reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Dokumentacja i rozliczanie > Niedostateczna kapitalizacja a powiązania rodzinne wspólników spółek udzielających sobie pożyczek

Niedostateczna kapitalizacja a powiązania rodzinne wspólników spółek udzielających sobie pożyczek

Nie sposób przyjąć, że wydatki z tytułu odsetek od pożyczek będą podlegały ograniczeniom wynikającym z przepisów o tzw. niedostatecznej kapitalizacji. Aktualne brzmienie art. 16 ust. 1 pkt 61 ustawy o CIT nie legitymuje twierdzenia, że powiązania rodzinne są wystarczającą przesłanką do zastosowania tego przepisu.

Tak stwierdził Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 5 września 2017 r.(0111-KDIB1-2.4010.165.2017.1.MM), w której uznał za prawidłowe stanowisko spółki, zgodnie z którym jest ona uprawniona do zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wydatków z tytułu odsetek od pożyczek w pełnej wysokości.

Sprawa dotyczyła spółki kapitałowej, która prowadzi działalność gospodarczą w zakresie produkcji form wtryskowych oraz przetwórstwa tworzyw sztucznych. Spółka funkcjonuje w strukturze grupy kapitałowej. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej, spółka zaciągnęła pożyczki u spółek z grupy. Otrzymane środki pieniężne zostały przeznaczone na bieżącą działalność operacyjną i dalszy rozwój. Mając na uwadze występujące pomiędzy wspólnikami spółek powiązania rodzinne, spółka powzięła wątpliwość odnośnie możliwości zaliczenia wydatków z tytułu odsetek od pożyczek udzielonych jej przez spółki wchodzące w skład grupy do kosztów uzyskania przychodów.

Na tym tle spółka zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy wydatki z tytułu odsetek od pożyczek stanowią dla niej koszty uzyskania przychodów w pełnej wysokości.

Prezentując własne stanowisko spółka wskazała, że pomiędzy wydatkami z tytułu odsetek od pożyczek a osiągnięciem, zachowaniem bądź zabezpieczeniem źródła przychodów zachodzi związek przyczynowo-skutkowy, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy o CIT. Wynika to z faktu, że pożyczki zostały zaciągnięte w celu dokapitalizowania spółki z zamiarem wykorzystania uzyskanych środków pieniężnych na bieżącą działalność operacyjną spółki.

Polecamy: CIT 2018. Komentarz

W celu rozstrzygnięcia kwestii, czy wydatki z tytułu odsetek od pożyczek są objęte ograniczeniami wynikającymi z przepisów o tzw. niedostatecznej kapitalizacji, konieczne jest ustalenie, czy w spółkach ten sam podmiot bezpośrednio lub pośrednio posiada nie mniej niż po 25% udziałów. Zagadnienie to sprowadza się do stwierdzenia, czy powiązania rodzinne zachodzące pomiędzy wspólnikami tych spółek prowadzą do uznania ich za „ten sam podmiot” w rozumieniu art. 16 ust. 1 pkt 61 ustawy o CIT.

Wspólnicy dwóch odrębnych spółek nie mogą być uznani za „ten sam podmiot”. Fakt spokrewnienia lub spowinowacenia wspólników dwóch odrębnych spółek również nie doprowadzi do uznania ich za „ten sam podmiot”, ponieważ relacje rodzinne nie implikują powiązań kapitałowych.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał stanowisko spółki w całości za prawidłowe.

Wybór przepisów

Ustawa o CIT

Art. 16 ust. 1.  Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów:

61) odsetek od pożyczek udzielonych spółce przez inną spółkę, jeżeli w obu tych spółkach ten sam podmiot bezpośrednio lub pośrednio posiada nie mniej niż po 25% udziałów (akcji), a wartość zadłużenia spółki otrzymującej pożyczkę wobec spółki udzielającej pożyczki oraz wobec podmiotów posiadających bezpośrednio lub pośrednio nie mniej niż 25% udziałów (akcji) spółki otrzymującej pożyczkę, uwzględniającego również zadłużenie z tytułu pożyczek, przekroczy łącznie wartość kapitału własnego spółki otrzymującej pożyczkę - w proporcji, w jakiej wartość zadłużenia przekraczająca wartość kapitału własnego spółki pozostaje do całkowitej kwoty tego zadłużenia, określonej na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego miesiąc zapłaty odsetek od pożyczek; przepisy te stosuje się odpowiednio do spółdzielni, członków spółdzielni oraz funduszu własnego takiej spółdzielni;

Stanisław Kędzierski

Źródło: taxonline.pl 

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 3.0 – przewodnik po zmianach

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

EXCO A2A Polska

EXCO A2A Polska (www.exco.pl) jest polską filią Grupy EXCO (www.exco.fr) France, sieci niezależnych biur działających w zakresie audytu, ekspertyz księgowych oraz doradztwa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama