reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > ABC kosztów > Skutki podatkowe nabycia środka trwałego na kredyt

Skutki podatkowe nabycia środka trwałego na kredyt

Przedsiębiorcy w celu zoptymalizowania swojej działalności, poszerzenia jej bądź zwiększenia jakości świadczonych usług często decydują się na zakup nowego środka trwałego, posiłkując się kredytem. Jakie skutki podatkowe wywołuje nabycie środka trwałego na kredyt?

Opodatkowanie kredytu

Umowa kredytu to zobowiązanie banku do oddania do dyspozycji kredytobiorcy na czas oznaczony w umowie kwoty środków pieniężnych z przeznaczeniem na ustalony cel, zaś ze strony kredytobiorcy jest to zobowiązanie do korzystania z niej na warunkach będących w zgodności z treścią umowy, a także do zwrotu kwoty wykorzystanego kredytu wraz z umownymi odsetkami, w terminach oznaczonych, a także do zapłaty prowizji należnej od udzielonego kredytu.

Sama kwota kredytu, do spłaty którego zobowiązał się kredytobiorca pozostaje w kwestiach podatkowych neutralna, gdyż podlega ona zwrotowi do banku bądź Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej. Suma środków pieniężnych, które zostały zwrócone kredytodawcy nie stanowi dla podatnika także kosztów uzyskania przychodów, co w sposób jednoznaczny wynika z ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na spłatę pożyczek bądź kredytów.

Opodatkowanie odsetek i prowizji

Odsetki, stanowiące w swej istocie wynagrodzenie za używanie cudzych środków pieniężnych, czy też prowizje czy opłaty bankowe, bądź też wydatki związane z zabezpieczeniem kredytu stanowią koszty uzyskania przychodu. Jednakże dzieje się tak jedynie w przypadku, gdy w sposób kumulatywny spełnione zostaną trzy warunki:

- środki uzyskane z umowy kredytu w sposób zupełny wykorzystane zostaną dla celów działalności gospodarczej przedsiębiorcy;

- wszystkie koszty poniesione w związku z umową zostały w sposób właściwy udokumentowane;

- koszty zostały rzeczywiście już poniesione – nie jest to zobowiązanie przyszłe.

W praktyce oznacza to, iż odsetki od zaciągniętego kredytu czy też pożyczki dla podmiotu który dany kredyt/pożyczkę zaciągnął w ramach finansowania swojej działalności stanowić mogą koszty uzyskania przychodów zgodnie z brzmieniem przepisów prawa podatkowego, jednak dotyczy to jedynie tych odsetek, które zostały zapłacone – kosztów uzyskania przychodów stanowić nie mogą te odsetki, które zostały umorzone bądź których podatnik nie opłacił.

Podatek VAT i podatek od czynności cywilnoprawnych

Przepisy podatkowe stanowią, iż co do zasady umowa pożyczki podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Dzieje się tak z zachowaniem jednego wyjątku – pożyczka taka nie może być udzielona w ramach świadczenia usług finansowych. Jeżeli taka sytuacja ma miejsce, pożyczka ta wchodzi pod rygor ustawy o podatku od towarów i usług, więc nie podlega opodatkowaniu PCC.

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

W kwestii opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności kredytowych odpowiedź znajduje się w art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o VAT, która stanowi, iż wolne od VAT są usługi udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych oraz usługi pośrednictwa w świadczeniu usług udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych, a także zarządzanie kredytami lub pożyczkami pieniężnymi przez kredytodawcę lub pożyczkodawcę. W praktyce oznacza to, iż jeżeli pożyczka została udzielona jako usługa, w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług, zwolniona jest z opodatkowania.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Bartłomiej Ślawski

Country Manager VMware w Polsce

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama