| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Co jest kosztem > Nagrody wydawane nieodpłatnie w ramach sprzedaży premiowej są kosztem podatkowym

Nagrody wydawane nieodpłatnie w ramach sprzedaży premiowej są kosztem podatkowym

Aby podnieść wartość sprzedaży spółki często decydują się na organizację dla swoich kontrahentów systemu sprzedaży premiowej. Nagradzają kontrahentów, dokonujących zakupów o największej wartości, upominkami rzeczowymi. Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy wydał interpretację indywidualną, w której uznał, że wydatki jakie spółka ponosi na nagrody mogą zostać zaliczone do kosztów podatkowych.

Działania spółki, której wnioskodawca jest wspólnikiem, można traktować jako sprzedaż premiową, gdyż przy zakupie przez klienta określonej ilości towaru dochodzi do wydania nagrody. Stosując taką formę zachęty spółka motywuje swoich kontrahentów do zwiększonych zakupów. Wydatki, jakie spółka ponosi na zakup nagród są w związku z tym, jako pozostające w związku z przychodami ze sprzedaży, kosztami uzyskania przychodów. Jednocześnie podatnik zobowiązany jest do prawidłowego udokumentowania wydatków zgodnie z odrębnymi przepisami.

Powyższa teza wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 12 marca 2012 r., nr ITPB1/415-1296/11/AK.

Sprzedaż premiowa spółki handlowej

Sprawa dotyczyła spółki jawnej, prowadzącej działalność w zakresie dystrybucji i sprzedaży artykułów hydraulicznych, instalacyjnych i łazienkowych. W celu maksymalizacji zysków, spółka zdecydowała się wdrożyć działania o charakterze marketingowym, polegające na organizacji promocji dla kontrahentów.

W opinii spółki nosiły one znamiona sprzedaży premiowej, ponieważ nagrody  rzeczowe były wydawane wszystkim kontrahentom spełniającym przesłanki określone w regulaminie, przede wszystkim z tytułu nabycia określonej ilości towaru.

Nagrody stanowiły drobne sprzęty AGD, np. żelazka, telewizory, aparaty fotograficzne. Nie było przy tym możliwości zamiany nagrody na gotówkę, czy też towary oferowane przez spółkę w regularnej sprzedaży. Spółka posiadała ponadto dowody (np. w postaci regulaminu promocji) na potwierdzenie faktu, że wręczane kontrahentom upominki wspierają sprzedaż podstawową.

Na tle powyższego stanu faktycznego, wspólnik spółki zwrócił się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytał, czy zakup nagród wydawanych nieodpłatnie w ramach systemu sprzedaży premiowej, może zaliczyć w koszty podatkowe?

Dla porządku dodajmy, że pytanie zostało zadane przez wspólnika, ponieważ mamy do czynienia ze spółką jawną, będącą podmiotem transparentnym podatkowo. W przypadku osoby prawnej, pytanie byłoby zadane przez samą spółkę.

Nagrody są kosztem uzyskania przychodu, bo sprzedaż premiowa ma na celu zwiększenie przychodów

Przedstawiając własne stanowisko, podatnik wskazał, że w związku z tym, że sprzedaż premiowa ma na celu intensyfikację sprzedaży regularnej, a co za tym idzie, zwiększenie przychodów,  istnieją przesłanki do zaliczenia wydatków na zakup nagród w poczet kosztów podatkowych o charakterze bezpośrednim.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

JGBS Biernat & Partners S.K.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK