| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Zwolnienia i ulgi > Warunki zwolnienia z CIT wspólnika spółki z o.o. przekształconej w spółkę komandytową

Warunki zwolnienia z CIT wspólnika spółki z o.o. przekształconej w spółkę komandytową

Spółka z o.o. będąca wspólnikiem innej spółki z o.o., przekształconej w spółkę komandytową, korzysta ze zwolnienia z CIT, o ile spełnione są przesłanki z art. 22 ust. 4 ustawy o CIT oraz celem transakcji nie jest uzyskanie zwolnienia od podatku dochodowego, a podejmowane czynności mają charakter rzeczywisty.

Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 20 września 2018 r., 0111-KDIB2-1.4010.280.2018.1.EN.

Sprawa dotyczyła spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, która planowała przekształcenie w spółkę komandytową. Wspólnikiem tej spółki była inna spółka z o.o., która w wyniku przekształcenia miała stać się komandytariuszem w nowoutworzonej spółce komandytowej. Na dzień przekształcenia spółka będąca wspólnikiem posiadała bezpośrednio ponad 10% udziałów w innej spółce z o.o.  nieprzerwanie przez okres przekraczający dwa lata.Na dzień przekształcenia spółka posiadała niewypłacone wspólnikom zyski, wygenerowane w poprzednich latach, jak również od początku roku podatkowego do dnia przekształcenia.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Polecamy: INFORLEX Księgowość i Kadry

Na tym tle spółka zadała pytanie, czy przychód spółki z o.o. będącej wspólnikiem, który powstanie w związku z przekształceniem spółki w spółkę komandytową, będzie korzystał ze zwolnienia z CIT, a nowoutworzona spółka komandytowa nie będzie zobowiązana jako płatnik do poboru zryczałtowanego podatku dochodowego.

Spółka stała na stanowisku, że w tej sytuacji spółka z o.o. będąca wspólnikiem skorzysta z takiego zwolnienia, wobec czego spółka po przekształceniu nie będzie zobowiązana do poboru zryczałtowanego podatku dochodowego. Spółka wskazała, że spółka z o.o. będąca wspólnikiem spełniła warunki określone w art. 22 ust 4 ustawy o CIT, w szczególności:

- spółka wykazująca zyski na moment przekształcenia, stanowiące dla spółki będącej wspólnikiem przychód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, będzie miała na dzień przekształcenia siedzibę na terytorium Polski;

- uzyskującą przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych będzie spółka kapitałowa, która podlega w Polsce opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania;

- spółka będąca wspólnikiem posiadała na dzień przekształcenia więcej niż 10% udziałów w kapitale spółki przez co najmniej dwa lata, a posiadane udziały wynikały z tytułu własności;

- spółka będąca wspólnikiem nie korzystała ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym.

Organ zgodził się ze spółką i wskazał, że przychód spółki z o.o. będącej wspólnikiem innej spółki spełnia warunki niezbędne do skorzystania ze zwolnienia określonego w art. 22 ust. 4 ustawy o CIT, pod warunkiem, że głównym lub jednym z głównych celów przeprowadzonej transakcji nie będzie uzyskanie zwolnienia od podatku dochodowego na podstawie ww. przepisu, a podejmowane czynności będą miały charakter rzeczywisty, czyli dokonywane są z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych.

Stanisław Nidecki

Źródłó: taxonline.pl 

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

ratalnie.com

Ratalnie.com to marka należąca do Lloyd Financial. Jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku na łatwo dostępne pożyczki gotówkowe opierające się na polskim kapitale.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »