reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Działalność gospodarcza > Nieruchomość spółki cywilnej przekazana do majątku prywatnego wspólników bez PIT

Nieruchomość spółki cywilnej przekazana do majątku prywatnego wspólników bez PIT

Wycofanie nieruchomości (traktowanej jako towar handlowy) z majątku spółki cywilnej i jej nieodpłatne przekazanie na cele prywatne wspólników nie spowoduje konieczności zapłaty podatku dochodowego.

Tak w wydanej 21 marca 2014 r. indywidualnej interpretacji podatkowej postanowił Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi.

Wycofanie nieruchomości ze spółki

Spółka cywilna, którą prowadzi dwóch wspólników nabyła w 2011 r. działkę budowlaną z zamiarem budowy na niej domu jednorodzinnego i późniejszej odsprzedaży z zyskiem. Wydatek na nabycie działki został ujęty w kosztach uzyskania przychodów. Ale ponieważ do końca 2011 r. spółka nie sprzedała działki - została ona ujęta w remanencie na koniec 2011 r., co spowodowało wycofanie wartości działki z kosztów podatkowych i stosowne uiszczenie podatku dochodowego do urzędu skarbowego.

Ze względu na niekorzystną sytuację na rynku nieruchomości wspólnicy spółki zrezygnowali z zamiaru budowy domu na działce i odsprzedaży go w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Zamiast tego postanowili wycofać działkę ze Spółki na cele prywatne, zamieniając współwłasność łączną na współwłasność ułamkową, tak by ich udziały po wycofaniu wynosiły po 50%. Wycofanie działki ze Spółki byłoby nieodpłatne.

Działka jest niezabudowana. Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego przeznaczona jest pod budownictwo jednorodzinne. 

Wspólnicy mieli wątpliwości, czy takie nieodpłatne przekazanie na rzecz jednego ze wspólników jest podstawą do zapłaty podatku dochodowego.

Druki PIT 2013 / 2014 i broszury informacyjne MF

Limity ulg i odliczeń w PIT 2013 / 2014

Nie trzeba płacić podatku dochodowego

Zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi wycofanie nieruchomości (traktowanej jako towar handlowy) z działalności gospodarczej nie spowoduje u wspólników spółki cywilnej powstania przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej, jak również z pozostałych źródeł przychodu. Przekazanie tej nieruchomości na cele osobiste nie wiąże się bowiem z odpłatnym zbyciem składnika majątku. Nie dojdzie więc do sprzedaży nieruchomości.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zaliczają bowiem czynności nieodpłatnego przekazywania towaru handlowego niezaliczonego do kosztów uzyskania przychodów na cele osobiste podatnika do żadnej z kategorii źródeł przychodów, zatem opisana powyżej czynność jest dla wspólników spółki cywilnej obojętna podatkowo, nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Polecamy: Zmiany 2014 - Podatki, Księgowość, Kadry, Firma, Prawo

Źródło: indywidualna interpretacja przepisów prawa podatkowego Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 21 marca 2014 r. (sygn. IPTPB1/415-785/13-2/AG)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sandra Kurzawa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama