reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ordynacja podatkowa > Weryfikacja kontrahenta do celów podatkowych - od 25 grudnia 2017 r.

Weryfikacja kontrahenta do celów podatkowych - od 25 grudnia 2017 r.

Każdy podatnik będzie mogła zweryfikować kontrahenta, poprzez zwrócenie się do urzędu z takim wnioskiem. Weryfikacji podlegać będzie firmowy numeru konta bankowego, składanie przez kontrahenta deklaracji oraz innych dokumentów. Podatnik będzie mógł również sprawdzić, czy kontrahent ujął daną fakturę w deklaracji VAT.

Polityka Ministerstwa Finansów nastawiona na intensywną walkę z oszustwami podatkowymi oznacza dla przedsiębiorców bardziej szczegółowe procedury kontrolne. Organy podatkowe mogą podważyć transakcje dokonane przez uczciwych podatników z podmiotami nierzetelnymi, jeśli stwierdzą brak należytej staranności przy dokonywaniu weryfikacji kontrahenta. Przedsiębiorcy natomiast zwracają uwagę, że w celu dochowania należytej staranności są niezbędne narzędzia pozwalające na sprawdzenie i uznanie czy kontrahent jest rzetelny czy też nie.

Nowe możliwości w tym zakresie wprowadza ustawa z dnia 27 października 2017 r. o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa, którą prezydent podpisał 24 listopada 2017 r.

Jest to bardzo korzystne dla osób dokonujących transakcji z podmiotami, tzn. kontrahentami. Każdy z nas będzie mógł sam zwrócić się do urzędu w celu weryfikacji swego kontrahenta. Przede wszystkim informacja będzie wiarygodna oraz będzie dostarczana bezpośrednio do osoby zainteresowanej.

Osoba weryfikująca będzie mogła zwrócić się do urzędu z wnioskiem o weryfikację firmowego numeru konta bankowego, składaniu przez podatnika deklaracji oraz innych dokumentów oraz o zobowiązaniach jakie podatnik ma względem urzędu. Osoba zainteresowana będzie mogła także zwrócić się do urzędu o weryfikację czy dany kontrahent ujął daną fakturę w deklaracji VAT oraz czy deklaracja została złożona w terminie.

Koszt zaświadczenia wydanego przez organ podatkowy dotyczący podatnika prowadzącego działalność gospodarczą ma wynieść 17 zł.

Uprawnienie dotyczy uzyskania zaświadczenia dotyczącego podmiotów, z którymi przedsiębiorca już współpracuje. Nie obejmuje to jednak firm, z którymi przedsiębiorca będzie nawiązywał kooperacje. Oznacza to również konieczność dokonywania kontroli i weryfikacji w sposób ciągły, jeżeli współpraca jest przewidziana na dłuższy okres.

Jednocześnie każdorazowa weryfikacja pozwoli podatnikowi na uzyskanie wszelkich informacji umożliwiających współpracę z kontrahentem we właściwym zakresie bez ryzyka kooperacji z nierzetelnym kontrahentem oraz podważenia przez organ podatkowy prawa do odliczenia podatku naliczonego. Przedsiębiorca wykaże się należytą starannością dotyczącą weryfikacji kontrahenta, jednak nie zawsze uda się uniknąć negatywnych skutków będących następstwem nieuczciwości kontrahenta.

Polecamy: Pakiet żółtych książek - Podatki 2018

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

VGD

VGD jest międzynarodową firmą świadczącą usługi w zakresie audytu, podatków, księgowości, kadr i płac oraz doradztwa biznesowego

Zdjęcia

Weryfikacja kontrahenta do celów podatkowych - od 25 grudnia 2017 r. /fot.Shutterstock
Weryfikacja kontrahenta do celów podatkowych - od 25 grudnia 2017 r. /fot.Shutterstock

Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kalkulatory Budowlane

Kalkulatory Budowlane to bezpłatne narzędzie przydatne dla każdego, kto rozpoczyna budowę domu, remont lub wykończenie mieszkania. Za jego pomocą w kilka minut obliczysz, jakie będą koszty Twojej inwestycji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama