reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Zwolnienia i ulgi > Zwolnienia z PIT i CIT świadczeń z Funduszu Niskoemisyjnego Transportu (FNT) - od lutego 2020 r.

Zwolnienia z PIT i CIT świadczeń z Funduszu Niskoemisyjnego Transportu (FNT) - od lutego 2020 r.

Zwolnienia z podatków dochodowych świadczeń, w szczególności dotacji oraz kwot umorzonych pożyczek, otrzymanych ze środków Funduszu Niskoemisyjnego Transportu (FNT) - takie rozwiązanie przewiduje nowela ustawy o zmianach w podatkach dochodowych (PIT, CIT). Nowe regulacje zaczną obowiązywać w lutym 2020 r.

Zwolnienia dla dotacji w zakresie transportu niskoemisyjnego

Chodzi o ustawę z dnia 20 grudnia 2019 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Nowela została opublikowana w Dzienniku Ustaw z dnia 5 lutego 2020 roku - Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 183.

Ustawa wprowadza zmiany w ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2019 r. poz. 1387, z późn, zm.) oraz w ustawie z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2019 r. poz. 865, z późn. zm.).

Nowe przepisy zakładają wprowadzenie do polskiego systemu podatkowego zwolnień z podatków dochodowych dotyczących świadczeń, w szczególności dotacji oraz kwot umorzonych pożyczek, otrzymanych ze środków Funduszu Niskoemisyjnego Transportu.

Polecamy: Przewodnik po zmianach przepisów 2019/2020

Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, a zatem 20 lutego 2020 roku.

Fundusz Niskoemisyjnego Transportu

Przypomnijmy, że w Planie Rozwoju Elektromobilności w Polsce, czyli strategicznym dokumencie przyjętym przez Ra Ministrów w dniu 16 marca 2017 r., zidentyfikowano szereg barier rozwoju elektromobilności. Stwierdzono m.in., że w kontekście wspierania budowy infrastruktury paliw alternatywnych ważne jest tworzenie zachęt dla nabywców pojazdów napędzanych paliwami alternatywnymi oraz producentów tego typu pojazdów.

W tym celu przyjęto ustawą z dnia 6 czerwca 2018 r. o zmianie ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych (Dz.U. poz. 1356), dzięki której utworzony został Fundusz Niskoemisyjnego Transportu (FNT). Zakres projektów, które mogą otrzymać dofinansowanie ze środków FNT jest bardzo szeroki wspierani bę m.in. przedsiębiorcy budujący punkty ładowania oraz tankowania pojazdów napędzanych paliwami alternatywnymi,  producenci ekologicznych środków transportu, samorządy inwestuce w czysty transport publiczny, wytwórcy biokomponentów.

Wskazano także, że FNT wspierać będzie promoc i edukac w zakresie wykorzystania paliw alternatywnych w transporcie. Założono ponadto, że istotnym elementem działań FNT będzie udzielanie wsparcia dla osób fizycznych i przedsiębiorców na zakup pojazdów niskoemisyjnych.

Przy czym, obecne przepisy w tym zakresie zakładają, że wsparcie udzielane ze środków FNT podlega opodatkowaniu zarówno w przypadku osób fizycznych, jak i osób prawnych (przedsiębiorców).

Dlatego też przepisy tej nowej ustawy (ustawy z dnia 20 grudnia 2019 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych) wprowadzazwolnienie od podatku dochodowego od osób fizycznych i od osób prawnych dla wsparcia udzielanego ze środków FNT.

Podkreśla się, że rozwiązanie to jest spójne z obowiązującymi zwolnieniami, jakie zostały wprowadzone dla działań realizowanych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na rzecz poprawy jakości powietrza w naszym kraju.

Wprowadzane zwolnienia, zdaniem projektodawcy, korzystnie wpłyną na wzrost użytkowania m.in. pojazdów niskoemisyjnych i przyczynią się do upowszechnienia i przyspieszenia transformacji rynkowej w kierunku dalszego ograniczenia emisji szkodliwych substancji i poprawy jakości powietrza w Polsce.

Podstawa prawna:

- ustawa z dnia 6 czerwca 2018 r. o zmianie ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych oraz niektórych innych ustaw - Dziennik Ustaw rok 2018 poz. 1356,

- ustawa z dnia 20 grudnia 2019 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 183.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Kijaczko

Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama