Udzielenie licencji na program komputerowy wraz z nadzorem autorskim - moment powstania przychodu w CIT

REKLAMA
REKLAMA
Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 24 maja 2017 r., 0111-KDIB1-2.4010.34.2017.1.MM.
Sprawa dotyczyła spółki, która prowadzi działalność gospodarczą w zakresie informatyki. Spółka zawiera oraz zamierza również zawierać w przyszłości umowy, których przedmiotem będzie udzielenie licencji na korzystanie z oprogramowania własnego, które w umowach nazywane będzie „oprogramowaniem aplikacyjnym”. W ramach umowy spółka będzie udzielać niewyłącznej, odwołalnej, nieograniczonej w czasie albo na czas określony licencji na korzystanie z poszczególnych modułów oprogramowania aplikacyjnego, na różnych określonych w umowie polach eksploatacji.
Okresy udzielenia licencji na oprogramowanie aplikacyjne oraz okresy świadczenia usług nadzoru autorskiego mogą w niektórych przypadkach być rozbieżne. Strony ustalą kwotę wynagrodzenia z tytułu realizacji całości przedmiotu umowy (tj. zarówno za udzielenie licencji jak i świadczenie usług nadzoru autorskiego) za cały okres jej obowiązywania. Najczęściej okres obowiązywania umowy będzie równoznaczny z okresem świadczenia nadzoru autorskiego.
Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata
Spółka nie będzie wyodrębniać wynagrodzenia za udzielenie licencji od wynagrodzenia za świadczenie usług nadzoru autorskiego. Płatność za realizację przedmiotu umowy będzie następować na podstawie faktur w terminie wskazanym w fakturze albo w umowie. Na fakturach może być wskazany okres (miesiąc), którego dotyczy dana płatność. W przypadku opóźnienia w płatności wynagrodzenia przez pewien określony w umowie czas (np. 14 dni), spółka będzie uprawniona do wstrzymania realizacji świadczeń wynikających z umowy licencyjnej do czasu uregulowania przez zamawiającego wszystkich zaległych należności.
Na tym tle spółka zapytała czy obowiązek podatkowy w zakresie CIT będzie powstawał w każdym ostatnim dniu poszczególnych okresów rozliczeniowych zgodnie z art. 12 ust 3c ustawy o CIT.
Prezentując własne stanowisko spółka wskazała, że tak. Zdaniem spółki spełniony będzie warunek ustalenia okresów rozliczeniowych - w przypadkach wskazanych przez spółkę nastąpi to przede wszystkim na podstawie zapisów umownych, a ponadto taki okres będzie wskazywany na fakturach wystawianych na rzecz zamawiających. Z treści umów o udzielenie licencji wraz ze świadczeniem usług nadzoru autorskiego jakie spółka zawiera z zamawiającymi wynika bowiem, że wolą stron jest ich rozliczanie w takich okresach.
Ponadto, przedmiotem świadczenia wykonywanego przez spółkę na rzecz zamawiających będą usługi. Zostaną więc spełnione wszystkie warunki z art. 12 ust 3c ustawy o CIT. Spółka przytoczyła szereg interpretacji indywidualnych potwierdzających jej stanowisko.
Organ uznał to stanowisko w całości za prawidłowe.
Patrycja Łukasiewicz
REKLAMA

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
Komentarze(0)
Pokaż: