reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > KPiR > Koszty > Zero na fakturze a zapis w kpir

Zero na fakturze a zapis w kpir

Czy do kosztów uzyskania przychodu można zaliczyć wartość faktycznie zapłaconego materiału określonego na fakturze jako zero? Podatnik importuje materiały a za zamówiony towar podatnik dokonał zapłaty zaliczkowej, co udokumentował wyciągiem z rachunku bankowego. Następnie, po kilku miesiącach podatnik otrzymał towar, na który został wystawiony dokument SAD oraz fakturę od kontrahenta z wartością zero za towar.

TAK - Podatnik winien on zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu wartość zapłaconego towaru z dniem dokonania odprawy celnej

Zakup towarów powinien być udokumentowany w pierwszej kolejności fakturą, która stanowi podstawowy dowód księgowy. W celu prawidłowego udokumentowania dokonanego zakupu do faktury otrzymanej od zagranicznego kontrahenta można dołączyć dokument celny SAD.

Polecamy: VAT 2010

Zapis w księdze może być dokonany wyłącznie w oparciu o dokument SAD pod warunkiem, że dokument ten spełnia ogólne warunki, którym winny odpowiadać dowody księgowe stanowiące podstawę zapisów w kpir.
Przepis ten stanowi, iż podstawą zapisów w kpir są również inne dowody stwierdzające fakt dokonania operacji gospodarczej zgodnie z jej rzeczywistym przebiegiem i zawierające co najmniej:

  • wiarygodne określenie wystawcy lub wskazanie stron (nazwę i adresy) uczestniczących w operacji gospodarczej, której dowód dotyczy,
  • datę wystawienia dowodu oraz datę lub okres dokonania operacji gospodarczej, której dowód dotyczy,
  • przedmiot operacji gospodarczej i jego wartość oraz ilościowe określenie, jeżeli przedmiot operacji jest wymierny w jednostkach naturalnych,
  • podpisy osób uprawnionych do prawidłowego udokumentowania operacji gospodarczych.

W myśl § 12 ust. 4 rozporządzenia kpir dowód księgowy powinien być sporządzony w języku polskim. Treść musi być pełna i zrozumiała, dopuszczalne jest stosowanie skrótów ogólnie przyjętych, jeżeli w dowodzie podane jest wartościowe określenie operacji gospodarczej tylko w walucie obcej, podatnik jest obowiązany przeliczyć walutę obcą na złote, po obowiązującym kursie, zgodnie z zasadami określonymi w ustawie o podatku dochodowych.

Polecamy: serwis Podatki osobiste

Wynik przeliczania należy zamieścić w wolnych polach dowodu lub w załączniku do dowodu sporządzonego według cen wynikających z dowodów potwierdzających zakup.
Zakup materiałów podstawowych oraz towarów handlowych musi być wpisany do księgi, niezwłocznie po ich otrzymaniu, najpóźniej przed przekazaniem do magazynu, przerobu lub sprzedaży, więc w przypadku podatnika data jego otrzymania wynikająca z dokumentu SAD stanowi podstawę dokonania wpisu.

Podstawa prawna:
Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz.U z 2003 Nr 152 poz 1475 ze zm.)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Łatwe podatki

Portal „Łatwe podatki” pozwala zrozumieć trudne zagadnienia związane z podatkami (takimi jak np. VAT, CIT czy PIT) w sposób stosunkowo przystępny, podparty ciekawymi przykładami.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama