| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Najczęstsze problemy > Czy można zaliczyć do kosztów wydatki na eksploatację nabytego samochodu przed jego przerejestrowaniem

Czy można zaliczyć do kosztów wydatki na eksploatację nabytego samochodu przed jego przerejestrowaniem

Właściciel samochodu, wykorzystywanego do działalności gospodarczej oraz dopuszczonego do ruchu, ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu koszty związane z jego eksploatacją również przed jego przerejestrowaniem.

Zgodnie z art. 22a ust. 1 ustawy o PIT za środki trwałe uznaje się składniki majątku stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do użytkowania, o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, które m.in. są wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z działalnością gospodarczą.

Posiadany środek trwały wprowadza się do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych najpóźniej w miesiącu przekazania go do użytkowania (art. 22d ust. 2 ustawy o PIT).

W przypadku nabycia samochodu wykorzystywanego na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej istotnym jest fakt posiadania prawa własności tego samochodu (umowa kupna-sprzedaży bądź inna np. darowizny) oraz faktycznego wykorzystywania go w prowadzonej działalności.

Dowód rejestracyjny nie jest absolutnie dokumentem potwierdzającym prawo własności samochodu, stwierdza on natomiast jedynie w tym wypadku dopuszczenie do ruchu pojazdu. Rejestracja odbywa się na podstawie dowodu własności samochodu, np. umowy, faktury.

Zobacz: Czy kierowca tira - właściciel firmy może zaliczać do kosztów wartość diet z tytułu podróży służbowych

Samochód jest wykorzystywany do działalności gospodarczej, jeżeli jest zarejestrowany, czyli dopuszczony do ruchu. Zatem decydujące znaczenie ma fakt posiadania prawa własności samochodu oraz wykorzystywania go do działalności gospodarczej.

Właściciel samochodu, wykorzystywanego do działalności gospodarczej oraz dopuszczonego do ruchu, ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu koszty związane z jego eksploatacją również przed jego przerejestrowaniem. Istotniejsze jest, aby wydatki te były związane z prowadzoną działalnością, spełniały przesłanki zaliczenia ich do kosztów a podatnik mógł je wiarygodnie uzasadnić (np. fakturami).

Polecamy: Koszty ubezpieczenia składników majątku obrotowego

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa – prezydent podpisał ustawy

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Stucke

Kancelaria Prawa Pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »