REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kto i kiedy może rozliczyć się wspólnie

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Małżonkowie, osoby samotnie wychowujące dzieci, a także osoby, których małżonkowie zmarli w trakcie roku podatkowego, mogą skorzystać z możliwości wspólnego opodatkowania dochodów.

Zgodnie z ogólną zasadą prawa podatkowego każdy podatnik samodzielnie opodatkowuje swoje dochody. Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych przewiduje jednak wyjątki od tej reguły.
Prawo do łącznego opodatkowania dochodów zostało przyznane małżonkom, pozostającym w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, przy czym dotyczy to również podatników, których małżonkowie zmarli przed upływem roku podatkowego lub po jego upływie, ale przed złożeniem zeznania podatkowego.

Z możliwości łącznego opodatkowania może skorzystać także osoba samotnie wychowująca dzieci. Prawo do skorzystania z preferencyjnego sposobu rozliczenia podatku zostało uzależnione od spełnienia ustawowo określonych warunków.

Autopromocja


Wspólność majątkowa przez rok

Począwszy od rozliczeń podatkowych składanych za 2007 rok nie ma już wątpliwości, że z łącznego opodatkowania dochodów mogą korzystać wyłącznie podatnicy pozostający w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, pod warunkiem że wspólność majątkowa między nimi również trwała przez cały rok podatkowy.

Kwestia długości czasu trwania wspólności majątkowej małżeńskiej budziła dotychczas wątpliwości podatników i rozbieżności w praktyce organów podatkowych. Ustawodawca doprecyzował okres, w którym powinna istnieć wspólność majątkowa w nowelizacji ustawy o PIT z 16 listopada 2006 r.

Jeżeli zatem w trakcie roku podatkowego między małżonkami powstała rozdzielność majątkowa, tracą oni prawo do łącznego opodatkowania dochodów w rozliczeniu podatkowym za rok, w którym nastąpiła zmiana majątkowego ustroju małżeńskiego.

PRZYKŁAD: SEPARACJA MAŁŻONKÓW


Pani Anna i pan Tomasz Kowalscy są małżeństwem od 15 lat. W zeszłym roku wnieśli pozew o orzeczenie separacji. Sądowe orzeczenie separacji uprawomocniło się w listopadzie 2007 r..

Mimo iż pani Anna i pan Tomasz nadal formalnie pozostają w związku małżeńskim, w rozliczeniu za 2007 rok nie będą mogli skorzystać z łącznego opodatkowania dochodów. Zgodnie z kodeksem rodzinnym i opiekuńczym orzeczenie separacji powoduje powstanie między małżonkami rozdzielności majątkowej. Ponieważ wyrok uprawomocnił się w 2007 roku podatnicy nie spełniają warunku, zgodnie z którym wspólność majątkowa pomiędzy małżonkami musi trwać cały rok podatkowy.


W przypadku łącznego opodatkowania małżonków, łączny podatek obojga małżonków określa się w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków. Zgodnie z przepisami ustawy o PIT do sumy tych dochodów nie wlicza się dochodów (przychodów) opodatkowanych w sposób zryczałtowany, np. od dywidend, wygranych w grach liczbowych, odsetek od lokat bankowych.

Ze wspólnego rozliczenia mogą również skorzystać małżonkowie, jeżeli jedno z nich w roku podatkowym nie uzyskało przychodów ze źródeł, z których dochód jest opodatkowany według skali podatkowej lub osiągnęło dochody w wysokości niepowodującej obowiązku zapłaty podatku (w 2007 roku jest to kwota 3015 zł). Trzeba pamiętać, że wspólnie mogą rozliczyć się tylko małżonkowie podlegający nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, czyli mający miejsce zamieszkania na terytorium Polski.

Razem ze zmarłym małżonkiem


O łączne opodatkowanie dochodów może wnioskować również wdowa lub wdowiec, na podstawie art. 6a ust. 1 ustawy o PIT. Wniosek o wspólne rozliczenie małżonków, między którymi istniała w roku podatkowym wspólność majątkowa, może być złożony przez podatnika, który zawarł związek małżeński przed rozpoczęciem roku podatkowego, a jego małżonek zmarł w trakcie roku podatkowego.

Uprawnienie to dotyczy również podatnika, który pozostawał w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, a jego małżonek zmarł po upływie roku podatkowego, jednak przed złożeniem zeznania rocznego. Trzeba pamiętać, że podatnikom, którzy złożyli wniosek o wspólne opodatkowanie ze zmarłym małżonkiem, nie przysługuje już prawo opodatkowania dochodów w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci.

PRZYKŁAD: ROZLICZENIE ZE ZMARŁYM MAŁŻONKIEM


Żona pana Stanisława zmarła w marcu 2007 r. Małżeństwo trwało 15 lat, między małżonkami istniała wspólność majątkowa. Pan Stanisław prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, a uzyskane dochody opodatkowuje według skali podatkowej. Jego żona od roku nie pracowała. Pan Stanisław w rozliczeniu podatkowym za 2007 rok może skorzystać ze z wspólnego opodatkowania dochodów ze zmarłą żoną.

Wspólnie z dzieckiem

Z preferencyjnego sposobu rozliczenia rocznych dochodów mogą korzystać również osoby samotnie wychowujące dzieci. W tym wypadku podatek obliczany jest w podwójnej wysokości, ale od połowy osiągniętych dochodów. Na gruncie ustawy o PIT za osobę samotnie wychowującą dzieci uważa się jednego z rodziców albo opiekuna prawnego, jeżeli ta osoba jest panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem albo osobą, w stosunku do której sąd orzekł separację.

Za osobę samotnie wychowującą dzieci uważana jest również osoba pozostającą w związku małżeńskim, której małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
PRZYKŁAD: ROZLICZENIE Z DZIECKIEM


Pani Joanna 5 lat temu uzyskała rozwód. Samotnie wychowuje 20-letnią córkę, która jest studentką. W grudniu 2007 r. pani Joanna ponownie wyszła za mąż. Córka podatniczki w czasie wakacji pracowała na umowę zlecenia, osiągając dochód w wysokości 2,5 tys. zł brutto. Pani Joanna w rozliczeniu podatkowym za 2007 rok zachowa prawo do łącznego opodatkowania dochodów z dzieckiem.

Preferencyjne opodatkowanie dla osób samotnie wychowujących dzieci nie zostało uzależnione od tego, czy podatnik pozostawał osobą samotną przez cały rok podatkowy. Podatniczka spełnia zatem warunki do wspólnego opodatkowania. Ustawowe kryteria spełnia także jej córka, która nie ukończyła 25 lat i uczy się w szkole wyższej. Również dochód osiągnięty przez córkę w 2007 rok nie przekracza kwoty wolnej od podatku i tym samym nie wyłącza prawa do wspólnego rozliczenia.


Do dochodów osoby samotnie wychowującej dzieci nie wlicza się dochodów (przychodów) opodatkowanych w sposób zryczałtowany oraz nie dolicza się dochodów uzyskanych przez pełnoletnie dziecko. Preferencyjny sposób rozliczeń mogą wybrać osoby samotnie wychowujące dzieci małoletnie, bez względu na wiek, jeżeli otrzymywały one zasiłek pielęgnacyjny.

Wspólne rozliczenie jest możliwe także w przypadku wychowywania dzieci do ukończenia 25 lat, pod warunkiem że dzieci te uczą się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty lub przepisach Prawo o szkolnictwie wyższym, jeżeli dzieci te nie uzyskały w roku podatkowym dochodów. Wyjątek stanowi tutaj renta rodzinna, dochody wolne od podatku dochodowego (np. wygrane i nagrody otrzymane przez uczniów za udział w olimpiadach, turniejach, stypendia socjalne i naukowe przyznane przez szkoły i uczelnie), a także dochody w wysokości nieprzekraczającej 3015 zł.

Ważne !
Przepis art. 6 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych mówi o osobach wychowujących samotnie dzieci "w roku podatkowym", a nie "przez cały rok podatkowy" (jest tu inaczej niż przy wspólnym rozliczeniu małżonków. Zatem wystarczy, aby stan taki zaistniał w ciągu roku, a nie trwał przez cały rok. Czyli np. osoba, która w trakcie roku podatkowego stała się osobą samotnie wychowującą dziecko (albo przestała nią być) ma również prawo skorzystać ze wspólnego rozliczenia z dzieckiem

Podatnik na ryczałcie

Oprócz opisanych powyższej szczególnych warunków rozliczenia na preferencyjnych zasadach, ustawa o PIT przewiduje również wymogi wspólne dla wszystkich przypadków wspólnego rozliczenia.

Trzeba pamiętać, że łączne opodatkowanie dochodów możliwe jest tylko wtedy, gdyż do żadnego z małżonków, osoby samotnie wychowującej dzieci lub do jej dziecka nie mają zastosowania przepisy regulujące opodatkowanie dochodów według 19% stawki liniowej, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, a także ustawy o podatku tonażowym

W przypadku dochodów opodatkowanych ryczałtem ewidencjonowanym ustawodawca przewidział jeden wyjątek. Prawo do łącznego opodatkowania dochodów zachowają podatnicy osiągający opodatkowane ryczałtem przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.

PRZYKŁAD: MAŁŻONEK NA RYCZAŁCIE


Pani Hanna i pan Jacek Kwiatkowscy od 10 lat są małżeństwem. Pan Jacek jest zatrudniony na umowę o pracę w firmie budowlanej. Jego małżonka nie pracuje. W 2007 rok uzyskiwała jednak dochody z wynajmu mieszkania, które były opodatkowane ryczałtem ewidencjonowanym.

W opisanej sytuacji małżonkowie skorzystają z prawa do łącznego opodatkowania dochodów. Opodatkowanie w sposób zryczałtowany przychodów z tytułu umowy najmu oraz umów o podobnym charakterze nie wyłącza prawa do wspólnego opodatkowania, jeżeli umowy te nie są zawieranie w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.

Terminowe złożenie wniosku

Łączne opodatkowanie dochodów uzależnione zostało od złożenia przez podatników odpowiedniego wniosku. Przypomnijmy, że wniosek taki składa się, wypełniając odpowiednią rubrykę w zeznaniu PIT-37 lub PIT-36, czyli na formularzu przeznaczonym do rozliczenia dochodów opodatkowanych na zasadach ogólnych.


Trzeba pamiętać, że urząd skarbowy uwzględni wniosek o wspólne rozliczenie podatku, pod warunkiem że zostanie on złożony nie później niż w terminie określonym dla złożenia zeznania podatkowego, czyli do 30 kwietnia 2008 r. W przeciwnym wypadku, tzn. gdy zeznanie zostanie złożone po tym czasie, podatnicy utracą prawo do wspólnego rozliczenia.

PRZYKŁAD: ZŁOŻENIE ZEZNANIA

Państwo Malinowscy złożyli wniosek o łączne opodatkowanie dochodów. Małżonkowie nadali na poczcie zeznanie listem zwykłym 30 kwietnia 2008 r. Ponieważ zeznanie dotarło do urzędu po terminie, podatnicy stracili prawo do wspólnego rozliczenia i muszą złożyć zeznania odrębne.

Zeznanie podatkowe można złożyć bezpośrednio w urzędzie skarbowym lub za pośrednictwem poczty. W tym drugim wypadku konieczne jest jednak nadanie listu poleconego, gdyż tylko wtedy za datę złożenia zeznania uważa się datę stempla pocztowego.

Małżonkowie, którzy w zeznaniu podatkowym składają wniosek o łączne opodatkowanie dochodów, powinni złożyć deklarację do urzędu skarbowego ustalonego według miejsca zamieszkania małżonków w ostatnim dniu roku podatkowego. Małżonkowie, którzy mają różne miejsca zamieszkania, składają zeznanie do urzędu ustalonego według miejsca zamieszkania jednego z nich.

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

Podstawa prawna

• Art. 6 i 6a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek od kryptowalut 2024. Jak rozliczyć?

Kiedy należy zapłacić podatek, a kiedy kryptowaluty pozostają neutralne podatkowo? Co podlega opodatkowaniu? Jaki PIT trzeba złożyć?

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

KSeF z dużym poślizgiem. Przedsiębiorcy i cała branża księgowa to odczują. Jak?

Decyzja ministerstwa o przesunięciu KSeF o prawie 2 lata jest niekorzystna z punktu widzenia polskich firm. Znacznie opóźni rewolucję cyfrową i wzrost konkurencyjności krajowych przedsiębiorców. Wymagać będzie także poniesienia dodatkowych kosztów przez firmy, które już zainwestowały w odpowiednie technologie i przeszkolenie personelu. Wielu dostawców oprogramowania do fakturowania i prowadzenia księgowości może zostać zmuszonych do ponownej integracji systemów. Taką opinię wyraził Rafał Strzelecki, CEO CashDirector S.A.

Kto nie poniesie kary za brak złożenia PIT-a do 30 kwietnia?

Ministerstwo Finansów informuje, że do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 r., to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane przez system. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. Ale dotyczy to tylko tych dwóch zeznań. Pozostałe PIT-y trzeba złożyć samodzielnie najpóźniej we wtorek 30 kwietnia 2024 r. Tego dnia urzędy skarbowe będą czynne do godz. 18:00.

Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia zostały wyznaczone

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

REKLAMA