reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Najczęstsze problemy > Jak rozliczyć przychód z umowy poręczenia

Jak rozliczyć przychód z umowy poręczenia

Umowa poręczenia stanowi jeden ze sposobów zabezpieczenia długu. Kiedy można mówić o tym, że została zawarta umowa poręczenia? Jeśli poręczenie zostało udzielone odpłatnie, jak podatkowo rozliczyć otrzymywany z niego przychód? Czy wypłacone wynagrodzenie może stanowić koszt uzyskania przychodów?

Wynagrodzenie jako koszt uzyskania przychodu

Jeżeli natomiast chodzi o wydatki, jakie poniósł dłużnik na wynagrodzenie dla poręczyciela, może ono stanowić koszt uzyskania przychodów w momencie, w którym kwota wynagrodzenia została ujęta w księgach rachunkowych.

Zgodnie z regulacjami podatków dochodowych, wydatki ponoszone przez podatników po wyłączeniu wydatków enumeratywnie wymienionych w ustawach podatkowych, stanowią koszty uzyskania przychodu, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z osiąganymi przychodami, w tym służą zachowaniu albo zabezpieczeniu funkcjonowania źródła przychodów.

W przypadku umowy poręczenia głównym celem jest umożliwienie dłużnikowi zaciągnięcia zobowiązania. Jeśli zobowiązanie to pozostaje w związku przyczynowo-skutkowym z osiąganymi przychodami, bądź służy ono ich zabezpieczeniu, ergo - pozostaje w związku z działalnością gospodarczą dłużnika, funkcję taką pełni także wynagrodzenie wypłacane za umowę poręczenia.

Ponadto, tego rodzaju koszt nie został wymieniony w katalogu kosztów nieuważnych za koszty uzyskania przychodów. W związku z powyższym wynagrodzenie to spełnia przesłanki, by można je zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Nie wiąże się ono bezpośrednio z konkretnymi przychodami osiąganymi przez dłużnika, jednak zapewnia jego prawidłowe funkcjonowanie.

W rezultacie przedmiotowe wynagrodzenie należy zakwalifikować do kategorii kosztów innych niż bezpośrednio związane z przychodami oraz potrącać je w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 3.0 – przewodnik po zmianach

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Grupa ECDP

Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama