reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Reprezentacja i reklama > Czy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na zakup odzieży?

Czy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na zakup odzieży?

Wydatki na zakup odzieży osobistej i obuwia, mogą stanowić koszt podatkowy, pod warunkiem że obiektywnie przyczyniają się do osiągnięcia przychodu lub do zachowania czy zabezpieczenia jego źródła.

Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 27 lutego 2015r., IBPBI/1/415-1426/14/ŚS.

Sprawa dotyczyła podatniczki  świadczącej usługi pielęgniarskie. Praca pielęgniarki środowiskowej w związku ze specyfiką terenu, po którym porusza się, dojeżdżając do pacjentów, wiąże się z dużym zużyciem odzieży. Mając powyższe na uwadze wnioskodawczyni zwróciła się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytała, czy wydatki na zakup odzieży i obuwia mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej.

100 pytań o samochód w firmie + CD

W opinii podatniczki  ww. wydatki mogą stanowić koszty uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej, ponieważ nie są wymienione w art. 23 ustawy o PIT.

Organ uznał to stanowisko za prawidłowe jedynie w części. W uzasadnieniu interpretacji wskazał, że za odzież ochronną, przy świadczeniu usług medycznych (pielęgniarskich), można uznać specjalną odzież ochronną typu fartuchy, rękawiczki noszone tylko w związku z wykonywaną pracą (wykonywaniem usług pielęgniarskich). Wydatki na zakup tego typu odzieży mogą stanowić koszty podatkowe prowadzonej przez wnioskodawczynię działalności gospodarczej, pod warunkiem należytego ich udokumentowania.

Odnosząc się natomiast do możliwości zaliczenia do kosztów podatkowych wydatków na zakup odzieży (kurtki, płaszcze przeciwdeszczowe, spodnie, spódnice, czapki, rękawiczki) uznał, że stanowią one wydatki związane z faktem funkcjonowania osoby w życiu społecznym. Ich zakup służy więc zaspokojeniu normalnych osobistych potrzeb osoby fizycznej. Tym samym nie mogą one zostać wliczone w poczet kosztów uzyskania przychodów.

Monitor Księgowego – prenumerata

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Jakie zmiany w podatkach i ZUS wprowadza Tarcza antykryzysowa 4.0

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

GLC

Doradztwo podatkowe i prawne. Outsourcing usług księgowych i HR. Audyty finansowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama