Podatek u źródła 2023 - co się zmienia? Jak się przygotować?

REKLAMA
REKLAMA
Podatek u źródła 2023 - na czym polegają zmiany?
W podatku u źródła (WHT) od 1 stycznia 2023 r. nastąpi:
■ rozszerzenie zakresu zwolnienia podatnika-nierezydenta od podatku dochodowego. Zwolnieniem objęte zostaną także obligacje skarbowe oferowane na rynku krajowym i bony skarbowe;
■ wyłączenie stosowania niektórych obowiązków szeroko rozumianych płatników w za kresie opodatkowania u źródła odsetek i dyskonta od skarbowych papierów wartościo wych (tj. bonów i obligacji skarbowych)
REKLAMA
W trakcie 2023 r. podatnicy będą także korzystać z wydłużenia okresu obowiązywania oświadczenia płatnika WH-OSC i WH-OSP z dotychczasowych dwóch miesięcy do końca roku podatkowego, w którym zostało ono złożone. Złożenie tego oświadczenia wyłącza obowiązek stosowania mechanizmu pay & refund.
Jak przygotować się do zmian w podatku u źródła?
Zmiany są korzystne dla podatników będących płatnikami dokonującymi wypłat na rzecz nierezydentów. Rozszerzono bowiem zwolnienie z WHT na tych podatników. Zmianie tej towarzyszy odpowiednie zwolnienie płatnika od obowiązku poboru podatku.
Jednostki powinny poinformować służby księgowe, że jednokrotne złożenie oświad czenia WH-OSC i WH-OSP celem stosowania preferencji WHT po przekroczeniu kwoty 2 mln zł w roku pozwala nie stosować mechanizmu pay & refund do końca roku podat kowego płatnika. Przy tym nowe brzmienie przepisów dotyczących ważności oświad czeń WH-OSC i WH-OSP jest już stosowane do wypłat (świadczeń), pieniędzy, wartości pieniężnych oraz należności dokonywanych, stawianych do dyspozycji lub wypłacanych po 31 grudnia 2021 r. Przepisy te weszły w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia (tj. 26 października 2022 r.).
Jednostki emitujące obligacje powinny poinformować służby księgowe, że uchylono obo wiązek emitenta:
■ poinformowania podatników o warunkach zwolnienia z WHT i
■ złożenia do organu podatkowego oświadczenia o dochowaniu należytej staranności, co stanowiło warunek niepobrania przez płatnika WHT.
PODSTAWA PRAWNA:
● art. 26 ust. 1ab, 1ac, 1p i ust. 7c i ust. 7f ustawy o CIT
● art. 41, ust. 17, ust. 20 i ust. 21 ustawy o PIT
● art. 27 ustawy nowelizującej z 7 października 2022 r.
Więcej na ten temat znajdziesz w publikacji „Jak przygotować się do zmian w 2023 r. Podatki, rachunkowość, prawo pracy i ZUS”
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA