| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Najczęstsze problemy > Jak rozliczyć przychód z umowy poręczenia

Jak rozliczyć przychód z umowy poręczenia

Umowa poręczenia stanowi jeden ze sposobów zabezpieczenia długu. Kiedy można mówić o tym, że została zawarta umowa poręczenia? Jeśli poręczenie zostało udzielone odpłatnie, jak podatkowo rozliczyć otrzymywany z niego przychód? Czy wypłacone wynagrodzenie może stanowić koszt uzyskania przychodów?

Wynagrodzenie jako koszt uzyskania przychodu

Jeżeli natomiast chodzi o wydatki, jakie poniósł dłużnik na wynagrodzenie dla poręczyciela, może ono stanowić koszt uzyskania przychodów w momencie, w którym kwota wynagrodzenia została ujęta w księgach rachunkowych.

Zgodnie z regulacjami podatków dochodowych, wydatki ponoszone przez podatników po wyłączeniu wydatków enumeratywnie wymienionych w ustawach podatkowych, stanowią koszty uzyskania przychodu, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z osiąganymi przychodami, w tym służą zachowaniu albo zabezpieczeniu funkcjonowania źródła przychodów.

W przypadku umowy poręczenia głównym celem jest umożliwienie dłużnikowi zaciągnięcia zobowiązania. Jeśli zobowiązanie to pozostaje w związku przyczynowo-skutkowym z osiąganymi przychodami, bądź służy ono ich zabezpieczeniu, ergo - pozostaje w związku z działalnością gospodarczą dłużnika, funkcję taką pełni także wynagrodzenie wypłacane za umowę poręczenia.

Ponadto, tego rodzaju koszt nie został wymieniony w katalogu kosztów nieuważnych za koszty uzyskania przychodów. W związku z powyższym wynagrodzenie to spełnia przesłanki, by można je zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Nie wiąże się ono bezpośrednio z konkretnymi przychodami osiąganymi przez dłużnika, jednak zapewnia jego prawidłowe funkcjonowanie.

W rezultacie przedmiotowe wynagrodzenie należy zakwalifikować do kategorii kosztów innych niż bezpośrednio związane z przychodami oraz potrącać je w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

dr Dominik Lubasz

Radca prawny i wspólnik zarządzający w Lubasz i Wspólnicy – Kancelarii Radców Prawnych sp.k.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »