REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Opodatkowanie przychodu akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej, będącego osobą fizyczną

PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
Opodatkowanie przychodu osoby fizycznej - spółka komandytowo-akcyjna
Opodatkowanie przychodu osoby fizycznej - spółka komandytowo-akcyjna

REKLAMA

REKLAMA

Dochody, jakie uzyskuje akcjonariusz spółki komandytowo-akcyjnej z tytułu udziału w niej, należy opodatkować jako przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej. Obowiązek uiszczenia zaliczki na PIT aktualizuje się w momencie faktycznego otrzymania środków.

1. Do czasu spełnienia w danym roku przesłanek powstania roszczenia o wypłatę dywidendy akcjonariusz nie posiada uprawnienia żądania świadczenia od spółki, ma jedynie podstawy do oczekiwania , że w jego majątku powstawać będzie co roku roszczenie o wypłatę quasi- dywidendy.

Autopromocja

2. W sytuacji gdy akcjonariusz nie uzyska przychodu (dochodu) w ciągu roku podatkowego, obowiązek zaliczki nigdy nie powstanie. Natomiast uzyskanie przychodu, rodzi obowiązek wpłacenia zaliczki za ten miesiąc, w którym dochód powstał i wykazania tego dochodu w zeznaniu rocznym.

To tezy wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z 8 lutego 2012 r., I SA/Kr 1924/11.

Jak płaci PIT akcjonariusz spółki komandytowo-akcyjnej

Sprawa dotyczyła podatnika – osoby fizycznej, który zamierzał przystąpić do spółki komandytowo-akcyjnej w charakterze akcjonariusza. W związku z powyższym, zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, o zasady, na jakich powinien być opodatkowany uzyskany przez niego przychód w postaci dywidendy?

Przedstawiając własne stanowisko, podatnik wskazał, że przedmiotowy przychód powinien być opodatkowany analogicznie jak przychód uzyskiwany przez innych wspólników spółki osobowej, z tą jednak różnicą, że pełniąc funkcję akcjonariusza nie będzie zobligowany do odprowadzania comiesięcznych zaliczek na PIT. Obowiązek ten będzie na nim ciążył dopiero w momencie faktycznego otrzymania wypłaty z zysku spółki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Akcjonariusz spółki komandytowo-akcyjnej ma zapłacić zaliczkę na PIT lub CIT

Organ podatkowy uznał to stanowisko za nieprawidłowe, wskazując, że przychód akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej należy ustalać na bieżąco proporcjonalnie do jego udziału w zyskach. Ciąży na nim obowiązek comiesięcznego odprowadzania zaliczek na PIT.

Przychód z działalności gospodarczej

Po wyczerpaniu toku instancyjnego sprawa trafiła do WSA.

Sąd przyznał rację skarżącemu podatnikowi. Podkreślił, że za ukształtowany należy uznać pogląd zgodnie z którym wspólnik spółki komandytowo-akcyjnej nie może otrzymywać dochodu w postaci dywidendy w rozumieniu 17 ust. 1 pkt 4 oraz art. 30 ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT.

Przychód akcjonariusza winien być zatem opodatkowany jako przychód uzyskany z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Nie można zaś mówić o powstaniu przychodu, jeśli nie było podstawy prawnej, na mocy której podmiot (u którego ma powstać przychód) może się skutecznie domagać świadczenia od drugiego podmiotu.

Polecamy: Spółka komandytowo-akcyjna opłacalna podatkowo

Tymczasem prawo do dywidendy, w rozumieniu Kodeksu Spółek Handlowych (K.s.h.) powstaje tylko wówczas, gdy odpowiednia część zysku została przeznaczona do podziału przez walne zgromadzenie.

Wcześniej akcjonariusz nie ma skutecznego roszczenia o jego wypłatę. A zatem prawo do zysku jest związane z akcją, nie zaś z osobą akcjonariusza, tak więc o przysługiwaniu bądź nie roszczenia o wypłatę dywidendy decydować będzie fakt, czy w chwili powzięcia uchwały o podziale zysku dana osoba była uprawnionym z akcji.

Do czasu spełnienia w danym roku przesłanek powstania roszczenia o wypłatę dywidendy akcjonariusz nie posiada uprawnienia żądania świadczenia od spółki, ma jedynie podstawy do oczekiwania, że w jego majątku powstawać będzie co roku roszczenie o wypłatę quasi-dywidendy.

Sąd argumentował dalej, że ponieważ zgodnie z art. 44 ust.3 pkt 1 ustawy o PIT obowiązek wpłacania zaliczki powstaje dopiero z miesiącem, w którym dochód podatnika przekroczył kwotę powodującą obowiązek zapłacenia podatku, to w sytuacji gdy akcjonariusz nie uzyska przychodu w ciągu roku podatkowego, obowiązek zaliczki nigdy nie powstanie.

Polecamy: Jak rozliczyć zyski ze spółki komandytowo-akcyjnej

Natomiast uzyskanie przychodu, rodzi obowiązek wpłacenia zaliczki za ten miesiąc, w którym dochód powstał i wykazania tego dochodu w zeznaniu rocznym.

Sąd podkreślił, że analogiczne stanowisko w sprawie podatku dochodowego od osób prawnych zajął Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) (uchwała siedmiu sędziów z 16 stycznia 2012 r. sygn. II FPS 1/11).

Uchwała NSA dotycząca osób prawnych powinna być stosowana analogicznie

Orzekając o uchyleniu zaskarżonej przez podatnika interpretacji indywidualnej, WSA w Krakowie oparł swoje uzasadnienie w głównej mierze na dwóch argumentach.

Pierwszym z nich była analiza pojęcia „kwota należna”, którym ustawodawca posłużył się w art. 14 ust. 1 ustawy o PIT, definiując co należy rozumieć jako przychody z działalności gospodarczej.

Sąd zwrócił uwagę, iż pojęcie „kwoty należnej” nie zostało zdefiniowane na gruncie przypisów podatkowych, dlatego przy jego interpretacji zmuszony był posłużyć się m.in. słownikiem języka polskiego, zgodnie z którym zwrot „należny” oznacza „przysługujący, należący się komuś”.

Polecamy: Specyficzny charakter spółki komandytowo-akcyjnej

W konsekwencji Sąd skonkludował, iż nie można mówić o powstaniu przychodu, jeżeli nie było podstawy prawnej, na mocy której dany podmiot może się skutecznie domagać od drugiego podmiotu spełnienia konkretnego świadczenia.

Drugą część swojej argumentacji WSA oparł na analizie przepisów K.s.h. Sąd słusznie zauważył, iż zgodnie z art. 126 ust. 1 pkt 2 KSH w sprawach dotyczących stosunku prawnego akcjonariuszy w spółce komandytowo-akcyjnej stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące spółki akcyjnej.

Dlatego też WSA stwierdził, iż w przypadku akcjonariuszy prawo do dywidendy powstanie tylko wówczas, gdy odpowiednia część zysku zostanie przeznaczona do podziału przez walne zgromadzenie, w tym przypadku komplementariuszy.

Wcześniej akcjonariusz nie ma skutecznego roszczenia o jego wypłatę, a ma jedynie podstawy do oczekiwania, że w jego majątku powstawać będzie roszczenie o wypłatę quasi-dywidendy.

WSA w Krakowie, w celu poparcia swojej tezy, odwołał się również do wcześniejszych wyroków zapadłych w podobnych sprawach m.in.

- wyroku WSA we Wrocławiu z dnia 22 lipca 2009 r., sygn. akt I SA/Wr 1063/09 oraz

- wyroku NSA z 30 marca 2011 r., sygn. akt II FSK 1925/09.

Polecamy: Spółka komandytowo-akcyjna - atrakcyjna alternatywa dla biznesu

Zwrócił również uwagę na niedawno wydaną uchwałę NSA w składzie 7 sędziów (sygn. akt II FPS 1/11), wydaną co prawda na gruncie przepisów ustawy o CIT, jednak w której zostały sformułowane analogiczne poglądy dotyczące kwestii momentu powstania przychodu u akcjonariusza spółki komandytowo – akcyjnej.

Sąd słusznie stwierdził, że przychód akcjonariusza spółki komandytowo – akcyjnej powstaje nie wcześniej niż w momencie, w którym takiemu akcjonariuszowi zaczyna przysługiwać wierzytelność o wypłatę należnego wynagrodzenia z zysku wypracowanego przez spółkę. Zatem akcjonariusz nie ma obowiązku wpłacania zaliczek PIT w trakcie roku podatkowego, albowiem w tym czasie nie powstaje u niego przychód należny.

To już kolejny wyrok w przedmiocie opodatkowania podatkiem dochodowym przychodu akcjonariusza spółki komandytowo – akcyjnej, wpisujący się w kształtującą się linię orzeczniczą w tej kwestii (przykł. wyrok NSA z 5 maja 2011 r., sygn. akt II FSK 2126/09, czy też jeden z najnowszych wyroków - wyrok WSA w Wrocławiu z 17 lutego 2012 r., sygn. akt I SA/Wr 1780 - 1781/11).

Niemniej, z analizy treści interpretacji indywidualnych wydawanych w ostatnich miesiącach w podobnych kwestiach wynika, iż część organów podatkowych w dalszym ciągu zajmuje odmienne stanowisko w podobnych sprawach (przykł. interpretacja indywidualna z 8 lutego 2012 r. wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi,

Jolanta Ircha jest konsultantem w dziale prawno-podatkowym PwC

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

Rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - termin w 2024 roku, zasady [komunikat ZUS]. Jak wypełnić i do kiedy złożyć ZUS DRA lub ZUS RCA?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że część płatników składek - osób prowadzących pozarolniczą działalność - musi przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. W dniu 20 maja 2024 r. mija termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., w którym uwzględnione będzie to rozliczenie.

Nowe zwolnienia z PIT za 2023 r. Jeszcze tydzień na złożenie zeznania albo korekty [Rzut na taśmę rządu]

Skorzystają osoby, które otrzymały możliwość kupna laptopów na preferencyjnych warunkach. Przede wszystkim nauczyciele. Nie muszą płacić podatku od bonu 2500 zł na komputer. Podobnie rodzice uczniów IV klas, którzy otrzymali darmowe komputery dla swoich dzieci. 

Transformacja ESG w polskich firmach. Jak sfinansować?

Większość firm deklaruje, że zrównoważony rozwój jest dla nich ważny a nawet kluczowy. Ale jedynie 65% z nich jest gotowych inwestować w działania z nim związane. Największym wyzwaniem dla firm pozostaje pozyskanie finansowania na inwestycje zrównoważone - określonego przez większość firm jako główne wyzwanie w procesie transformacji ESG. Przedsiębiorstwa w Polsce, pomimo, że korzystają z części dostępnych narzędzi wsparcia, to jednak nie wykorzystują w pełni ich potencjału. Tak wynika z najnowszego raportu Ayming Polska. W związku z wejściem w życie dyrektywy CSRD, autorzy raportu postanowili zapytać organizacje 250+ m.in. o to, jak przygotowują się na zmiany, jakie wyzwania w związku z nimi identyfikują oraz w jaki sposób zamierzają finansować transformację ESG.

Bon energetyczny - czy trzeba będzie zapłacić podatek od jego wartości?

W uwagach do projektu ustawy o bonie energetycznym Ministerstwo Finansów sugeruje, aby beneficjentów bonu energetycznego zwolnić z podatku, inaczej będą musieli zapłacić PIT.

Legalna praca w Niemczech - rozliczenie podatkowe. Średni zwrot podatku z Niemiec to ok. 4 tys. zł. Czy trzeba złożyć PIT-a w Polsce?

Na złożenie deklaracji podatkowej w Polsce został zaledwie tydzień. Termin mija 30 kwietnia 2024 r. Jeśli więc w 2023 roku pracowałeś w Niemczech i wciąż zastanawiasz się czy masz obowiązek złożyć zeznanie podatkowe w Polsce i wykazać dochód zarobiony u naszego zachodniego sąsiada, to ten artykuł jest dla Ciebie. 

Fundacja rodzinna wynajmuje mieszkania - kwestie podatkowe

Fundacja rodzinna może wykonywać działalność gospodarczą jedynie w ustalonym ustawowo zakresie. Na podstawie art. 5 ustawy o fundacjach rodzinnych – fundacja rodzinna może prowadzić działalność z zakresu najmu, dzierżawy lub udostępniania mienia do korzystania na innej podstawie. Co za tym, idzie może np. wynajmować lokale mieszkalne.

REKLAMA