| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Działalność gospodarcza > Przy rozwiązaniu spółki bez postępowania likwidacyjnego wspólnik nie płaci PIT

Przy rozwiązaniu spółki bez postępowania likwidacyjnego wspólnik nie płaci PIT

Wspólnik spółki osobowej, który otrzymał środki pieniężne na skutek rozwiązania spółki bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego nie zapłaci PIT.

Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 29 czerwca 2018 r., 0112-KDIL3-3.4011.203.2018.1.WS.

Sprawa dotyczyła podatnika, który planował nabycie udziałów w spółce jawnej w zamian za wkład pieniężny. Pozostali wspólnicy planowali wystąpienie ze spółki bez wynagrodzenia, tj. bez wypłaty wniesionego wkładu oraz części majątku wspólnego przypadającej na wspólnika. Podatnik wskazał, że w przyszłości możliwe jest rozwiązanie spółki bez przeprowadzania likwidacji. Z tytułu rozwiązania spółki podatnik może otrzymać: środki pieniężne pochodzące z przychodów spółki, które podlegały przed rozwiązaniem spółki opodatkowaniu PIT u podatnika oraz zwrot uprzednio wniesionych przez wspólników wkładów, w kwocie przypadającej na danego wspólnika, od których to wkładów został uprzednio odprowadzony podatek od czynności cywilnoprawnych.

Na tym tle podatnik zapytał organ, czy w przypadku rozwiązania spółki bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego powstanie po stronie podatnika przychód podlegający opodatkowaniu PIT.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Polecamy: INFORLEX Księgowość i Kadry

Podatnik twierdził, że w tym przypadku po jego stronie przychód nie powstanie. Powołał się na przepis art. 14 ust. 3 pkt 10 ustawy o PIT, który mówi, że do przychodów podlegających opodatkowaniu nie zalicza się środków pieniężnych otrzymanych przez wspólnika spółki niebędącej osobą prawną z tytułu likwidacji takiej spółki. Podatnik wskazał także na ratio legis tego przepisu: wyeliminowanie podwójnego opodatkowania zysków spółki. Podatnik podkreślił, że zarówno likwidacja, jak i rozwiązanie spółki osobowej bez przeprowadzenia procedury likwidacji, na gruncie ustawy o PIT, wywołują te same konsekwencje podatkowe, a przepisy nie przewidują odrębnych regulacji w tym zakresie. Podatnik uznał tym samym, że sytuacje te należy traktować analogicznie.

Dyrektor KIS zgodził się, że środki otrzymane przez podatnika po rozwiązaniu spółki jawnej nie będą generować przychodu podlegającego opodatkowaniu PIT. Organ przypomniał, że na gruncie ustawy o PIT otrzymanie środków pieniężnych w związku z likwidacją spółki niebędącej osobą prawną jest neutralne podatkowo i nie stanowi przychodu podatkowego. Wskazał też, że nie ma przeszkód, żeby stosować tę regulację także do rozwiązania spółki bez postępowania likwidacyjnego.

Wybór przepisów:

Ustawa o PIT:

Art. 14 ust. 3. Do przychodów, o których mowa w ust. 1 i 2, nie zalicza się:

10) środków pieniężnych otrzymanych przez wspólnika spółki niebędącej osobą prawną z tytułu likwidacji takiej spółki;

Stanisław Nidecki

Źródło: taxonline.pl 

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

TomTom

Założona w 1991 firma TomTom (AEX:TOM2) jest wiodącym na świecie dostawcą produktów i usług lokalizacyjnych i nawigacyjnych ukierunkowanym na dostarczenie wszystkim kierowcom najlepszych na świecie rozwiązań nawigacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »