| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Przychody i dochód > Przychody z licencji na używanie znaków towarowych - kwalifikacja podatkowa

Przychody z licencji na używanie znaków towarowych - kwalifikacja podatkowa

Jeśli spółka udziela licencji na korzystanie ze znaków towarowych, które zostały przez nią wytworzone we własnym zakresie, to przychody uzyskane z tego tytułu nie są zaliczane do przychodów z zysków kapitałowych, należy je kwalifikować jako przychody z innych źródeł.

Tak wynika z interpretacji indywidualnej z 10 grudnia 2018 r., 0111-KDIB1-1.4010.415.2018.1.ŚS.

Sprawa dotyczyła spółki, która jest uprawniona w Polsce i na terenie wybranych krajów zagranicznych do praw ochronnych na określone znaki towarowe. Spółka udziela podmiotom powiązanym, prowadzącym działalność w danym kraju, niewyłącznej licencji na używanie znaków towarowych do celów związanych z działalnością gospodarczą tych podmiotów. Znaki towarowe nie zostały nabyte przez spółkę, a wytworzone we własnym zakresie w konsekwencji czego, nie stanowią wartości niematerialnych i prawnych.

Na tym tle spółka zapytała organ podatkowy, czy przychody z licencji na używania znaków towarowych wytworzonych przez spółkę, powinny być zaliczone do przychodów z zysków kapitałowych.

Prezentując własne stanowisko spółka wskazała, że przychody z licencji na używanie znaków towarowych nie są zaliczane do przychodów z zysków kapitałowych, bowiem do tej kategorii przychodów nie zalicza się przychodów z praw majątkowych wytworzonych we własnym zakresie, nie stanowiących wartości niematerialnych i prawnych.

Organ uznał to stanowisko za prawidłowe. Jego zdaniem, skoro spółka udziela licencji na korzystanie ze znaków towarowych, które zostały przez nią wytworzone we własnym zakresie, to przychody uzyskane z ww. tytułu nie są zaliczane do przychodów z zysków kapitałowych, należy je kwalifikować jako przychody z innych źródeł. Przychody z licencji na używanie znaku towarowego uzyskiwane przez spółkę, nie podlegają zatem  zaliczeniu do przychodów z zysków kapitałowych.

Patrycja Łukasiewicz

Źródło: taxonline.pl 

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Polecamy: INFORLEX Księgowość i Kadry

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Premier przedstawił "tarczę finansową", czyli program wsparcia firm o wartości ponad 100 mld zł

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Ltdconsulting.pl

Biuro księgowe wzbogacone o doradztwo i consulting gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »