REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Fundacja rodzinna udziela licencji do oprogramowania podmiotowi powiązanemu – skutki podatkowe

Fundacja rodzinna udziela licencji do oprogramowania podmiotowi powiązanemu – skutki podatkowe
Fundacja rodzinna udziela licencji do oprogramowania podmiotowi powiązanemu – skutki podatkowe
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Udzielenie przez fundację rodzinną odpłatnej licencji do oprogramowania komputerowego na rzecz podmiotu powiązanego stanowi dozwolony zakres działalności fundacji rodzinnej. Jednakże, jeżeli udzielenie owej licencji przez fundację rodzinną będzie służyło prowadzeniu działalności przez beneficjenta, fundatora lub podmiot powiązany to dochód z tego tytułu nie będzie korzystał ze zwolnienia podatkowego i będzie opodatkowany zgodnie z ogólnymi zasadami podatku CIT.  Tak wynika z Interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 22 września 2023 roku.

Fundusz założycielski fundacji rodzinnej pokryty prawami autorskimi do oprogramowania komputerowego a potem udzielenie licencji

W ramach niniejszej interpretacji podatkowej wnioskodawca przedstawił stan faktyczny zgodnie z którym założy fundację rodzinną, której będzie fundatorem. Aby pokryć fundusz założycielski, fundator wniesie do fundacji rodzinnej mienie w postaci majątkowych praw autorskich do oprogramowania komputerowego. Następnie fundacja rodzinna udzieli odpłatnej licencji do przedmiotowego oprogramowania na rzecz podmiotu powiązanego, którą jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. W uzupełnieniu wniosku, fundator odpowiadając na pytanie organu, podkreślił, że prawa do oprogramowania komputerowego będą służyć prowadzeniu działalności przez fundatora, beneficjenta lub podmiot powiązany, a wielkość udziałów i praw do oprogramowania wynosi co najmniej 5%. 

REKLAMA

Autopromocja

Jakie skutki podatkowe udzielenia licencji przez fundację rodzinną?

Mając na uwadze powyższe, wnioskodawca/fundator powziął wątpliwości odnośnie do kwestii:
1) czy udzielenie odpłatnej licencji do oprogramowania na rzecz podmiotu powiązanego, którą jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością będzie stanowić dozwoloną działalność gospodarczą, prowadzoną przez fundację rodzinną na mocy art. 3 ustawy o prawie przedsiębiorców w związku z art.5 ust.1 pkt 2 ustawy o fundacji rodzinnej;
2) czy dochód z takiej działalności jest zwolniony z podatku dochodowego od osób prawnych na podstawie art. 6 ust.1 pkt 25 ustawy o CIT.

Uzasadniając swoje stanowisko fundator argumentował, że udostępnianie licencji do oprogramowania komputerowego stanowi dyspozycję art.5 ust. 1 pkt 2 ustawy o fundacji rodzinnej. Przepis ten wskazuje, że fundacja rodzinna może wykonywać działalność gospodarczą m.in. w zakresie najmu, dzierżawy lub udostępniania mienia do korzystania na innej podstawie. W związku z tym, skoro Fundacja Rodzinna prowadzi działalność gospodarczą mieszczącą się w zakresie określonym w art.5 ustawy o fundacji rodzinnej, to przychód uzyskiwany z takiej działalności będzie zwolniony z podatku dochodowego od osób prawnych na podstawie art.6 ust.1 pkt 25 ustawy o CIT.

Stanowisko Dyrektora KIS

Stanowisko Dyrektor Krajowej Administracji Skarbowej, z jednej strony w zakresie pytania co do dozwolonej działalności przez fundację rodzinną było pozytywne, natomiast w zakresie możliwości korzystanie ze zwolnienia podatkowego negatywne.

Organ potwierdził, że działalność fundacji rodzinnej w zakresie odpłatnego udzielenia licencji do oprogramowania komputerowego stanowi dozwolony zakres jej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 5 ust.1 pkt 2 ustawy o fundacji rodzinnej.  

Jednak przedstawiona działalność nie będzie podlega zwolnieniu z opodatkowania od podatku dochodowego od osób prawnych na mocy art. 6 ust.1 pkt 25. Prawa autorskie do oprogramowania komputerowego będą służyć prowadzeniu działalności przez beneficjenta, fundatora lub podmiot powiązany, w związku z czym zostanie spełniona dyspozycja z art. 6 ust.8 ustawy o CIT. Przepis ten wskazuje wyłączenie od zwolnienia z opodatkowania w przypadku, gdy fundacja rodzinna osiąga przychody z najmu, dzierżawy lub innej umowy o podobnym charakterze, której przedmiotem jest przedsiębiorstwo, zorganizowana część przedsiębiorstwa lub składniki majątku ( a takim składnikiem majątku jest licencja do oprogramowania komputerowego) służące prowadzeniu działalności przez beneficjenta, fundatora lub podmiot powiązany z fundacją rodzinną, beneficjentem lub fundatorem. 

Podstawa, na którą powołał się Dyrektor KAS, jest ewidentnym przykładem działań ustawodawcy mającym na celu przeciwdziałanie zabiegom optymalizacyjnym, które mogą być wykorzystywane poprzez fundację rodzinną. Niewątpliwie ujemną konsekwencją dla przedsiębiorczości rodzinnej, która zamierza zgodnie z intencją legislatora korzystać z instytucji fundacji rodzinnej jako rozwiązania sukcesyjnego, jest wyłączenie w ramach nowelizacji z dnia 14 kwietnia 2023 r., która weszła w życie z dniem wejścia ustawy, mechanizmu stosowania zwolnienia z podatku CIT przychodów z najmu, dzierżawy lub innej umowy o podobnym charakterze, której przedmiotem jest przedsiębiorstwo, zorganizowana część przedsiębiorstwa lub składniki majątku służące prowadzeniu działalności przez beneficjenta, fundatora lub podmiot powiązany.

r.pr. Piotr Aleksiejuk, Wojarska Aleksiejuk & Wspólnicy

Źródło: Interpretacja indywidualna dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 22 września 2023 roku o sygnaturze 0111-KDIB1-2.4010.351.2023.3.ANK.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna to zwykły podatek. Przedsiębiorcy czekają na ryczałtową składkę (realizację obietnicy wyborczej). Doczekają się?

Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców zwłaszcza z sektora MŚP. Tzw. „Polski Ład” przedsiębiorcom kojarzy się głównie z tego, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna, i wynosi 9% podstawy wymiaru składki – uważa dr n. pr. Marek Woch – b. Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

Urlop wypoczynkowy 2024 (od A do Z). Wymiar, zasady, wynagrodzenie, zmiana pracodawcy, prawa i obowiązki pracownika oraz zakładu pracy

Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego i od czego zależy? Jak powinien być udzielany urlop wypoczynkowy? Co to jest urlop proporcjonalny? Jakie są prawa i obowiązki pracodawcy a jakie pracownika? Wyjaśnia specjalistka ds. kadr i płac.

REKLAMA

Samofakturowanie - kto powinien wystawić duplikat faktury?

W imieniu niektórych sprzedawców wystawiam faktury na zasadzie samofakturowania. Jak powinienem postąpić, jeżeli jeden ze sprzedawców zgłosił mi, że zgubił fakturę, którą dla niego wystawiłem. Czy mogę mu wystawić duplikat?

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest zakazane, jest naturalnym prawem każdego podatnika. Takie jest stanowisko NSA

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest prawnie zakazane, a jest niejako naturalnym prawem każdego podatnika. Organy, a później sądy, mogą jedyni oceniać zgodność z prawem tych dążeń. Przypomniał sąd administracyjny, uchylając zaskarżoną przez przedsiębiorcę decyzję naczelnika urzędu celno-skarbowego.

Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu. Będą zmiany w przepisach

Polski Ład kojarzy się przedsiębiorcom głównie ze składką zdrowotną. Właściciele firm płacą zdecydowanie więcej niż przed reformą. "Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu" – uważa Damian Trepanowski, członek zarządu Business Tax Group. Rząd obiecuje zmianę problematycznych przepisów.

Cena LPG o 20% w górę na jesieni 2024 r. Po 20 grudnia pełne embargo na gaz z Rosji

Ilość LPG na polskim rynku w 2024 r. bardzo wzrosła, więc efektu wstrzymania dostaw tego paliwa z Rosji jeszcze nie widać - ocenił dla PAP dyrektor Generalny Polskiej Organizacji Gazu Płynnego Bartosz Kwiatkowski. Jego zdaniem wzrost cen LPG, o co najmniej 20 proc. będzie odczuwalny jesienią.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości 2025: Czym jest całość techniczno-użytkowa budowli?

Centrum projektu zmian w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., jest rozszerzenie definicji budowli o instalacje i urządzenia, które stanowią wraz z tym obiektem całość techniczno-użytkową. Czym ona jest, czyli – gdzie budowla ma mieć początek, a gdzie koniec? Dlaczego, to taki problem dla podatników?

Będą zmiany w podatku od nieruchomości. Ale przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji

Nowe przepisy dotyczące podatku od nieruchomości są bardzo niekorzystne dla firm. Propozycje zmian definicji budynku i budowli na potrzeby podatku od nieruchomości spowodują drastyczny wzrost opodatkowania majątku firm. Przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji.

REKLAMA