REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podatki w holdingu. Wniesienie udziałów do alternatywnej spółki inwestycyjnej

PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
Podatki w holdingu. Wniesienie udziałów do alternatywnej spółki inwestycyjnej
Podatki w holdingu. Wniesienie udziałów do alternatywnej spółki inwestycyjnej

REKLAMA

REKLAMA

Podatki w holdingu. 2 czerwca 2021 r. Szef KAS poinformował o wydaniu opinii zabezpieczającej dotyczącej utworzenia struktury holdingowej poprzez wniesienie przez podatnika udziałów w spółce operacyjnej do alternatywnej spółki inwestycyjnej (ASI) w drodze wymiany udziałów. Opinia obejmuje również późniejsze dywidendy wypłacane przez spółkę operacyjną do ASI a następnie do osób fizycznych będących wspólnikami tej spółki.

Wniesienie udziałów do alternatywnej spółki inwestycyjnej

Z opublikowanej przez Szefa KAS informacji wynika, że osoby fizyczne nabyły 100% udziałów w kapitale zakładowym alternatywnej spółki inwestycyjnej oraz planują wnieść tytułem wkładu niepieniężnego do tejże spółki, udziały posiadane w kapitale zakładowym innej spółki kapitałowej prowadzącej działalność produkcyjną (“Spółka Operacyjna”) w ramach tzw. wymiany udziałów. Następnie planowane jest wypłacenie dywidendy przez Spółkę Operacyjną do ASI, która może następnie wypłacać dywidendy również swoim właścicielom (osobom fizycznym). 

Autopromocja

W wydanej opinii zabezpieczającej Szef KAS stwierdził, że do ww. czynności nie powinna znaleźć zastosowania klauzula ogólna przeciwko unikaniu opodatkowania.

Szef KAS w ramach planowanych działań zidentyfikował cały szereg korzyści podatkowych, obejmujących w szczególności neutralność podatkową przeniesienia udziałów w spółce operacyjnej do ASI a także brak obowiązku poboru przez spółkę operacyjną podatku od wypłacanej przez spółkę operacyjną do ASI dywidendy (zakładając spełnienie warunków, o których mowa w art. 22 ust. 4 ustawy o CIT). Szef KAS podkreślił przy tym, iż dywidendy wypłacane przez ASI osobom fizycznym będą opodatkowane, w związku z czym nie będą one wiązały się z powstaniem korzyści podatkowych. 

Klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania

Klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania może znaleźć zastosowanie wyłącznie wtedy gdy osiągnięcie korzyści podatkowej sprzecznej z przedmiotem lub celem ustawy podatkowej lub jej przepisu jest głównym lub jednym z głównych celów czynności. Zdaniem Szefa KAS, w analizowanej sprawie, mimo, że  w wyniku planowanej reorganizacji zaistnieje korzyść podatkowa to nie można jej uznać za jeden z głównych celów podjętego działania. 

Szef KAS zaakceptował w tym zakresie argumentację podatnika, który wskazywał że reorganizacja pozwoli na dywersyfikację ryzyka gospodarczego poprzez odseparowanie działalności operacyjnej prowadzonej przez spółkę operacyjną od działalności inwestycyjnej, którą będzie prowadzić ASI. Szef KAS podkreślił, iż z przedstawionych przez wnioskodawcę informacji wynika, że głównym celem przeprowadzenia restrukturyzacji pozostawał cel inwestycyjny polegający na zwiększaniu wartości pozyskanych aktywów, realizacji którego gwarantem będzie ASI, jak również reinwestowanie zysków osiągniętych przez ASI. Szef KAS uznał również za uzasadnioną i racjonalną argumentację wnioskodawcy odnoszącą się do tego, iż wprowadzenie do struktury ASI może ułatwić w przyszłości pozyskanie inwestorów. Odnotował fakt, iż spółka ta podlega nadzorowi KNF co zwiększa jej wiarygodność na rynku. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Brak sztuczności działań

Szef KAS nie zidentyfikował w podjętych działaniach sztuczności, której wystąpienie jest kolejnym elementem wymaganym do przyjęcia, iż działanie podatnika ma na celu unikanie opodatkowania. Wskazał on, że obrany sposób działania można uznawać za sztuczny wówczas, gdy dane okoliczności wskazują, że podatnik działający z rozwagą i zastanawiający się nad dokonaniem danej czynności nie postąpiłby w określony sposób, gdyby nie możliwość osiągnięcia korzyści podatkowej (np. dlatego, że obrany sposób postępowania stwarza trudności w realizacji celu gospodarczego, względnie dlatego, że generuje dodatkowe ryzyka bądź koszty, nie przynosząc żadnych dodatkowych korzyści). W analizowanej sprawie przesłanek takich się nie dopatrzył. 

Na brak sztuczności wskazywał wnioskodawca wskazując, że dokonane/planowane czynności:

 • nie charakteryzują się zawiłością,
 • brak jest nieuzasadnionego dzielenia operacji,
 • planowane czynności nie są zaangażowane podmioty pośredniczące,
 • brak jest elementów prowadzących do uzyskania stanu identycznego lub zbliżonego do stanu istniejącego przed dokonaniem czynności,
 • brak jest elementów wzajemnie się znoszących lub kompensujących,
 • brak jest ryzyka gospodarczego przewyższającego spodziewane korzyści inne niż podatkowe w takim stopniu, że należy uznać, że działający rozsądnie podmiot nie wybrałby tego sposobu działania.

Ważne!
Wydana przez Szef KAS opinia zabezpieczająca jest 
kolejnym dokumentem, w którym podkreśla się, że utworzenie struktury holdingowej, w celu reinwestowania zysków osiągniętych przez spółki operacyjne, nie można uznać za unikanie opodatkowania.

Sławomir Krempa, Partner
Mikołaj Kondej, Manager
Piotr Szczęśniak, Associate
PwC Polska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PwC
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA