| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Kiedy do kosztów > Część odsetkowa rat leasingowych w kosztach uzyskania przychodu w dacie poniesienia (wystawienia faktury)

Część odsetkowa rat leasingowych w kosztach uzyskania przychodu w dacie poniesienia (wystawienia faktury)

W przypadku leasingu finansowego należna leasingodawcy część odsetkowa raty leasingowej stanowi w istocie wynagrodzenie za używanie przedmiotu leasingu, które korzystający zobowiązany jest ponieść na rzecz finansującego. Wynagrodzenie to nie powinno być więc utożsamiane z odsetkami. W konsekwencji, wydatek ten stanowi koszt podatkowy w dacie poniesienia (tj. wystawienia faktury), niezależnie od tego, czy został on faktycznie zapłacony.

Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 4 czerwca 2019 r., sygn. 0114-KDIP3-1.4011.232.2019.1.MJ.

Sprawa dotyczyła podatnika, który prowadził działalność gospodarczą i z tego tytułu rozliczał się podatkiem liniowym 19% na zasadach podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Podatnik zawarł umowę leasingu finansowego samochodu osobowego jako leasingobiorca. Umowa została zawarta na okres 36 miesięcy. Na mocy zawartej umowy leasingobiorca dokonywał odpisy amortyzacyjne przedmiotu leasingu dla celów podatkowych. W umowie leasingu odrębnie określona została wartość początkowa przedmiotu leasingu oraz wartość tzw. części odsetkowej rozumiana jako wynagrodzenie leasingodawcy. Zarówno część kapitałowa, jak i odsetkowa były spłacane w ratach, zgodnie z harmonogramem, stanowiącym załącznik do umowy leasingu. Leasingodawca wystawił leasingobiorcy fakturę VAT procedura marży - towary używane, w której ujęto dwie pozycje – całkowitą wartość umowy leasingu (samochodu osobowego) oraz całkowitą wartość części odsetkowej – obie zgodnie z umową leasingu.

Podatnik powziął wątpliwość, czy  wydatki z tytułu rat leasingowych z umowy leasingu finansowego w rozumieniu art. 23f ust. 1 ustawy o PIT w ich tzw. części odsetkowej będą stanowić koszt uzyskania przychodu podatnika w dacie poniesienia rozumianej jako dzień wystawienia faktury przez leasingodawcę.

Prezentując własne stanowisko, podatnik wskazał, że wydatki z tytułu rat leasingowych w ich tzw. części odsetkowej będą stanowić koszty uzyskania przychodów podatnika w momencie ich poniesienia, tj. wystawienia przez leasingodawcę faktury.

Organ uznał to stanowisko za prawidłowe. Wskazał, że w sytuacji spełnienia przesłanek leasingu finansującego do przychodów finansującego i odpowiednio do kosztów uzyskania przychodu korzystającego nie zalicza się opłat leasingowych w zakresie, w jakim dotyczą one spłaty wartości początkowej środka trwałego będącego przedmiotem umowy leasingu. Przychodem finansującego i odpowiednio kosztem korzystającego jest natomiast tzw. część odsetkowa raty leasingowej, która powinna być zaliczona w poczet kosztów podatkowych w dacie jej poniesienia. Według organu, konstrukcja leasingu finansowego sprawia, że zaliczeniu bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodu korzystającego podlegać będzie tylko tzw. odsetkowa część opłat leasingowych.

Katarzyna Narejko,

Źródło: taxonline.pl

Polecamy: INFORLEX Księgowość

Polecamy: INFORLEX Biznes

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Liferay

Liferay tworzy oprogramowanie, które pomaga przedsiębiorstwom kreować doświadczenia cyfrowe poprzez komputery, urządzenia mobilne i inne punkty kontaktu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »