| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Co jest kosztem > Czy wartość skradzionych towarów można ująć w kosztach?

Czy wartość skradzionych towarów można ująć w kosztach?

Czy wartość towarów znajdujących się na magazynie firmy, co do których zawarto umowy sprzedaży z możliwością odkupu, a które zostały skradzione, można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu?

Zdaniem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z interpretacji indywidualnej z 27 marca 2018, sygn. 0115-KDIT3.4011.99.2018.2.PSZ wartość skradzionych towarów można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.

W rozpatrywanej przez organ podatkowy sprawie podatnik wskazał, że prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą, w której zdarzenia gospodarcze ewidencjonuje w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Firma zajmuje się skupywaniem rzeczy ruchomych, które następnie mogą być odkupione przez klienta. Mimo niezbędnych zabezpieczeń w postaci monitoringu, drzwi antywłamaniowych, alarmu sejfu oraz szaf pancernych czasem dochodzi do kradzieży. W celu udokumentowania strat podatnik gromadzi dokumentację taką jak zawiadomienia o popełnieniu czynu zabronionego, postanowienia policji o wszczęciu bądź umorzeniu postępowania.

W związku z powyższym podatnik wystosował wniosek z zapytaniem: Czy wartość towarów znajdujących się na magazynie firmy, co do których zawarto umowy sprzedaży z możliwością odkupu, a które zostały skradzione, można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów i w którym momencie?

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2018 r., poz. 200, z późn. zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Ogólny charakter definicji kosztów uzyskania przychodów zawarty w art. 22 wymaga indywidualnego podejścia do każdego z poniesionych kosztów w celu jego kwalifikacji prawnej.

Aby wydatek został uznany za koszt poniesiony w celu uzyskania przychodu należy spełnić łącznie sześć przesłanek:

- wydatek został poniesiony przez podatnika,

- jest definitywny, a więc bezzwrotny,

- pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,

- poniesiony został w celu uzyskania przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów,

- został właściwie udokumentowany,

- nie jest kosztem wymienionym w art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Istotnym jest, że ustawodawca w art. 22 ust. 1 ustawy nie wymaga udokumentowania, że dany wydatek został poniesiony w celu uzyskania konkretnego przychodu, zatem należy rzetelnie i całościowo ocenić czy podatnik dochował wszelkich starań oraz czy był świadomy tego, że ponosząc dany wydatek w zamian może oczekiwać konkretnego dochodu lub przynajmniej zabezpieczenia źródła jego uzyskania. Skupując towary podatnik starannie je zabezpieczył dlatego jego działanie było racjonalne i nie sposób dopatrzeć się tutaj jakichkolwiek zaniedba, kradzież nastąpiła w wyniku zdarzenia losowego, zostały więc spełnione przesłanki uprawniające do zaliczenia w ciężar kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej wartości towarów skradzionych z magazynu firmy.

Podkreślić należy, że podatnik nie może kwalifikować do kosztów uzyskania przychodów wydatków, będących następstwem jego niewłaściwego lub nieracjonalnego działania. Ryzyko prowadzonej działalności gospodarczej ponosi podatnik i nie ma możliwości przenoszenia tego ryzyka na budżet państwa. Wyjątkiem mogą być jedynie nieprzewidywalne sytuacje, których uniknięcie było niemożliwe, pomimo podjęcia przez podatnika wszelkich koniecznych działań w celu zapobieżenia im.

Polecamy: PIT 2018. Komentarz

W odpowiedzi na wniosek Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej przyznał podatnikowi rację argumentując, iż dochował on wszelkich starań w celu zabezpieczenia towaru. Incydenty zostały również w odpowiedni sposób udokumentowane. Stwierdzić zatem należy, że jeżeli kradzież towarów była następstwem zdarzenia losowego, a podatnik dochował należytej staranności przy pieczy i zabezpieczeniu towarów, to zostały spełnione przesłanki uprawniające do zaliczenia w ciężar kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej wartości towarów skradzionych z magazynu firmy.

Jeśli chodzi o czas w którym należy zaliczyć kradzież do kosztów uzyskania przychodów to jest to data, w której podatnik otrzymał postanowienie o zakończeniu postępowania dotyczącego kradzieży.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Ogólnopolski Konwent Agencji Pracy

związek pracodawców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »