REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nagrody wydawane nieodpłatnie w ramach sprzedaży premiowej są kosztem podatkowym

Aleksandra Bembnista
Ekspert podatkowy
PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
Nagrody w ramach sprzedaży premiowej; koszty uzyskania przychodu
Nagrody w ramach sprzedaży premiowej; koszty uzyskania przychodu

REKLAMA

REKLAMA

Aby podnieść wartość sprzedaży spółki często decydują się na organizację dla swoich kontrahentów systemu sprzedaży premiowej. Nagradzają kontrahentów, dokonujących zakupów o największej wartości, upominkami rzeczowymi. Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy wydał interpretację indywidualną, w której uznał, że wydatki jakie spółka ponosi na nagrody mogą zostać zaliczone do kosztów podatkowych.

Działania spółki, której wnioskodawca jest wspólnikiem, można traktować jako sprzedaż premiową, gdyż przy zakupie przez klienta określonej ilości towaru dochodzi do wydania nagrody. Stosując taką formę zachęty spółka motywuje swoich kontrahentów do zwiększonych zakupów. Wydatki, jakie spółka ponosi na zakup nagród są w związku z tym, jako pozostające w związku z przychodami ze sprzedaży, kosztami uzyskania przychodów. Jednocześnie podatnik zobowiązany jest do prawidłowego udokumentowania wydatków zgodnie z odrębnymi przepisami.

Autopromocja

Powyższa teza wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 12 marca 2012 r., nr ITPB1/415-1296/11/AK.

Sprzedaż premiowa spółki handlowej

Sprawa dotyczyła spółki jawnej, prowadzącej działalność w zakresie dystrybucji i sprzedaży artykułów hydraulicznych, instalacyjnych i łazienkowych. W celu maksymalizacji zysków, spółka zdecydowała się wdrożyć działania o charakterze marketingowym, polegające na organizacji promocji dla kontrahentów.

W opinii spółki nosiły one znamiona sprzedaży premiowej, ponieważ nagrody  rzeczowe były wydawane wszystkim kontrahentom spełniającym przesłanki określone w regulaminie, przede wszystkim z tytułu nabycia określonej ilości towaru.

Nagrody stanowiły drobne sprzęty AGD, np. żelazka, telewizory, aparaty fotograficzne. Nie było przy tym możliwości zamiany nagrody na gotówkę, czy też towary oferowane przez spółkę w regularnej sprzedaży. Spółka posiadała ponadto dowody (np. w postaci regulaminu promocji) na potwierdzenie faktu, że wręczane kontrahentom upominki wspierają sprzedaż podstawową.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na tle powyższego stanu faktycznego, wspólnik spółki zwrócił się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytał, czy zakup nagród wydawanych nieodpłatnie w ramach systemu sprzedaży premiowej, może zaliczyć w koszty podatkowe?

Dla porządku dodajmy, że pytanie zostało zadane przez wspólnika, ponieważ mamy do czynienia ze spółką jawną, będącą podmiotem transparentnym podatkowo. W przypadku osoby prawnej, pytanie byłoby zadane przez samą spółkę.

Nagrody są kosztem uzyskania przychodu, bo sprzedaż premiowa ma na celu zwiększenie przychodów

Przedstawiając własne stanowisko, podatnik wskazał, że w związku z tym, że sprzedaż premiowa ma na celu intensyfikację sprzedaży regularnej, a co za tym idzie, zwiększenie przychodów,  istnieją przesłanki do zaliczenia wydatków na zakup nagród w poczet kosztów podatkowych o charakterze bezpośrednim.

Podatnik argumentował, że w sprawie mamy do czynienia z szeroko pojętymi kosztami marketingowymi, mającymi na celu zwiększenie kręgu odbiorców produktów, oferowanych przez spółkę. Przedmiotowych wydatków nie ujęto również w tzw. katalogu negatywnym kosztów podatkowych.

Czy rzeczy otrzymane w ramach sprzedaży premiowej podlegają PIT

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy podzielił to stanowisko. Uznał, że działania spółki, której wnioskodawca jest wspólnikiem, można traktować jako sprzedaż premiową, gdyż przy zakupie przez klienta określonej ilości towaru dochodzi do wydania nagrody. Dyrektor dodał, że stosując taką formę zachęty spółka niewątpliwie motywuje swoich kontrahentów do zwiększonych zakupów.

Mamy więc, w opinii organu podatkowego, do czynienia z wydatkami służącymi zachęceniu klientów do dokonywania zakupów, a tym samym mającymi wpływ na zwiększenie przychodów. Są to zatem wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów.

Podsumowując, Dyrektor IS stwierdził, że organizowana przez spółkę promocja spełnia kryteria „sprzedaży premiowej” i dlatego wydatki poniesione na zakup nagród, mogą stanowić koszty uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej, pod warunkiem ich należytego udokumentowania.

Polecamy: Limity ulg i odliczeń w PIT

Polecamy: Najczęstsze błędy w PIT-ach

Aleksandra Bembnista jest konsultantem w Zespole Zarządzania Wiedzą działu prawno-podatkowego PwC

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o tytoń do żucia, tytoń do nosa

  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o pozostałe wyroby tytoniowe niebędące wyrobami akcyzowymi np. tytoń do żucia, tytoń do nosa.

  Dotacje na cyfryzację firm 2024. Innowacje cyfrowe w MŚP na Śląsku oraz Dig.IT Transformacja Cyfrowa Polskich MŚP

  Jakie dofinansowanie można obecnie uzyskać na cyfryzację firmy będąc małym lub średnim przedsiębiorcą?

  Ceny transferowe 2024 - kontrole. Wezwanie do przedłożenia dokumentacji lokalnej, a zwolnienie dla podmiotów krajowych

  W związku z rosnącym zainteresowaniem organów podatkowych cenami transferowymi można zaobserwować zwiększoną liczbę kontroli w tym zakresie. Choć prowadzenie kontroli na podstawie i w granicach przepisów prawa stanowi obowiązek organów podatkowych, kontrolującym zdarzają się w tym zakresie nadużycia.

  Fundusze z FENG zasilą polski rynek venture capital. Przygotowanie pod inwestycje zwiększy szansę na uzyskanie finansowania

  Z końcem lutego 2024 r. zakończony został pierwszy nabór do pięciu programów PFR Ventures, w ramach których do polskich funduszy venture capital ma popłynąć 2 mld zł z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). W kwietniu br startuje drugi nabór, a do końca 2024 roku PFR Ventures planuje przeprowadzić łącznie pięć rund selekcyjnych. W wyniku realizacji programów PFR Ventures przez polski rynek VC ma przepłynąć w ciągu kilku najbliższych lat ok. 3,1 mld złotych.

  Jeśli nie WIRON to jaki wskaźnik zastąpi WIBOR i od kiedy? Niepewność na rynku bankowym. Gubią się też klienci banków. Czy kredyty o stałym oprocentowaniu będą bardziej powszechne?

  Od kilku miesięcy temat wskaźników referencyjnych stał się bardzo gorący. Banki wydają się być już zniesmaczone całą tą reformą wskaźnikową, której końca nie widać. Także konsumenci już się w tym gubią, bo nie wiedzą, czy wskaźnik, który mają wpisany do umowy, od którego zależy ich oprocentowanie, będzie istniał, a jeśli nie, to na jaki inny się zmieni.

  Minister finansów ma nadzieję, że handlowe niedziele zostaną uregulowane w tym roku. Będą wyższe wpływy z VAT

  Trwa dyskusja nad przywróceniem handlu w niedziele. W Sejmie znajduje się projekt ustawy, który przewiduje wprowadzenie dwóch handlowych niedziel w miesiącu. Jakie byłyby skutki wprowadzenia dwóch handlowych niedziel w miesiącu w zakresie podatku VAT?

  Zmiany w handlu internetowym 2024. Minister Finansów: urzędy skarbowe dowiedzą się gdy zrobisz 30 (i więcej) transakcji w roku

  Minister finansów, Andrzej Domański zapewnił 12 kwietnia 2024 r., że nowe przepisy nie sprawią, że urzędy skarbowe będą inwigilować osoby sprzedające w internecie. Wyjaśnił, że monitorowanie transakcji będzie się zaczynać od 30 transakcji w ciągu roku i wtedy zostaną one zaraportowane.

  Obowiązek informowania ZUS o umowie o dzieło. Więcej formularzy RUD, ale mniej zawieranych umów. Dlaczego?

  ZUS informuje, że w 2023 r. złożono do ZUS-u więcej formularzy RUD niż rok wcześniej, ale odnotowano nieznaczny spadek zawieranych umów o dzieło zarówno w stosunku do 2022 r. jak i 2021 r.

  Domański: chcemy podnieść limit przychodów zwalniających z VAT do 240 tys. zł od stycznia 2025 r.

  Szykuje się podwyższenie limitu przychodów uprawniających do zwolnienia z rozliczania VAT do 240 tys. zł z obecnych 200 tys. zł. Zmiana miałaby wejść w życie od 1 stycznia 2025 r.

  Domański: przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację; inflacja na koniec tego roku wyniesie 4-5 proc.

  Śledzimy co dzieje się na rynku handlu żywnością. Widzimy, że to przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację - powiedział minister finansów Andrzej Domański. Według niego inflacja na koniec 2024 roku wyniesie 4-5 proc.

  REKLAMA