| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Podatnicy i zakres opodatkowania > Aport nieruchomości do spółki kapitałowej – skutki w CIT i PIT dla obejmującego udziały

Aport nieruchomości do spółki kapitałowej – skutki w CIT i PIT dla obejmującego udziały

Po stronie spółki kapitałowej, w której obejmowane są udziały (akcje) w zamian za wkład niepieniężny (aport) w formie nieruchomości, operacja ta nie wywołuje bezpośrednich skutków w podatku dochodowym od osób prawnych.

Na podstawie art. 12 ust. 4 pkt 4 ustawy o CIT, do przychodów podatkowych osoby prawnej, nie zalicza się bowiem przychodów otrzymanych na utworzenie lub powiększenie kapitału zakładowego. Także kwoty przekazane na kapitał zapasowy (z agio) nie stanowią dla spółki kapitałowej przychodu podlegającego opodatkowaniu (art. 12 ust. 4 pkt 11 ustawy o CIT). Zatem z punktu widzenia spółki kapitałowej, aport nieruchomości obejmowanej aportem, nie generuje przychodu podatkowego.

Należy jednak pamiętać, że wniesiona aportem nieruchomość może zostać zakwalifikowana przez obejmującego jako środek trwały (art. 16a ustawy o CIT). Jeśli tak się stanie, będzie ona podlegać rozliczeniu w ciężar kosztów podatkowych . w drodze odpisów amortyzacyjnym na zasadach ogólnych. Należy jednak w tym miejscu wskazać na ograniczenie wynikające z art. 16 ust. 1 pkt 63 lit d) ustawy o CIT, zgodnie z którym nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych nabytych w formie wkładu niepieniężnego, od tej części ich wartości, która nie została przekazana na utworzenie lub podwyższenie kapitału zakładowego spółki kapitałowej.

Oznacza to, że jeśli wartość początkowa środka trwałego jest wyższa niż wartość nominalna wydanych w zamian udziałów, to spółka otrzymująca aport może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wyłącznie odpisy amortyzacyjne dokonane od wartości nieprzekraczającej wartości nominalnej wydanych w zamian za aport udziałów.  Wartość  początkową środka trwałego nabytego w wyniku wniesienia aportu ustala się przy tym na podstawie art. 16g ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT, tj. jako wartość ustaloną przez podatnika na dzień wniesienia wkładu, nie wyższą jednak od jego wartości rynkowej.

W przypadku wniesienia aportu do spółki kapitałowej (w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część), podlegający opodatkowaniu przychód osiągnie podmiot wnoszący aport. W przypadku, gdy będzie nim osoba fizyczna (podatnik podatku dochodowego os osób fizycznych) – będzie to przychód ze źródła przychodów jakim są kapitały pieniężne (art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT).

Limity ulg i odliczeń w PIT 2014 / 2015

Formularze PIT 2014/2015

W takim przypadku spółka kapitałowa, w której ta osoba fizyczna obejmuje udziały (akcje), do końca lutego następnego roku powinna przesłać podatnikowi (osobie fizycznej) oraz urzędowi skarbowemu właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika imienną informację PIT-8C o wysokości uzyskanego dochodu (art. 39 ust. 3 ustawy o PIT). Informacja ta jest podstawą rozliczenia przez podatnika (osobę fizyczną) osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w zeznaniu podatkowym PIT-38.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Tomasz Musialski

Konsultant Podatkowy w Dziale Podatków Bezpośrednich ECDDP

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Malinowska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »