REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można wyłączyć kwotę udzielonej bonifikaty z tytuły sprzedaży leków, z kwoty uzyskanego przychodu?

Katarzyna Broniszewska
Wyłączenie kwoty udzielonej bonifikaty z tytuły sprzedaży leków, z kwoty uzyskanego przychodu
Wyłączenie kwoty udzielonej bonifikaty z tytuły sprzedaży leków, z kwoty uzyskanego przychodu

REKLAMA

REKLAMA

Udzielenie bonifikaty przy zakupie poszczególnych leków, powoduje zmniejszenie należności otrzymanej przy ich sprzedaży, co w rezultacie skutkuje niższym dochodem. W związku z tym powstaje pytanie, czy istnieje możliwość wyłączenia kwot udzielonych bonifikat z kwoty przychodu?

Sprzedaż określonych leków objętych refundacją z Narodowego Funduszu Zdrowia następuje po cenach urzędowych. W tych wypadkach możliwe jest obniżenie ceny danego leku o tzw. bonifikatę.

Autopromocja

Bonifikata jest zniżką ustalonej ceny towaru, przyznawaną po dokonanej transakcji. Obniżenie może być dokonane o ustaloną wartość kwotową lub procentową. Ustanowienie niższej ceny za dany lek następuje przed jego sprzedażą w taki sposób, aby nabywca leku był o tym powiadomiony oraz mógł wyrazić na to zgodę.

Bonifikata może być zaewidencjonowana w podatkowej księdze przychodów i rozchodów, jeśli jest udokumentowana prawidłowym i rzetelnym dowodem księgowym. W odniesieniu do sprzedaży detalicznej przy użyciu kasy fiskalnej będzie to m.in. fiskalny raport dobowy lub zestawienie miesięcznych fiskalnych raportów dobowych.

Przychód apteki rejestrowany jest m.in. na podstawie paragonów fiskalnych. Na paragonie znajduje się informacja o końcowej cenie ze sprzedaży zakupionych leków- pomniejszonej o bonifikatę. Brak jest na nim danych o obniżce cen za poszczególne leki, które objęte są opustem. W związku z tym nie jest on przyporządkowany do jednostkowych towarów.

Na paragonie fiskalnym bonifikata wskazana jest w postaci jednej kwoty- bez oddzielnego podawania ceny netto oraz podatku VAT. Nabywca płacąc za leki przekazuje sumę pieniężną, która jest mu podana już po obniżce ceny, z uwzględnieniem bonifikaty, co powoduje pomniejszenie przychodu apteki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Aby rzeczywisty przychód zgadzał się z sumami wskazanymi na paragonach, stosuje się zintegrowany system informatyczny. Dzięki niemu wysokość przychodu oraz udzielonych bonifikat, wskazana jest w ewidencji komputerowej, co pozwala na obliczenie faktycznego zysku. System pozwala na przyporządkowanie wysokości danej bonifikaty do stawki podatku VAT. 

Polecamy: Kto musi rejestrować sprzedaż kasą fiskalną?

Polecamy: Co grozi za brak kasy fiskalnej?

Co należy uznać za przychód apteki?

Przychodem apteki są tylko tzw. kwoty należne (choćby nie zostały faktycznie otrzymane) z tytułu sprzedaży leków, po wyłączeniu wartości udzielonych bonifikat. Kwota należna to wartość netto towaru (bez podatku VAT), obejmująca całość świadczenia należnego od nabywcy. Takie uregulowanie wynika z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2010r. Nr 51, poz. 307 ze zm.).

Zatem przychodem są:

- faktycznie osiągnięte utargi dzienne ze sprzedaży leków (lub materiałów medycznych)

- kwoty otrzymanej refundacji ceny leku (lub materiału medycznego), które są wydawane ubezpieczonemu bezpłatnie, za opłatą ryczałtową lub częściową odpłatnością.

W związku z tym powyższe wyliczenie nie wskazuje, aby bonifikaty mogły być uwzględniane jako przychód.

Obrót pomniejszony o kwoty udzielonych bonifikat powinien być uwidoczniony na paragonie fiskalnym oraz w dobowym raporcie fiskalnym. Ponadto udzielony opust należy odnieść do tej części ceny, która naliczana jest w momencie sprzedaży leku, co powoduje, że części ceny objętej refundacją nie uwzględnia się.

Podstawą umożliwiającą zmniejszenie przychodu uzyskanego ze sprzedaży będzie bonifikata pomniejszona o podatek VAT. Za datę powstania przychodu uważa się dzień wydania leków.

Autopromocja

Uregulowania prawne dotyczące bonifikat i refundacji zostały omówione m.in. w wyroku Sądu Okręgowego w Białymstoku z 8 października 2010 roku (sygnatura II Ca 625/10).

Źródło: indywidualna interpretacja podatkowa z 13 lipca 2011 roku, wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach (nr IBPBI/1/415-411/11/BK).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dlaczego gospodarka strefy euro słabnie wobec USA od czasu wprowadzenia waluty euro?

  W ciągu 25 lat od wprowadzenia euro przewaga gospodarcza Stanów Zjednoczonych nad strefą euro zwiększyła się niemal trzykrotnie. W 1999 r. roku, kiedy wprowadzono walutę euro, gospodarka USA była o 11% większa niż gospodarka strefy euro pod względem parytetu siły nabywczej. Od tego czasu różnica ta wzrosła do 30% - piszą eksperci Allianz Trade w obszernym opracowaniu Allianz Research: „Europa wydaje się pozostawać w tyle za Stanami Zjednoczonymi na wielu frontach” w lutym 2024 r.

  Masz czteroletnie obligacje skarbowe indeksowane inflacją? Opłaca się teraz sprzedać i kupić nowe takie same

  Czteroletnie obligacje indeksowane inflacją otrzymają w marcu 2024 r. oprocentowanie niższe niż Ministerstwo Finansów oferuje za nowe papiery tego samego typu. Ze strony inwestorów racjonalnym działaniem byłoby umorzenie starszych serii i zakup nowych papierów. Konwersja może dotyczyć papierów o wartości około…  84 mld zł. Tak radzi w komentarzu z 23 lutego 2024 r. Emil Szweda z Obligacje.pl,

  Zakup startupu - jak nie kupić kota w worku? Kluczowe: due dilligence. Poradnik dla inwestora

  Akwizycja firmy jest inwestycją, która ma się opłacać. To oczywiste twierdzenie staje się jeszcze bardziej prawdziwe w przypadku nabycia startupu, który kupuje się po to, by rozwijać biznes z pomysłem, mający duży potencjał. Zakup startupu zazwyczaj jest łatwiejszy niż założenie firmy od zera, szczególnie takiej, która ma się okazać jednorożcem w świecie biznesu. Jednak podjęcie takiego kroku jest obarczone sporym ryzykiem. Aż 9 na 10 nowo tworzonych startupów upada, z czego 20 proc. kończy działalność w ciągu pierwszego roku, a kolejne 50 proc. nie utrzymuje się na rynku dłużej niż 5 lat [Źródło: Startup Genome]. Można dyskutować z tymi statystykami, ale jeżeli nawet są prawdziwie tylko w połowie, to i tak wskazują na pewne negatywne zjawisko. Ryzyka biznesowego przy zakupie startupu nie da się zupełnie wyeliminować, ale można zadbać o to, by ograniczyć je do minimum. 

  Żądanie zmniejszenia kary umownej – sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania. Orzeczenie Sądu Najwyższego

  Występując o zmniejszenie kary umownej dłużnik jest zobligowany wskazać, do jakiej wysokości zmniejszenia żąda. Wyinterpretować to może również sąd, pod warunkiem, że taką możliwość daje całokształt działań procesowych dłużnika. Sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania, jeśli z działań strony nie wynika chęć zgłoszenia żądania o to - orzekł w wyroku z 16 listopada 2022 r. Sąd Najwyższy (sygn. akt II CSKP 578/22).

  Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

  Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

  MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

  W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe?

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe w 2024 roku? Od czego zależy wysokość kary?

  Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

  O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

  Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

  Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

  Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

  REKLAMA