reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Przychody i dochód > Dochody przeznaczone na cele statutowe – zwolnienie z CIT

Dochody przeznaczone na cele statutowe – zwolnienie z CIT

Przepis art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT przewiduje zwolnienie z podatku dochodów podatników, których celem statutowym jest określona, wskazana w ustawie działalność. Zwolnienie podatkowe dotyczy jednak tylko tej części dochodów, która jest przeznaczona i wydatkowana na te cele statutowe.

Jednocześnie ustawa o CIT wymienia (art. 17 ust. 1a) szereg dochodów, które nie mogą być zwolnione (np. dochody z leasingu, dochody z wytwarzania wyrobów tytoniowych), jak i wskazuje (art. 17 ust. 1c) na podmioty, które nie mogą korzystać z tego zwolnienia, w tym przedsiębiorstwa państwowe, spółdzielnie i spółki.

Jak stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny w jednym z wyroków „Przepis art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy należy do kategorii norm celu społecznego i ukierunkowany jest na realizację określonej polityki społecznej. Założeniem tej regulacji jest odstępstwo od celu fiskalnego, jak też zasady powszechności i równości opodatkowania (…)”. Jak wyraził się NSA, stosowanie tego przepisu skutkuje finansowaniem świadczeń na określone działania statutowe poprzez zwolnienie podatkowe.

Dla zastosowania zwolnienia decydujące jest nie źródło dochodu, lecz cel, na jaki dochód jest przeznaczony i wydatkowany. Zwolnieniu mogą zatem podlegać zarówno dochody podatnika z działalności statutowej jak i dochody z działalności gospodarczej, pod warunkiem, że zostaną w określony sposób wydatkowane.

Przedmiotowe zwolnienie nie dotyczy wszystkich dochodów przeznaczonych na realizację celów statutowych danego podatnika, a jedynie dochodów przeznaczonych na te cele statutowe, które zostały wymienione w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy, a więc np. na cele działalności naukowej, kulturalnej, etc. Dodatkowo, jak podkreślają organy podatkowe, określenie celów statutowych pod kątem uprawnień podatkowych powinno być precyzyjne, jasne i niebudzące wątpliwości.

Jak wynika z art. 17 ust. 1b ustawy o CIT, wydatki dające prawo do zastosowania zwolnienia obejmują w szczególności wydatki na nabycie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych służących bezpośrednio realizacji celów, o których mowa w art. 17 ust.1 pkt 4 ustawy oraz wydatki na opłacenie podatków niestanowiących kosztu uzyskania przychodów.

Jakie wydatki mogą być objęte zwolnieniem, a które mu nie podlegają?

Jak pokazuje praktyka, z perspektywy stosowania omawianego zwolnienia, kluczowe jest ustalenie, co oznacza ujęty w przepisie zwrot „wydatkowanie dochodu na cele statutowe”.

Mając na uwadze, iż pojęcie to nie zostało zdefiniowane w ustawie, istnieją rozbieżności w jego interpretacji dokonywanej przez podatników oraz organy podatkowe.

Właśnie możliwość kwalifikacji ponoszonych przez podatników wydatków do celów objętych statutem oraz jednocześnie objętych zakresem zwolnienia jest przedmiotem najczęstszych sporów z organami podatkowymi.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Moduł partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Clifford Chance, Janicka, Krużewski, Namiotkiewicz i wspólnicy sp.k.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama