REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak opodatkować dochód z usług świadczonych poza terytorium Polski?

Katarzyna Broniszewska
Wykonywanie usług na podstawie umowy przez nierezydenta w państwie, w którym ma on miejsce zamieszkania nie będzie opodatkowane
Wykonywanie usług na podstawie umowy przez nierezydenta w państwie, w którym ma on miejsce zamieszkania nie będzie opodatkowane

REKLAMA

Problem opodatkowania usług świadczonych poza terytorium Polski lub UE przez rezydenta obcego państwa, na rzecz spółki zarejestrowanej w Polsce został omówiony w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 2 czerwca 2011 roku, sygnatura II FSK 138/10.

Istnieją dwie zasady sposobu opodatkowania przychodów:

1)      zasada rezydencji - opodatkowaniu podlegają wszelkie dochody danego podmiotu, który ma siedzibę na terytorium danego państwa, niezależnie od miejsca (źródła) ich powstania oraz

2)      zasada źródła - opodatkowaniu w danym państwie podlegać będą te dochody, które w państwie tym powstały (zostały osiągnięte).

Nieograniczony obowiązek podatkowy oparty jest na zasadzie rezydencji. Opodatkowaniu podlegają bowiem wszelkie podmioty, które mają miejsce zamieszkania w Polsce. Ograniczony obowiązek zazwyczaj dotyczy zasady źródła.

Rezydentem jest osoba fizyczna, która ma miejsce zamieszkania na terytorium Polski. Miejsce zamieszkania rozumiane jest jako centrum jej interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych). O miejscu zamieszkania będzie można mówić także, gdy osoba fizyczna przebywa na terytorium Polski dłużej niż 183 dni w danym roku podatkowym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rezydent ma obowiązek odprowadzić podatek od wszelkich dochodów (przychodów), nawet jeśli mają swoje źródło za granicą. W art. 3 ust. 2b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26.07.1991 roku, Dz.U. 1991 Nr 80 poz. 350 (dalej ustawa o PIT), ustawodawca wskazuje podstawowe źródła dochodów uzyskiwanych na terytorium Polski.

Należą do nich dochody (przychody) uzyskiwane z:

1)      pracy wykonywanej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia;

2)      działalności wykonywanej osobiście na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia;

Autopromocja

Infor IFK - bieżące aktualności o zmianach przepisów:

Nowe obowiązki biur rachunkowych związane z KSeF
Jakie zmiany czekają w prawie pracy i podatkach na 2024 rok?

Subskrybuj serwis IFK

3)      działalności gospodarczej prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;

4)      położonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieruchomości, w tym ze sprzedaży takiej nieruchomości.

Nie jest to wyliczenie wyczerpujące, co oznacza, że dotyczy także i innych dochodów, które mogą być opodatkowane.

Osoby fizyczne, które nie mają miejsca zamieszkania na terytorium Polski odprowadzają podatek tylko od dochodów (przychodów) uzyskanych na tym terytorium.

Autopromocja

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna

Kup książkę:

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF ...

Terytorium, na którym znajduje się źródło dochodów, to obszar, gdzie dokonywane są czynności lub położone nieruchomości generujące dochód i będące jego przyczyną sprawczą.

Jeśli rezydent państwa obcego ani w sposób formalny, ani faktyczny nie świadczy usług na terytorium RP, to nie można stosować do niego art. 3 ustawy o PIT. Nie spełnia on warunków wymienionych w tej regulacji. Jeżeli usługi świadczone są przez rezydenta państwa, z którym Polska ma uregulowane kwestie podwójnego opodatkowania, stosuje się przepisy z uwzględnieniem zawartego porozumienia.

Przeciwnicy takiego stanowiska podają argument, że skoro katalog sytuacji wymienionych w art. 3 nie jest zamknięty i inne dochody mogą podlegać opodatkowaniu, a porozumienie dotyczące podwójnego opodatkowania nie zostało zawarte, to ma zastosowaniu art. 29 ust.1 pkt 5 ustawy o PIT.

Artykuł przewiduje zryczałtowane w wysokości 20% opodatkowanie wymienionych w nim świadczeń również wobec nierezydentów Polski, jeśli zostały one zrealizowane na terytorium RP. Działoby się tak, ponieważ dochody zostałyby osiągnięte przez nierezydenta z tytułu usług świadczonych za granicą, ale na rzecz polskiego podmiotu. Podstawowe znaczenie miałby tutaj fakt, czy rezultat czynności, usługi byłby wykorzystany w Polsce.

Różnica zdań dotyczy kwestii tego, czy dochód został osiągnięty na terytorium RP. Jeśli tak by się stało, to płatnik (odbiorca świadczenia - spółka) byłby zobowiązany odprowadzić podatek - miałaby miejsce sytuacja opisana w art.3 ust 2 a (tzw. ograniczony obowiązek podatkowy). Jeśli dochód nie został wypracowany na terytorium RP, powinność potrącenia podatku przestałaby istnieć.

Autopromocja

Zarządzanie biurem rachunkowym.

Kup książkę:

Zarządzanie biurem rachunkowym

Zgodne jest, że nierezydent nie ma miejsca zamieszkania w Polsce. Punktem spornym jest to, czy przychód został osiągnięty na terytorium RP.

Najczęstsze błędy w PIT-ach

Podatki osobiste

Stanowisko Naczelnego Sądu Administracyjnego

NSA w omawianym wyroku jednoznacznie stwierdził, że wykonywanie usług na podstawie umowy przez nierezydenta w państwie, w którym ma on miejsce zamieszkania nie będzie opodatkowane. Odbiorca świadczenia nie ma obowiązku odprowadzenia zaliczki na poczet podatku.

Bez znaczenia pozostaje miejsce wypłaty wynagrodzenia oraz fakt, że efekt materialny czynności rezydenta zagranicznego wpłynie na sytuację spółki, która swoją siedzibę ma na terytorium Polski.

Zatem ani art. 3 ust. 2a i 2b ani art. 21 ust.1 pkt 1 ustawy o PIT nie będzie w tym przypadku stosowany.

Sąd zwrócił uwagę na różnicę pomiędzy sformułowaniem "dochody osiągane" a "dochody wypłacane, pochodzące, otrzymywane z terytorium Polski".

Samo wynagrodzenie jest skutkiem osiągnięcia dochodu, efektem końcowym. Poprzedzają je czynności, które tworzą, ‘pracują’ na uzyskanie dochodu. Czym innym jest terytorium osiągnięcia dochodu, czym innym terytorium źródła wynagrodzenia, na którym widoczny jest rezultat usługi.

Ponadto nie należy utożsamiać w tym wypadku wynagrodzenia otrzymanego na podstawie umowy o pracę oraz na podstawie umowy zlecenie.

Takie samo stanowisko zajął NSA w wyroku z dnia 23 kwietnia 2010 (II FSK 2144/08).

W wyroku z dnia 5 maja 2010 (II FSK 25/09) roku sąd omówił pojęcie zamiaru stałego pobytu: Subiektywność przesłanki zamiaru stałego pobytu z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w zw. z art. 25 K.c. musi być weryfikowana poprzez konkretne obiektywne zachowanie się osoby fizycznej. Istotne będą tutaj także poza pobytem rodziny, także powiązania gospodarcze z głównym źródłem utrzymania rodziny jakim jest praca wykonywana na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Fakt, że wnioskodawca utrzymuje siebie i rodzinę z dwóch źródeł: umowy o pracę i kontraktu menedżerskiego, obu wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oznacza, że tutaj koncentruje się jego życie osobiste, pozyskiwanie głównych dochodów oraz codzienne zarządzanie interesami ekonomicznymi.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Zrozumieć startupy: 3 błędy, które trzeba naprawić, by odblokować innowacyjność

    To nie granty pozwalają przyciągać najlepsze startupy do Polski – przyciągają „grant turystów”. Wokół startupów wciąż jest wiele niezrozumienia. Traktujemy je jako projekty technologiczne, albo oczekujemy, że będą zatrudniać jak korporacje. Zdaniem założyciela Maverick Nation, dopóki nie nauczymy się, na czym polega ich wartość, nie zbudujemy prawdziwej innowacyjności.

    Podwyższenie kapitału zakładowego spółki. Kiedy zwolnienie z PCC?

    Umowy spółki i ich zmiany powodujące podwyższenie kapitału zakładowego spółki, podlegają opodatkowaniu PCC. Jednak część czynności jest zwolniona z tego opodatkowania pod warunkiem spełnienia określonych przesłanek.

    WIBOR konsekwentnie w dół a za nim spadają raty kredytów. Rynek już wie co zrobi RPP w październiku 2023 r.?

    Kredytobiorcy mający kredyty w złotówkach oparte o WIBOR 3M mogą dziś spodziewać się spadku raty o około 8-10%. A to dlatego, że WIBOR zdążył już spaść nie tylko po wrześniowym cięciu stóp, ale też w oczekiwaniu na kolejny ruch w dół w październiku 2023 roku. Aktualne notowania sugerują, że rynek jest pewien cięcia stóp procentowych w październiku  o 25 punktów bazowych, a nie wykluczony jest ruch w dół o 50 punktów. 

    Tabela kursów średnich NBP nr 191/A/NBP/2023 - z 3 października 2023

    Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 3 października 2023 roku. NBP nr 191/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,6147 zł.

    Od jakiej kwoty pełna księgowość w 2024 roku?

    Obowiązek prowadzenia pełnych ksiąg rachunkowych w 2024 roku zależy od limitu przychodów za rok obecny. Konieczność prowadzenia ksiąg powstanie po przekroczeniu kwoty 9 218 200 zł. Zdecydował o tym kurs euro z 2 października br.

    Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych 2024 - limity, stawki, najem prywatny

    Jakie limity dla ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych będą obowiązywały w 2024 roku? Kto może płacić ryczałt w 2024 roku? Kto może płacić ryczałt od przychodów ewidencjonowanych kwartalnie w 2024 roku? Jakie stawki ryczałtu obowiązują w 2024 roku?

    PKPiR 2024 (podatkowa księga przychodów i rozchodów) - limit przychodów. Które przychody trzeba uwzględnić licząc limit?

    PKPiR 2024 - limit przychodów. Podatkową księgę przychodów i rozchodów (stosuje się skróty: pkpir lub kpir) może prowadzić w 2024 roku ten rozliczający się wg skali podatkowej PIT lub 19% podatkiem liniowym podatnik PIT (tj. osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki cywilne osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku, spółki jawne osób fizycznych, spółki partnerskie i przedsiębiorstwa w spadku – wykonujące działalność gospodarczą), który w 2023 r. uzyskał mniej niż 9.218.200,- zł (2.000.000,- euro x 4,6091 zł) przychodów netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych. Średni kurs euro w NBP wyniósł 2 października 2023 r. (pierwszy dzień roboczy tego miesiąca) - 4,6091 zł.

    MF: 1,5 mld zł z tytułu 1,5 proc. podatku na OPP

    Polacy przekazali w tym roku organizacjom pożytku publicznego (OPP) 1,5 mld zł z tytułu 1,5 proc. podatku dochodowego za ubiegły rok; OPP otrzymały 416 mln zł więcej niż rok temu - poinformowało Ministerstwo Finansów. Dodano, że 1,5 proc. podatku przekazało 12,7 mln podatników, o 3,2 mln mniej niż w roku ubiegłym. Najmniejsza przekazana kwota dla OPP wyniosła 1,20 zł, a przeciętna 121 zł.

    MF: Objaśnienia podatkowe dla cen transferowych, w zakresie stosowania metody ceny koszt plus

    Ministerstwo Finansów opublikowało objaśnienia podatkowe w zakresie cen transferowych nr 6 dotyczących metody koszt plus.

    Limity podatkowe 2024. Rachunkowość, mały podatnik, ryczałt

    W 2024 roku nastąpią istotne zmiany w zakresie limitów podatkowych, które dotyczą małych podatników VAT, PIT i CIT. Średni kurs euro, ogłoszony przez Narodowy Bank Polski na pierwszy roboczy dzień października 2023 roku, stanowi podstawę do obliczenia ważnych limitów podatkowych. Niższy kurs euro wpływa na niższe limity określające małego podatnika, a także na kwotę amortyzacji jednorazowej i limit stosowania ryczałtu ewidencjonowanego w 2024 roku. Ponadto, kurs euro wpływa na wskaźniki przyjęte dla celów rachunkowości.

    REKLAMA