reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > KPiR > Dowody księgowe > Jak numerować dowody księgowe w kpir?

Jak numerować dowody księgowe w kpir?

Przepisy nie regulują szczegółowo sposobu numerowania dowodów księgowych ewidencjonowanych w kpir. W praktyce każdy podatnik ustala swój własny system numerowania. Jednak zdaniem fiskusa kolejne pozycje księgi powinny być numerowane po kolei, a numery nie mogą się powtarzać.

Przepisy podatkowe nie regulują szczegółowo wszystkich aspektów prowadzenia przez podatników działalności podlegającej opodatkowaniu. Z jednej strony jest to błogosławieństwem, pozwalającym na pewną elastyczność działania, ale z drugiej strony może być kłopotliwe, a czasami stawać się zarzewiem konfliktu z urzędnikami skarbowymi.

Jedną z takich „niedopowiedzianych” kwestii jest sposób numerowania wpisów do podatkowej księgi przychodów i rozchodów, a w konsekwencji  numerowanie dowodów księgowych będących podstawą poszczególnych wpisów.

Jeden z podatników postanowił zapytać się Ministra Finansów o to, czy może zaprzestać numerowania wpisów do kpir według ciągłej numeracji rocznej i zastąpić ją ciągłą numeracją miesięczną. Zdaniem podatnika jest to dopuszczalne.

Polecamy: Czy nieściągalne należności można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów

Polecamy: Zwrot VAT za materiały budowlane - nowy wykaz materiałów budowlanych od 2011 roku

W odpowiedzi Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu wydał 5 sierpnia 2011 r. w imieniu Ministra Finansów indywidualną interpretację prawa podatkowego nr ILBP1/415-676/11-2/AG z, w której potwierdził prawidłowość stanowiska pytającego.

Co prawda przepisy podatkowe w żadnym miejscu nie regulują szczegółowo sposobu numerowania dowodów księgowych zaewidencjonowanych w kpir i w praktyce każdy podatnik ustala swój własny system numerowania, ale oczywistym jest, że aby księga była uznana za prowadzoną w sposób rzetelny, musi pozwalać na jednoznaczną identyfikację poszczególnych zdarzeń gospodarczych.

W związku powyższym oczywistym, zdaniem interpretatora, jest to, że kolejne pozycje (wpisy) powinny być numerowane po kolei i aby numery te nie powtarzały się.

Tym samym za dopuszczalne uznać należy stosowanie np. proponowanej przez pytającego numeracji miesięcznej, przy czym należy wprowadzić jakiś rozróżnik dla każdego z miesięcy, aby żadne numery się nie powtarzały.

Biorąc pod uwagę powyższe stanowisko uznać należy, iż dopuszczalnym byłoby również stosowanie ciągłej numeracji tygodniowej lub w jakimkolwiek innym okresie, który wymyśli sobie podatnik, aczkolwiek mogłoby to utrudnić mu to prowadzenie dokumentacji i niewątpliwie wywołałoby nerwową atmosferę w przypadku kontroli podatkowej.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

FakturaXL.pl

FakturaXL.pl jest producentem oprogramowania w zakresie fakturowania online dla firm i biur rachunkowych. Od ponad 12 lat tworzymy z pasją rozwiązania IT.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama