| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Najczęściej popełniane błędy przez podatników w zeznaniach podatkowych

Najczęściej popełniane błędy przez podatników w zeznaniach podatkowych

Terminowe składanie zeznań podatkowych należy do obowiązków podatników. Niedopełnienie takiego obowiązku w terminie określonym w ustawie może rodzić konsekwencje na gruncie Kodeksu karnego skarbowego. Jednak samo dotrzymanie terminu nie gwarantuje sukcesu. Jak wskazują eksperci z działu podatkowego firmy Accace, problemy zaczynają się już na etapie wyboru odpowiedniego formularza, gdyż te dość często ulegają zmianie. Wybór niewłaściwego formularza powoduje obowiązek ponownego wypełnienia zeznania w formie korekty.


Podatek dochodowy od osób fizycznych


Poza błędami formalnymi, popełnianymi przez wszystkich podatników (osoby fizyczne i prawne), podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych najczęściej dopuszczają się pomyłek w zakresie działań rachunkowych dokonywanych w rozliczeniu rocznym. Polegają one przede wszystkim na nieprawidłowym zaokrąglaniu podstawy obliczenia podatku oraz kwoty do zapłaty. Częstym błędem jest również nieprawidłowe rozliczanie ulg za korzystanie z Internetu (do wysokości 760 zł). „Należy pamiętać, aby nie zastosować takiego odliczenia w podwójnej wysokości w przypadku rozliczeń dokonywanych wspólnie z małżonkiem. Niewykorzystana ulga prorodzinna nie przechodzi na następny rok. Kwota ulgi może być rozliczana tylko w danym roku podatkowym” - komentuje Laura Strzemiecka, młodszy konsultant podatkowy w firmie Accace.

Również wspólne rozliczenia roczne z małżonkiem są przyczyną wielu błędów w zeznaniu. Między innymi błędne jest złożenie wspólnego zeznania podatkowego przez nowożeńców (za pierwszy rok po ślubie) oraz wspólne rozliczenie za rok podatkowy, w którym wspólność majątkowa małżeńska ustała w tracie roku podatkowego. Dość częstym problemem dla podatników jest wykazywanie dochodów zagranicznych. Polscy rezydenci podatkowi, zarabiający za granicą powinni wykazać w deklaracji i rozliczyć w Polsce przychody zagraniczne, jeżeli umowa z danym krajem obcym nie stanowi, że są one zwolnione z opodatkowania.


Konsekwencje


Popełnienie błędu w deklaracji rodzi obowiązek złożenia korekty zeznania, a niekiedy nawet konieczność osobistego stawienia się w urzędzie skarbowym i złożenia wyjaśnień. Należy pamiętać, że w razie składania deklaracji korygującej, niezbędne jest dołączenie pisemnego uzasadnienia przyczyny korekty. „Może się również zdarzyć, iż na skutek zaniedbania, bądź innych zdarzeń podatnik nie spełni swojego ustawowego obowiązku i zaniecha złożenia zeznania w terminie. Wtedy na ratunek zapominalskim przybywa instytucja czynnego żalu. Jest to instytucja pozwalająca na uniknięcie odpowiedzialności karnej skarbowej. Trzeba jedna pamiętać, iż jest to środek nadzwyczajny, nie gwarantujący 100% sukcesu, dlatego warto pilnować terminów do składania zeznań podatkowych, aby uniknąć negatywnych skutków na gruncie Kodeksu karnego skarbowego” - mówi Laura Strzemiecka z firmy Accace.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

widoczni.com

Agencja marketingu internetowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK