| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Dochody zagraniczne > Jak odzyskać podatek dochodowy z Niemiec?

Jak odzyskać podatek dochodowy z Niemiec?

Jeśli pracowaliśmy lub planujemy pracować legalnie w Niemczech, powinniśmy zapoznać się z procedurą związaną ze zwrotem nadpłaconego tam podatku. Możemy próbować odzyskać pieniądze samodzielnie lub zwrócić się o pomoc do profesjonalnej firmy, zajmującej się zwrotem podatku nadpłaconego w niemieckim urzędzie skarbowym. Z obserwacji Euro-Tax.pl wynika, że na jednego polskiego emigranta pracującego w Niemczech w ciągu trzech miesięcy przypada przeciętnie 900 euro nadpłaconego podatku, który można odzyskać.

Wypełnienie zaświadczenia

Gdy mamy już wszystkie dane i dokumenty powinniśmy wypełnić „Zaświadczenie dla krajów UE/EOG zagranicznego organu podatkowego do zeznania podatkowego dot. podatku dochodowego”, które jest dostępne na stronach niemieckich Urzędów Skarbowych lub w specjalnych sekcjach przeznaczonych dla emigrantów na stronach internetowych tych urzędów.

Jeśli nie jesteśmy pewni, jakie formularze musimy wypełnić, albo gdy dany formularz nie jest dla nas w pełni zrozumiały, nie powinniśmy ryzykować. Lepiej poproś o pomoc specjalistę, bo źle wypełniony wniosek może wydłużyć czas oczekiwania nawet o kilka miesięcy lub przekreślić szanse na odzyskanie pieniędzy.

Do kogo zwrócić się o pomoc?

Jeżeli nie mamy czasu na wypełnianie dokumentów lub nie wiemy jak to zrobić, lepiej zwróćmy się do firmy wyspecjalizowanej w zwrocie podatku z zagranicy, np. Euro-Tax.pl lub Cuf.com.pl.

Konsultanci wypełnią za nas wszystkie niezbędne formalności, postarają się pozyskać brakujące dokumenty od naszego pracodawcy i będą kontaktować się w naszym imieniu z zagranicznymi urzędami skarbowymi. W dobie internetu możesz również poszukać pomocy w sieci i znaleźć odpowiedniego doradcę.

Wypełnij stosowne formularze i zgłoś się do firmy za pośrednictwem strony internetowej, wypełniając formularz kontaktowy. Konsultanci zadzwonią do nas i powiedzą co dalej robić. Wybierzmy firmę, która weźmie od nas wynagrodzenie dopiero po odzyskaniu naszego podatku, bo wtedy zależy jej tak jak nam na jak najszybszym zwrocie.

Koszt takiej usługi nie powinien przekroczyć 15% wartości wnioskowanej kwoty.

Do kiedy masz czas?

Wnioski możemy składać przez cały rok. W Niemczech zwrot podatku przysługuje nie tylko za pracę wykonaną w ubiegłym roku, ale nawet do 4 lat wstecz. Im wcześniej jednak rozpoczniemy procedurę zwrotu, tym szybciej otrzymamy pieniądze.

Polecamy: Serwis PIT

Polecamy: Serwis CIT

Ile trzeba czekać na pieniądze?

Cała procedura zwrotu podatku trwa średnio od trzech miesięcy do pół roku. Czas oczekiwania często zależy od tego, w jaki sposób przygotujesz wszystkie wnioski i dokumenty. Możliwość zwrotu uzależniona jest również od prawa podatkowego w danym kraju i wysokości kwot zwolnionych od opodatkowania.

Andrzej Jasieniecki, prezes Euro-Tax.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Pluta

analityk w Departamencie Analiz TMS Brokers

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK