REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Skutki podatkowe ustanowienia hipoteki przymusowej

Klaudia Pastuszko
Skutki podatkowe ustanowienia hipoteki przymusowej /shutterstock.com
Skutki podatkowe ustanowienia hipoteki przymusowej /shutterstock.com
www.shutterstock.com

REKLAMA

REKLAMA

W przepisach Ordynacji podatkowej organom skarbowym nadano możliwość ustanowienia na składnikach majątku podatnika hipoteki przymusowej. Kiedy organy skarbowe mogą skorzystać z tej możliwości? Jakie skutki rodzi ona dla podatników?

Autopromocja

Hipoteka przymusowa

Hipoteka przymusowa stanowi jeden ze sposobów zabezpieczenia interesów wierzycieli, którymi przy zaległościach podatkowych są Skarb państwa oraz jednostki samorządu terytorialnego. Służy ona w celu zapewnienia, iż obowiązki spoczywające na podatniku zostaną wykonane. Istotne przy tym rodzaju odpowiedzialności jest zabezpieczenie interesów organów skarbowych konkretnym przedmiotem majątkowym – inaczej niż w przypadku odpowiedzialności osobistej, prawo to polega na zabezpieczeniu roszczenia oznaczonym składnikiem majątku podatnika, nawet jeśli właścicielem nieruchomości w chwili realizacji owego zabezpieczenia staje się inna osoba. Każdy nabywca nieruchomości, która staje się przedmiotem hipoteki przymusowej, staje się z mocy prawa dłużnikiem zobowiązania hipotecznego.

Hipoteka przymusowa wynikająca z przepisów Ordynacji podatkowej ma charakter łączny. Oznacza to, iż obciąża ona wszelkie nieruchomości wchodzące w skład majątku podatnika. Ustanowić ją można drogą umowną z zastosowaniem przepisów Kodeksu cywilnego, może zostać także ustanowiona na mocy decyzji organu skarbowego, przy czym owa decyzja nie musi być ostateczna.

Zakres hipoteki przymusowej

Katalog podmiotów, których majątek może zostać obłożony hipoteką przymusową jest bardzo szeroki i obejmuje swym zakresem zarówno podatników, jak i płatników czy inkasentów. Warunkiem jest tutaj dopuszczenie się nieprawidłowości przy realizacji zobowiązania podatkowego. Przede wszystkim chodzi tutaj o takie sytuacje, w których podmioty zostają zobowiązane do uregulowania należności podatkowych drogą decyzji organu podatkowego. Jeśli tego nie zrobią, powstanie po ich stronie zaległość podatkowa. Jej zabezpieczenie może polegać na ustanowieniu hipoteki, którą ustanowić można na:

- części ułamkowej nieruchomości, jeśli stanowi ona udział podatnika;

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- nieruchomości stanowiącej przedmiot współwłasności łącznej podatnika i jego małżonka;

- nieruchomości stanowiącej przedmiot współwłasności łącznej wspólników spółki cywilnej lub części ułamkowej nieruchomości stanowiącej udział wspólników spółki cywilnej (z tytułu zaległości podatkowych);

- prawie użytkowania wieczystego lub udziału w tym prawie;

- prawie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w tym prawie;

- wierzytelności zabezpieczonej hipoteką;

- statku morskim lub statku morskim w budowie wpisanym do rejestru okręgowego.

Skutki podatkowe hipoteki przymusowej

Zasadniczym celem oraz skutkiem jest możliwość zabezpieczenia interesów wierzyciela, a także jego zaspokojenie z nieruchomości, która hipoteką była obciążona od chwili upływu terminy płatności podatku. Warto także odnotować, iż hipoteka podlega wpisowi do księgi wieczystej, co skutkuje trudnościami w zbyciu obciążonej nieruchomości, a także zabezpiecza interesy nabywcy – jak już podkreślono, organ może egzekwować należności z przedmiotu hipoteki przymusowej bez względu na to, kto stał się jej właścicielem. Co istotne, te spośród należności podatkowych, które zostały zabezpieczone hipoteką, nie ulegają nigdy przedawnieniu – choć po pięciu latach mogą być realizowane jedynie z nieruchomości będącej przedmiotem hipoteki.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kasowy PIT: Projekt ustawy trafił do konsultacji. Nowe przepisy od 1 stycznia 2025 r. Kto z nich skorzysta?

Prawo do tzw. kasowego PIT będzie warunkowane wysokością przychodów z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie osiągniętych w roku poprzednim - nie będzie ona mogła przekroczyć kwoty odpowiadającej równowartości 250 tys. euro. Projekt ustawy wprowadzającej kasowy PIT trafił do konsultacji międzyresortowych.

Jak przygotować się do ESG? Oto przetłumaczony unijny dokument dla firm: „Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie”

Jak małe i średnie firmy mogą przygotować się do ESG? Krajowa Izba Gospodarcza przetłumaczyła unijny dokument dla MŚP: „Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie”. Dokumentu po polsku jest dostępny bezpłatnie.

Czy to nie dyskryminacja? Jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności, a inny już nie, bo spółka miała jednego wierzyciela

Czy mamy do czynienia z dyskryminacją, gdy jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności za zobowiązania spółki przez zgłoszenie w porę wniosku o ogłoszenie jej upadłości, podczas gdy inny nie może tego zrobić tylko dlatego, że spółka miała jednego wierzyciela? Czy organy skarbowe mogą dochodzić zapłaty podatków od takiego członka zarządu bez wcześniejszego wykazania, że działał on w złej wierze albo w sposób niedbały? Z takimi pytaniami do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wystąpił niedawno polski sąd.

Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Kasowy PIT dla przedsiębiorców z przychodami do 250 tys. euro od 2025 roku. I tylko do transakcji fakturowanych [projekt ustawy]

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 24 kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ta nowelizacja przewiduje wprowadzenie kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Z tej metody będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, a także ci przedsiębiorcy, których przychody w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Coraz więcej kontroli firm logistycznych. Urzędy celno-skarbowe sprawdzają pozwolenia na uproszczenia celne

Urzędy celno-skarbowe zintensyfikowały kontrole firm logistycznych. Chodzi o monitoring pozwoleń na uproszczenia celne, szczególnie tych wydanych w czasie pandemii. Jeśli organy celno-skarbowe natrafią na jakiekolwiek uchybienia, to może dojść do zawieszenia pozwolenia, a nawet jego odebrania.

Ostatnie dni na złożenia PIT-a. W pośpiechu nie daj szansy cyberoszustowi! Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Obecnie już prawie co drugi Polak (49%) przyznaje, że otrzymuje podejrzane wiadomości drogą mailową. Tak wynika z najnowszego raportu SMSAPI „Bezpieczeństwo Cyfrowe Polaków 2024”. Ok. 20% Polaków niestety klika w linki zawarte w mailu, gdy wiadomość dotyczy ważnych spraw. Jak zauważa Leszek Tasiemski, VP w firmie WithSecure – ostatnie dni składania zeznań podatkowych to idealna okazja dla oszustów do przeprowadzenia ataków phishingowych i polowania na nieuważnych podatników.

Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

REKLAMA