REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dochody przeznaczone na cele statutowe – zwolnienie z CIT

PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
dochody przeznaczone na cele statutowe, zwolnienie z CIT
dochody przeznaczone na cele statutowe, zwolnienie z CIT

REKLAMA

REKLAMA

Przepis art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT przewiduje zwolnienie z podatku dochodów podatników, których celem statutowym jest określona, wskazana w ustawie działalność. Zwolnienie podatkowe dotyczy jednak tylko tej części dochodów, która jest przeznaczona i wydatkowana na te cele statutowe.

Jednocześnie ustawa o CIT wymienia (art. 17 ust. 1a) szereg dochodów, które nie mogą być zwolnione (np. dochody z leasingu, dochody z wytwarzania wyrobów tytoniowych), jak i wskazuje (art. 17 ust. 1c) na podmioty, które nie mogą korzystać z tego zwolnienia, w tym przedsiębiorstwa państwowe, spółdzielnie i spółki.

REKLAMA

Autopromocja

Jak stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny w jednym z wyroków „Przepis art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy należy do kategorii norm celu społecznego i ukierunkowany jest na realizację określonej polityki społecznej. Założeniem tej regulacji jest odstępstwo od celu fiskalnego, jak też zasady powszechności i równości opodatkowania (…)”. Jak wyraził się NSA, stosowanie tego przepisu skutkuje finansowaniem świadczeń na określone działania statutowe poprzez zwolnienie podatkowe.

Dla zastosowania zwolnienia decydujące jest nie źródło dochodu, lecz cel, na jaki dochód jest przeznaczony i wydatkowany. Zwolnieniu mogą zatem podlegać zarówno dochody podatnika z działalności statutowej jak i dochody z działalności gospodarczej, pod warunkiem, że zostaną w określony sposób wydatkowane.

Przedmiotowe zwolnienie nie dotyczy wszystkich dochodów przeznaczonych na realizację celów statutowych danego podatnika, a jedynie dochodów przeznaczonych na te cele statutowe, które zostały wymienione w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy, a więc np. na cele działalności naukowej, kulturalnej, etc. Dodatkowo, jak podkreślają organy podatkowe, określenie celów statutowych pod kątem uprawnień podatkowych powinno być precyzyjne, jasne i niebudzące wątpliwości.

Jak wynika z art. 17 ust. 1b ustawy o CIT, wydatki dające prawo do zastosowania zwolnienia obejmują w szczególności wydatki na nabycie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych służących bezpośrednio realizacji celów, o których mowa w art. 17 ust.1 pkt 4 ustawy oraz wydatki na opłacenie podatków niestanowiących kosztu uzyskania przychodów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jakie wydatki mogą być objęte zwolnieniem, a które mu nie podlegają?

Jak pokazuje praktyka, z perspektywy stosowania omawianego zwolnienia, kluczowe jest ustalenie, co oznacza ujęty w przepisie zwrot „wydatkowanie dochodu na cele statutowe”.

Mając na uwadze, iż pojęcie to nie zostało zdefiniowane w ustawie, istnieją rozbieżności w jego interpretacji dokonywanej przez podatników oraz organy podatkowe.

Właśnie możliwość kwalifikacji ponoszonych przez podatników wydatków do celów objętych statutem oraz jednocześnie objętych zakresem zwolnienia jest przedmiotem najczęstszych sporów z organami podatkowymi.

Do wydatków, które w ocenie organów podatkowych nie kwalifikują się do objęcia przedmiotowym zwolnieniem, należą m.in.:

- wydatki na objęcie udziałów poprzez wniesienie wkładu do spółek kapitałowych;

- wydatki na kary umowne oraz odszkodowania, np. wypłacane byłemu pracownikowi w związku z niezgodnym z prawem rozwiązaniem umowy o pracę;

- wpłaty na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych;

- odsetki od należności podatkowych.

Odsetki podatkowe nie są wydatkami na cele statutowe

Czy odsetki uzyskane w ramach umowy cash pooling w SSE są wolne od CIT?

Wydatkowanie dochodu na cele inne niż dające prawo do zwolnienia, skutkuje obowiązkiem zapłaty podatku w terminie do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano wydatku (art. 25 ust. 4 ustawy o CIT).

Jakie są konsekwencje w praktyce?

REKLAMA

Mając na uwadze znaczny wzrost liczby podmiotów, które korzystają z przedmiotowego zwolnienia, a co za tym idzie rosnącą kwotę dochodów podlegającą zwolnieniu z podatku CIT, podatnicy stosujący zwolnienie na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy powinni liczyć się z możliwością kontroli przez organy podatkowe oraz skarbowe prawidłowości stosowanego zwolnienia. W szczególności należy pamiętać o właściwym dokumentowaniu ponoszonych wydatków za pomocą dowodów księgowych.

Jak wynika z art.17 ust.1b ustawy zastosowanie omawianego zwolnienia nie wiąże się z określonym terminem, w jakim dochód powinien zostać wydatkowany na cele statutowe określone w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT. Zwolniony dochód może być zatem wydatkowany w innym roku podatkowym, niż został osiągnięty i zadeklarowany.

Małgorzata Szkwarek, konsultant w dziale prawno-podatkowym PwC

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

REKLAMA

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

REKLAMA