reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Sprzedaży środków trwałych po likwidacji firmy - skutki podatkowe

Sprzedaży środków trwałych po likwidacji firmy - skutki podatkowe

Z likwidacją działalności gospodarczej wiąże się szereg formalności, do których należą m.in. sporządzenie remanentu likwidacyjnego, spisu z natury czy rozliczenie się z urzędem skarbowym na gruncie podatku VAT, w tym dokonanie korekt VAT naliczonego.

Mogłoby się wydawać, że po wypełnieniu wszystkich tych obowiązków związanych z zaprzestaniem prowadzenia działalności gospodarczej, podatnik raz na zawsze rozstaje się ze zlikwidowanym biznesem. Niestety nie będzie tak w przypadku, kiedy znajdzie się kupiec na dawny firmowy majątek.

Podatek od polikwidacyjnej sprzedaży firmowej maszyny

Polikwidacyjna sprzedaż elementów majątku działalności gospodarczej pozostałych na dzień jej likwidacji nie powoduje żadnych skutków w podatku od towarów i usług, ponieważ przedsiębiorca rozlicza się z jego tytułu już w momencie likwidacji. Inaczej jest przy podatku dochodowym.

Księgi rachunkowe spółki postawionej w stan likwidacji

Tutaj sprzedaż składników majątku zlikwidowanego biznesu niebędących nieruchomościami mieszkalnymi przed upływem 6 lat od likwidacji powoduje obowiązek rozliczenia dochodu z działalności gospodarczej, a co za tym idzie, zapłaty podatku dochodowego (art. 14 ust. 2 pkt 17 oraz art. 14 ust. 3 pkt 12 ustawy o PIT).

Graniczne 6 lat liczy się od miesiąca następującego po miesiącu, w którym przedsiębiorca zlikwidował działalność. Dopiero po upływie tego okresu, taka sprzedaż będzie obojętna podatkowo.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Wysokość podatku

Jak ustalić dochód ze sprzedaży? Jest to różnica między wartością przychodu z odpłatnego zbycia danego składnika a wydatkami poniesionymi na jego nabycie, których uprzednio nie „wrzuciliśmy” w koszty (art. 24 ust. 3b ustawy o PIT).

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Arkadiusz Dudkiewicz

Doradca podatkowy, agent celny, prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama