raportowania Country-by-Country.
Zobacz: Country-by-Country Reporting - najczęściej zadawane pytania
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat