| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Przychody i dochód > Status małego podatnika - jak obliczać przychody?

Status małego podatnika - jak obliczać przychody?

Limit 1,2 mln euro przychodów decyduje o tym, czy podatnik może posiadać status małego podatnika. Taki sam pułap wpływa też na możliwość korzystania z preferencyjnej stawki 9 proc. CIT. Pojawia się jednak problem jak liczyć te przychody. Czy podatnik, który sprzeda udziały w spółce lub papiery wartościowe, może stracić status małego podatnika?

Słowem, podatnik, który uzyskuje przychody z zysków kapitałowych, też może mieć prawo do 9-proc. stawki CIT, ale nie w odniesieniu do tych dochodów.

"Jednocześnie, do ustalenia czy podatnik nie przekroczył limitu 1,2 mln euro, bierze się pod uwagę wszystkie przychody podatnika w roku podatkowym, bez wyłączenia przychodów z zysków kapitałowych" - tłumaczy MF. ©℗

Czego dotyczy

Interpretacja indywidualna dyrektora KIS

Co stwierdził dyrektor KIS

przychody ze zbycia udziałów

z 19 września 2018 r., nr 0114-KDIP2-2.4010.287.2018.1.AG

Przychodów ze zbycia udziałów w spółce nie można zakwalifikować ani do odpłatnej dostawy towarów, ani odpłatnego świadczenia usług. Nie są to "przychody ze sprzedaży", o których mowa w art. 4a pkt 10 ustawy o CIT (innego zdania jest MF).

sprzedaż przez spółkę osobową, w której podatnik jest wspólnikiem

z 29 marca 2017 r., nr 2461-IBPB-1 -3.4510.19.2017.1.TS

Dochody spółek osobowych (np. komandytowych) przypisuje się wspólnikom tych spółek proporcjonalnie do posiadanych w nich udziałów. Dlatego, w celu ustalenia statusu podatnika, należy wziąć pod uwagę zarówno przychody ze sprzedaży dokonywanej przez samego podatnika, jak i sprzedaż dokonywaną przez spółkę osobową, w której podatnik jest wspólnikiem.

odsetki w związku z udzielonymi pożyczkami

z 19 września 2018 r., nr 0114-KDIP2-2.4010.287.2018.1.AG

Skoro pożyczki są związane z podstawową działalnością podatnika (nie są udzielane sporadycznie), to takie przychody, uzyskane w wyniku odpłatnego świadczenia usług, należy uznać za "przychody ze sprzedaży", o których mowa w art. 4a pkt 10 ustawy o CIT.

dywidendy

z 20 września 2018 r., nr 0114-KDIP2-2.4010.332.2018.1.AG

z 19 września 2018 r., nr 0114-KDIP2-2.4010.287.2018.1.AG;

Przychodów z tytułu dywidendy nie można zakwalifikować ani do odpłatnej dostawy towarów, ani odpłatnego świadczenia usług. To efekt zysku wypracowanego przez podmioty, w których podatnik posiada udziały. Nie są to "przychody ze sprzedaży", o których mowa w art. 4a pkt 10 ustawy o CIT.

bony pieniężne

z 23 listopada 2018 r., nr 0111-KDIB1-3.4010.391.2018.2.MO

Ani wartość nominalna bonów pieniężnych, ani dyskonto od nich nie jest przychodem ze sprzedaży, o których mowa w art. 4a pkt 10 ustawy o CIT.

zaliczki

z 12 października 2018 r., 0114-KDIP2-2.4010.383.2018.1.AZ;

z 9 lipca 2018 r., nr 0111-KDIB2-3.4010.156.2018.1APA

"Przychód ze sprzedaży" nie obejmuje zaliczek otrzymanych na poczet dostaw, które nie zostały zrealizowane w danym roku podatkowym, ponieważ takie zaliczki nie są przychodem podlegającym opodatkowaniu CIT w momencie ich otrzymania, na podstawie art. 12 ust. 1 w zw. z art. 12 ust. 4 pkt 1 updop.

sprzedaż usług poza terytorium Polski

z 23 listopada 2018 r., nr 0111-KDIB1-3.4010.391.2018.2.MO;

z 20 września 2018 r., nr 0114-KDIP2-2.4010.332.2018.1.AG

Odwoływanie się do definicji "sprzedaży" zawartej w ustawie o VAT, dla potrzeb ustalenia "wartości przychodów ze sprzedaży" w rozumieniu ustawy o CIT, nie zawsze jest uzasadnione. Istnieją bowiem sytuacje, w których określona sprzedaż nie podlega VAT (np. sprzedaż usług poza terytorium kraju), a podlega CIT, i odwrotnie.

Katarzyna Jędrzejewska

Zobacz: Podatki 2019

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Wierzbowski Eversheds

Usługi prawne dla biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »