REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Opodatkowanie nieodpłatnych świadczeń na rzecz pracowników

Opodatkowaniu nieodpłatnych świadczeń na rzecz pracowników
Opodatkowaniu nieodpłatnych świadczeń na rzecz pracowników

REKLAMA

REKLAMA

W wyroku z 8 lipca 2014 r. Trybunał Konstytucyjny uznał, że przepisy ustawy o PIT mówiące o opodatkowaniu nieodpłatnych świadczeń dla pracowników są zgodne z ustawą zasadniczą. Z pewnością nie uchroni to podatników od kolejnych - często sprzecznych ze sobą wyroków sądów administracyjnych i decyzji podatkowych.

REKLAMA

Autopromocja

TK: nie ma potrzeby zmieniać przepisów podatkowych

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy ustawy o PIT rozumiane w ten sposób, że „inne nieodpłatne świadczenie” oznacza tylko przysporzenie majątkowe o indywidualnie określonej wartości są zgodne z konstytucją.

Zdaniem Trybunału uchylenie danego przepisu jest konieczne tylko wtedy, gdy nie ma możliwości jego interpretacji przy pomocy np. przepisów konstytucyjnych. W ocenie TK, w omawianej sprawie taki przypadek nie zachodzi.

Nie każde świadczenie dla pracownika będzie podlegało podatkowi dochodowemu. W ocenie TK istotne dla oceny, czy należy dane świadczenie opodatkować jest to, czy wynagrodzenie w ten sposób pracownika leżało w jego interesie, a jeśli tak, to czy doszło do realnego przysporzenia jego majątku. Zatem świadczenia otrzymywane przez pracownika od pracodawcy trzeba opodatkować tylko wtedy, jeżeli prowadzi to do powiększenia dochodu pracownika, albo też do zaoszczędzenia wydatków. Na równi należy traktować realne przysporzenie po stronie pracownika, jak i zaoszczędzenie na skutek świadczenia lub usługi przez pracodawcę.

W ocenie Trybunału opodatkowanie nieodpłatnego świadczenia otrzymanego przez pracownika będzie miało miejsce tylko wówczas, jeżeli rzeczywiście doprowadzi do zaoszczędzenia przez niego wydatków. To zaś wymaga dalszego ustalenia, czy pracownik korzystał ze świadczenia dobrowolnie. Jeżeli natomiast

Dalszy ciąg materiału pod wideo

nieodpłatne świadczenie pracownik przyjął jako warunek niezbędny do zgodnego z prawem wykonania pracy, wówczas pracownik nie odnosi korzyści, podlegającej opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Jak opodatkowane są nieodpłatne świadczenia

Kryteria opodatkowania świadczeń

        W rezultacie Trybunał uznał, że przychodem pracownika mogą być tylko świadczenia, które:

  • zostały spełnione za zgodą pracownika (skorzystał z nich w pełni dobrowolnie);
  • zostały spełnione w jego interesie (a nie w interesie pracodawcy) i przyniosły mu korzyść w postaci powiększenia aktywów lub uniknięcia wydatku, który musiałby ponieść;
  • korzyść ta jest wymierna i przypisana indywidualnemu pracownikowi (nie jest dostępna w sposób ogólny dla wszystkich).

Z pewnością omawiany wyrok Trybunału Konstytucyjnego da cenne wskazówki pracownikom, pracodawcom, organom podatkowym i sądom administracyjnym. Wydaje się być jednak wątpliwe, czy jego efektem będzie trwałe wyeliminowanie często sprzecznych ze sobą decyzji organów podatkowych i wyroków sądów administracyjnych w kwestii opodatkowania nieodpłatnych świadczeń na rzecz pracowników.

Przychody z praw autorskich w ramach firmy - jak rozliczać?

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

 Argumenty pracodawców

REKLAMA

Trybunał Konstytucyjny zajął się omawianą sprawą na wniosek Konfederacji Lewiatan. Wnioskodawcy kwestionowali przepis ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym nawet od potencjalnie otrzymanego przez pracownika przychodu należy odprowadzić podatek. W ocenie organizacji Lewiatan świadczenia pozapłacowe motywują pracowników do pracy i nie może się bez nich obejść żadna nowoczesna firma. Chodzi tu np. o spotkania integracyjne pracowników, zakup zatrudnionym polis OC i na życie, jak też organizowanie im przez pracodawcę transportu do zakładu pracy.

Zdaniem Konfederacji Lewiatan obecnie obowiązujące przepisy dotyczące nieodpłatnych świadczeń są nieprecyzyjne, dają pole do dwóch sprzecznych ze sobą stanowisk, a w konsekwencji narażają firmy na problemy ze strony organów podatkowych. W ocenie Konfederacji Lewiatan przepisy, a zwłaszcza przepisy podatkowe muszą być jednoznaczne.

Kancelaria Prawna Skarbiec, specjalizuje się w kompleksowej obsłudze prawnej podmiotów gospodarczych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Kancelaria Prawna Skarbiec.Biz

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/9
Są kosztem uzyskania przychodu:
koszty reprezentacji, w szczególności poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych
udzielone pożyczki, w tym stracone pożyczki
wydatki na wystrój wnętrza biurowego nie będące wydatkami reprezentacyjnymi
wpłaty dokonywane do pracowniczych planów kapitałowych, o których mowa w ustawie o pracowniczych planach kapitałowych – od nagród i premii wypłaconych z dochodu po opodatkowaniu podatkiem dochodowym
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obniżenie kapitału zakładowego w spółce z o.o. Kiedy jest korzystne i jak to zrobić

Czym jest obniżenie kapitału zakładowego, jak je przeprowadzić w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością oraz w jakich sytuacjach może się to okazać korzystną decyzją?

Co to jest inwestycja w obcym środku trwałym? Tylko ulepszenie, czy także remont?

Pojęcie „inwestycji w obcym środku trwałym” nie zostało bezpośrednio zdefiniowane zarówno w ustawie o PIT jak i w ustawie o CIT. W związku z tym, u podatnika, mogą pojawić się wątpliwości przy próbie ustalenia, czy dana czynność będzie spełniała znamię inwestycji w obcym środku trwałym.

Branża TSL w 2025 r.: tachografy, cła, procedury. Jakie zmiany (prawne, technologiczne, operacyjne) czekają firmy transportowe, spedycyjne i logistyczne

Rok 2025 przyniesie szereg zmian prawnych, technologicznych i operacyjnych, które znacząco wpłyną na sektor transportu, spedycji i logistyki. Od nowych regulacji celnych, przez wdrożenie zaawansowanych technologii, po zmieniające się wymagania środowiskowe – przedsiębiorstwa będą musiały dostosować się do nowych realiów, by utrzymać swoją konkurencyjność.

Ulga rehabilitacyjna: osoba niepełnosprawna odliczy leki, ale nie terapię

Leki przepisane przez lekarza, zabiegi rehabilitacyjne i ulga rehabilitacyjna to tematy, które wywołują wiele pytań wśród podatników. Czy terapia również wchodzi w zakres odliczeń? Kto może skorzystać z tego przywileju podatkowego i jakie warunki trzeba spełnić? Sprawdzamy, co mówi prawo o odliczeniach na cele rehabilitacyjne.

REKLAMA

Jak rozliczyć PIT? Ulga na działalność badawczo-rozwojową lub na stworzenie prototypu

Twoja firma inwestowała w ubiegłym roku w działalność badawczo-rozwojową albo wydała niemało środków na wprowadzenie na rynek nowego produktu? Jeżeli tak, to warto w zeznaniu rocznym PIT poinformować fiskusa o tych pracach i uzyskać z tego tytułu ulgę w podatku dochodowym.

PIT-11 za 2024 r. - do kiedy, jaka wersja formularza? Jak przesłać do urzędu skarbowego i pracownika?

Cykl obowiązków rozliczeniowych za 2024 rok rozpoczyna wystawienie formularzy PIT-11. Są one sporym wyzwaniem zarówno dla księgowych, jak i płatników – zawierają szereg danych dochodowych istotnych dla prawidłowego rozliczenia podatników, a jednocześnie czas na ich wystawienie jest bardzo krótki. Przedsiębiorcy mają czas na wysłanie ich do urzędu skarbowego tylko do 31 stycznia. Natomiast pracownikowi trzeba dostarczyć do 28 lutego. Na co uważać przy sporządzaniu PIT-11, żeby uniknąć prawnych konsekwencji? Co zrobić, jeśli nie wyrobimy się w terminie?

Podatki w 2025 r.: Co nas czeka? Jakie zmiany?

Miniony rok obfitował w kontrowersyjne zmiany w prawie podatkowym, które znacząco wpłynęły na działalność przedsiębiorców. Czy 2025 rok przyniesie więcej stabilizacji? Eksperci wskazują, że to może być czas refleksji i upraszczania systemu podatkowego, choć kilka istotnych zmian wciąż czeka na realizację.

Webinar: Nowelizacja VAT 2025 + certyfikat gwarantowany

Podczas webinaru „Nowelizacja VAT 2025” omówione zostaną zmiany w przepisach dotyczących podatku VAT wchodzące z początkiem 2025 roku oraz planowane w kolejnych miesiącach. Nowe regulacje wpłyną na działalność przedsiębiorców w różnych branżach, dlatego warto zapoznać się z nimi już na początku roku, aby uniknąć zaskoczenia i zapewnić prawidłowość rozliczeń. Oprócz kompleksowego omówienia, uczestnicy zyskają praktyczne wskazówki, możliwość zadania pytań oraz imienny certyfikat.

REKLAMA

Wózki widłowe objęte ubezpieczeniem OC. Wszystkie, czy tylko wprowadzone do ruchu drogowego? Zmiany niedawno weszły w życie

Wózki widłowe również są objęte ubezpieczeniem OC mimo, że nie należą do typowych środków transportu. Do niedawna ten obowiązek dotyczył wyłącznie wózków wprowadzonych do ruchu drogowego, jednak 6 listopada 2024 r. ten stan rzeczy uległ zmianie. Nowelizacja ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych wprowadziła nową definicję ruchu, która istotnie wpływa także na posiadaczy wózków widłowych.

KSeF odroczony ale nieunikniony: już w 2025 r. trzeba przygotować firmę i biuro rachunkowe na przyszłoroczne zmiany. Jak to zrobić?

W 2025 roku powraca temat obowiązkowego modelu Krajowego Systemu e-Faktur, który zacznie obowiązywać przedsiębiorców już w 2026 roku. Reforma wprowadza obowiązek rejestracji faktur w centralnej bazie Ministerstwa Finansów. Przedsiębiorcy i biura rachunkowe mają coraz mniej czasu na analizę procesów oraz poznanie wymogów systemu. Sprawdzamy, jakie największe korzyści i wyzwania wiążą się z planowanymi zmianami.

REKLAMA