REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Udzielenie licencji na program komputerowy wraz z nadzorem autorskim - moment powstania przychodu w CIT

PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
Udzielenie licencji na program komputerowy wraz z nadzorem autorskim - moment powstania przychodu w CIT
Udzielenie licencji na program komputerowy wraz z nadzorem autorskim - moment powstania przychodu w CIT

REKLAMA

REKLAMA

Brak jest racjonalnych podstaw, aby na gruncie art. 12 ust. 3c ustawy o CIT traktować świadczenie polegające na udzieleniu licencji wraz z nadzorem autorskim inaczej niż świadczenie usług. Przyjęcie takiego stanowiska byłoby bowiem: niezgodne z wykładnią językową tego pojęcia, wykładnią systemową wewnętrzną, w szczególności uwzględniającą art. 16b ust. 1 ustawy o CIT, wykładnią systemową zewnętrzną, w szczególności uwzględniającą przepisy ustawy o prawach autorskich jak i przepisy ustawy o podatku od towarów i usług.

Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 24 maja 2017 r., 0111-KDIB1-2.4010.34.2017.1.MM.

Autopromocja

Sprawa dotyczyła spółki, która prowadzi działalność gospodarczą w zakresie informatyki. Spółka zawiera oraz zamierza również zawierać w przyszłości umowy, których przedmiotem będzie udzielenie licencji na korzystanie z oprogramowania własnego, które w umowach nazywane będzie „oprogramowaniem aplikacyjnym”. W ramach umowy spółka będzie udzielać niewyłącznej, odwołalnej, nieograniczonej w czasie albo na czas określony licencji na korzystanie z poszczególnych modułów oprogramowania aplikacyjnego, na różnych określonych w umowie polach eksploatacji.

Okresy udzielenia licencji na oprogramowanie aplikacyjne oraz okresy świadczenia usług nadzoru autorskiego mogą w niektórych przypadkach być rozbieżne. Strony ustalą kwotę wynagrodzenia z tytułu realizacji całości przedmiotu umowy (tj. zarówno za udzielenie licencji jak i świadczenie usług nadzoru autorskiego) za cały okres jej obowiązywania. Najczęściej okres obowiązywania umowy będzie równoznaczny z okresem świadczenia nadzoru autorskiego.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Spółka nie będzie wyodrębniać wynagrodzenia za udzielenie licencji od wynagrodzenia za świadczenie usług nadzoru autorskiego. Płatność za realizację przedmiotu umowy będzie następować na podstawie faktur w terminie wskazanym w fakturze albo w umowie. Na fakturach może być wskazany okres (miesiąc), którego dotyczy dana płatność. W przypadku opóźnienia w płatności wynagrodzenia przez pewien określony w umowie czas (np. 14 dni), spółka będzie uprawniona do wstrzymania realizacji świadczeń wynikających z umowy licencyjnej do czasu uregulowania przez zamawiającego wszystkich zaległych należności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na tym tle spółka zapytała czy obowiązek podatkowy w zakresie CIT będzie powstawał w każdym ostatnim dniu poszczególnych okresów rozliczeniowych zgodnie z art. 12 ust 3c ustawy o CIT.

Prezentując własne stanowisko spółka wskazała, że tak. Zdaniem spółki spełniony będzie warunek ustalenia okresów rozliczeniowych - w przypadkach wskazanych przez spółkę nastąpi to przede wszystkim na podstawie zapisów umownych, a ponadto taki okres będzie wskazywany na fakturach wystawianych na rzecz zamawiających. Z treści umów o udzielenie licencji wraz ze świadczeniem usług nadzoru autorskiego jakie spółka zawiera z zamawiającymi wynika bowiem, że wolą stron jest ich rozliczanie w takich okresach.

Ponadto, przedmiotem świadczenia wykonywanego przez spółkę na rzecz zamawiających będą usługi. Zostaną więc spełnione wszystkie warunki z art. 12 ust 3c ustawy o CIT. Spółka przytoczyła szereg interpretacji indywidualnych potwierdzających jej stanowisko.

Organ uznał to stanowisko w całości za prawidłowe.

Patrycja Łukasiewicz

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kwota wolna od podatku 60 tys. zł. Najwcześniej w 2025 roku

  Kwota wolna od podatku w wysokości 60 tys. zł. "Jasno zostało powiedziane w jednej z naszych tez, że wprowadzamy kwotę wolną od podatku 60 tys. zł. Wiadomo, że w 2024 roku tego nie zrobimy. Mamy na to cztery lata i na pewno będzie to wprowadzone" - powiedział poseł KO Artur Łącki.

  Tabela kursów średnich NBP z 4 grudnia 2023 roku - nr 234/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 4 grudnia 2023 roku - NBP nr 234/A/NBP/2023. Kurs euro to 4,3337 zł.

  NBP: 140 mld zł zagranicznych inwestycji bezpośrednich

  Napływ kapitału z tytułu zagranicznych inwestycji bezpośrednich do Polski w 2022 r. wyniósł 140,3 mld zł, w porównaniu z 2021 r. ich wielkość wzrosła o blisko jedną czwartą - poinformował NBP w raporcie.

  Jak można przestać być wspólnikiem spółki osobowej? Czym różni się wystąpienie ze spółki od sprzedaży ogółu praw i obowiązków?

  Czasem trzeba rozstać się ze spółką osobową (np. ze spółką jawną). Na czym polega i jakie skutki prawne wywołuje wypowiedzenie umowy spółki przez wspólnika? Czym różni się to od sprzedaży ogółu praw i obowiązków wspólnika?

  Wystąpienie wspólnika ze spółki osobowej. Jak przebiegają rozliczenia?

  Jak kwestię rozliczenia wspólnika występującego ze spółki osobowej regulują przepisy kodeksu spółek handlowych? Jak te przepisy zastosować w praktyce? Dlaczego czasem warto rozliczyć się z występującym wspólnikiem inaczej niż wskazuje ksh?

  Co daje fundacja rodzinna? Jaką działalność może prowadzić?

  Długoterminowa integralność majątku firmy rodzinnej to główna korzyść z założenia fundacji rodzinnej wskazana przez uczestników webinaru „Jak z sukcesem przekazać firmę następcom? Fundacja rodzinna jako nowe rozwiązanie dla przedsiębiorców”, który odbył się w ramach cyklu #idearozwojubiznesu, organizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) oraz Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT).

  Organ skarbowy przegrał ze spółką w sprawie zwrotu VAT, bo nie znał reguł postępowania

  Gdy reprezentujący spółkę nie złożył pełnomocnictwa procesowego do akt konkretnej sprawy, to organ nie może zakładać, że spółka działa w niej przez pełnomocnika, bo czyniła tak już w innym postępowaniu. Jeśli tak zrobi, otworzy przedsiębiorcy furtkę do wygrania sporu.

  KSeF 2023/2024. Jak się zalogować do tego systemu?

  Ministerstwo Finansów zachęca już dziś do logowania się do Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) i testowania możliwości tego elektronicznego systemu fakturowania. Sposób logowania do KSeF będzie się różnił w zależności od tego, czy użytkownikiem jest osoba fizyczna, czy spółka.

  Stawka VAT na odśnieżanie

  Odśnieżanie, jako usługa wykonywana przez przedsiębiorców, jest odpłatnym świadczeniem, które podlega opodatkowaniu VAT. W tym kontekście pojawia się pytanie o właściwą stawkę VAT dla usług odśnieżania.

  Czy zakup domu w budowie lub w stanie surowym zamkniętym korzysta ze zwolnienia z PCC?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w trzech nowych (z listopada 2023 r.) interpretacjach indywidualnych uznał, że zwolnienie z podatku PCC nie obejmuje zakupu jednorodzinnego domu w budowie ani domu w stanie surowym zamkniętym, również z wykonaną elewacją.

  REKLAMA