reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Podatnicy i zakres opodatkowania > Zwolnienie z CIT cypryjskiego funduszu inwestycyjnego PICIS

Zwolnienie z CIT cypryjskiego funduszu inwestycyjnego PICIS

Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok, w którym uznał, że przepis art. 6 ust. 1 pkt 10a ustawy o CIT miał na celu zapewnienie możliwości skorzystania ze zwolnienia przez instytucje wspólnego inwestowania posiadające siedzibę w innym państwie członkowskim, które są odpowiednikiem polskich funduszy inwestycyjnych, o których mowa w art. 6 ust. 1 pkt 10 ustawy o CIT. Zagraniczne fundusze mają być więc podobne co do istoty, natomiast nie ma wymogu, aby były identyczne co do struktury i organizacji do funduszy powstałych na gruncie polskich przepisów.

Prywatny fundusz międzynarodowego zbiorowego inwestowania (PICIS)

Sprawa dotyczyła kapitałowej spółki holenderskiej, która posiada bezpośrednio oraz pośrednio 100% udziałów w polskich spółkach z o.o. Planuje założyć fundusz inwestycyjny z siedzibą na Cyprze o statusie prywatnego funduszu międzynarodowego zbiorowego inwestowania (PICIS). Fundusz będzie posiadał status międzynarodowej spółki prawa cypryjskiego o zmiennym kapitale zakładowym, której wyłącznym przedmiotem działalności będzie zbiorowe inwestowanie w papiery wartościowe, instrumenty rynku pieniężnego i inne prawa majątkowe. PICIS będzie posiadał status cypryjskiego rezydenta podatkowego. W przyszłości, fundusz będzie uzyskiwał przychody z tytułu inwestycji na polskim rynku (pochodzące z posiadanych przez fundusz polskich spółek, czy też innych praw majątkowych). Uczestnicy funduszu, w tym spółka uprawnieni są do partycypowania w zyskach funduszu. Nie posiadają oni prawa głosu, nie są także uprawnieni do udziału w zarządzaniu funduszem PICIS w szczególności, uczestnicy funduszu nie posiadają innych praw korporacyjnych właściwych dla spółek kapitałowych, takich jak np. udział w zgromadzeniu wspólników, gdyż fundusz PICIS takich organów nie posiada.

Odsetki 2016 – rewolucyjne zmiany

Na tym tle spółka zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem czy działalność (przychody/dochody) funduszu będą podlegać zwolnieniu z opodatkowania na terytorium Polski, zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 10a ustawy o CIT.

Prezentując własne stanowisko spółka wskazała, że działalność funduszu będzie podlegała zwolnieniu z opodatkowania na terytorium Polski, ze względu na spełnienie przesłanek wynikających z art. 6 ust. 1 pkt 10a ustawy o CIT.

Organ uznał to stanowisko za nieprawidłowe. W uzasadnieniu wskazał, że cypryjska spółka inwestycyjna PICIS stanowi całkowicie odmienną konstrukcję prawną od przyjętej w przez polskiego ustawodawcę dla funduszy inwestycyjnych, o których mowa w art. 6 ust. 1 pkt 10 ustawy o CIT, bardziej przypominająca polskie spółki kapitałowe (posiadające kapitał zakładowy), niż fundusze inwestycyjne.  Ponadto, stwierdził, że PICIS nie będzie spełniał określonych warunków postawionych w ustawie o CIT.Spółka złożyła skargę na rozstrzygnięcie organu do WSA w Warszawie, który ją uwzględnił. W uzasadnieniu odwołał się do uzasadnienia projektu zmiany ustawy o CIT (w tym art. mającego decydujące znaczenie w rozpatrywanej sprawie), z którego wynika, że „specyfika form organizacyjno-prawnych polskich funduszy różni się w znacznej mierze od form funduszy funkcjonujących w innych państwach członkowskich UE i EOG. Dążąc zatem do zapewnienia równego traktowania należało uwzględnić sytuację, w której podmiot na gruncie państwa siedziby jest uznawany za fundusz inwestycyjny, natomiast zgodnie z przepisami prawa polskiego podmiot ten takim funduszem nie jest”.

Monitor Księgowego

Organ wniósł skargę kasacyjną do NSA, który jednak przychylił się do wyroku sądu I instancji.

W ustnym uzasadnieniu NSA podkreślił, że  w przypadku zwolnienia z CIT zagranicznych instytucji wspólnego inwestowania chodzi o instytucje, które co do istoty są podobnego rodzaju, natomiast nie są identyczne, co do struktury i organizacji. W ocenie NSA warunki, jakie zostały postawione w ustawie i CIT w celu zwolnienia zagranicznego funduszu inwestycyjnego z CIT będą w tym przypadku spełnione.

Wyrok NSA z 9 marca 2016r., II FSK 3047/13.

Źródło: Taxonline.pl   14.03.2016 r.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kirill Bigai

Współzałożyciel i dyrektor generalny platformy Preply dla poszukiwania korepetytorów online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama